Miłośnicy kina grozy dobrze wiedzą, że czasem odczuwanie strachu może być znakomitą rozrywką. Dlatego też wybierają filmy opowiadające o zagrożeniu, w którym może znajdować się człowiek. Historie te można opowiedzieć, co udowadniają twórcy, na wiele różnych sposobów. Jakie dokonania filmowców są szczególnie godne polecenia? Przedstawiamy najlepsze thrillery wszechczasów.
„Siedem”
Przez wielu recenzentów i krytyków film ten oceniany jest jako jeden z najlepszych. Nakręcony w 1995 roku zachwyca także dziś. Opowiada historię bardzo nietypowego mordercy, który zabija wedle schematu zrodzonego w chorym umyśle. Swoje ofiary karze za to, że niewłaściwie postępowały w trakcie swojego życia.
Chce uświadomić im, jakich grzechów dopuścili się wobec społeczeństwa. Robi to w sposób niezwykle wyrafinowany i dopracowany w każdym detalu. Mimo to budzi podejrzliwość organów ścigania. Tropiący go detektywi nie zdają sobie sprawy z tego, że ich samych dosięgnie jeden z najcięższych grzechów. Tym samym pozwolą mordercy na to, by zatriumfował.
„Milczenie owiec”
Clarise Starling to agentka FBI, której powierzono rozwikłanie niezwykle trudnej zagadki. Musi schwytać mordercę nazywanego „Buffalo Billem”. Nie będzie to jednak możliwe bez asysty…innego, śmiertelnie groźnego przestępcy. Jest nim dr Hannibal Lecter. Ponadprzeciętnie inteligentny naukowiec wciąga młodą kobietę w grę, dzięki której odsłania przed nią kolejne sekrety.
Mają one prowadzić do schwytania wspomnianego wcześniej przestępcy. Aby okrutny morderca kobiet mógł trafić do więzienia, pracownica biura federalnego będzie musiała przejść swoistą psychoanalizę. Terapia nie będzie bezbolesna, ale jej skutki okażą się fenomenalne. Wreszcie dojdzie do sytuacji, w której główna bohaterka podejmie śmiertelnie groźne wyzwanie.
„Podziemny krąg”
Walka od zawsze inspirowała twórców filmowych. Pokazywana jest jednak na wiele różnych sposobów. Inaczej obrazują ją reżyserzy z różnych stron świata. David Fincher dokonał tego w takim stylu, że mimo upływu lat fani filmów sięgają po jego produkcję z 1999 roku. Pokazuje ona brutalne walki zaaranżowane przez dwóch znudzonych zwyczajnym życiem mężczyzn.
Zapraszają oni kolejnych zawodników chcących okładać się na ringu gołymi pięściami. Zawody te mają spełniać wiele różnorodnych funkcji. Nie chodzi w nich tylko o to, by rozładować kłębiące się w głowach negatywne emocje. Trudno jednak określić przy tym, który z bohaterów filmu jest dobry, a który zły. Zatarto bowiem wszelkie granice między tymi skrajnymi wartościami. To z kolei pokazuje, jaka jest kondycja amerykańskiego społeczeństwa i stanowi jego interesującą alegorię.
„Incepcja”
Film ten pozostawia widza w stanie permanentnej niewiedzy. Zatarto w nim bowiem granice pomiędzy jawą a snem. Ciężko więc ogląda się ten zachwycający obraz stworzony przez Christophera Nolana, warto jednak poddać się jego magii. Dzięki temu odbędziemy podróż wraz z Domem Cobbem – cenionym szpiegiem przemysłowym. Dla realizowania swoich celów zaprzedał on całe swoje życie.
Stracił to, co najcenniejsze. Los chciał jednak, by otrzymał szansę na odkupienie win. Musi w tym celu wykonać ostatnie zlecenie. Nie będzie ono proste do zrealizowania; będzie polegać na zaszczepieniu myśli w śpiącym umyśle. Jeśli się to uda, ziści się zbrodnia doskonała. Na drodze do realizacji celu stanie jednak dość niespodziewany wróg, którego Cobb będzie musiał pokonać.
„Psychoza”
Kultowy film w reżyserii Alfreda Hitchcocka to klasyka gatunku. Scena, której akcja rozgrywa się pod prysznicem, jest chyba najbardziej rozpoznawalną w historii kina. Dała też asumpt do dyskusji w gronie twórców filmowych, którzy od tej pory zaczęli bazować na dokonaniach mistrza.
Stworzył on bowiem fabułę niezwykłą. Jej akcja rozgrywa się w motelu, w którym zatrzymała się Marion Crane. Dopuściła się ona kradzieży sporej sumy pieniędzy i postanowiła zrobić wszystko, by przestępstwo nie wyszło na jaw. Ma nadzieję, że nieznany nikomu pensjonat będzie dla niej znakomitym schronieniem. Dopiero później przekona się, że wybrała niewłaściwe miejsce.
Przywołane tu thrillery są jednymi z najlepszych w historii kinematografii. Docenili je znani krytycy i sami odbiorcy. Nie sposób więc przejść obok nich obojętnie. Jeśli tylko mamy ochotę na zobaczenie dobrego filmu grozy, koniecznie wybierzmy jeden z tych przywołanych powyżej.