Gusta muzyczne młodzieży zmieniają się pokoleniowo. Można powiedzieć, że każda generacja miała dotąd wybrany rodzaj muzyki, z którą się utożsamiała. Z muzyką w parze najczęściej idzie także ubiór i wyznawane wartości, a także i sposób życia. Sprawdźmy zatem czym fascynują się obecnie młodzi ludzie.
Muzyka, która wpada w ucho
Tak, jak miało to miejsce kiedyś, tak i teraz są osoby, które na pytanie o to jakiej muzyki słuchają, odpowiedzą: "słucham wszystkiego, co mi wpadnie w ucho". Ci młodzi ludzie nie identyfikują się z żadną subkulturą, ani nie są przywiązani do żadnego konkretnego gatunku muzycznego. Są najbardziej elastyczni i na pewno nie trudno im dogodzić, jeśli chodzi o muzykę. Łatwiej też aklimatyzują się w różnych grupach rówieśniczych.
Gatunek wymarły
Z tego, co można wywnioskować z rozmów z młodzieżą, niewielu nastolatków słucha muzyki, którą fascynowali się ich rodzice. Dla wielu dzisiejszych nastolatków Dżem to przetworzone owoce, Nirvana to coś, o czym kiedyś słyszeli, kojarzące się z buddyzmem, a autorem utworu "Dni, których nie znamy" jest Kamil Bednarek. Niewielu przedstawicieli młodego pokolenia utożsamia się z muzyką powstałą kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Wyjątkiem są osoby, których opiekunowie wciąż słuchają tej samej muzyki, której słuchali w młodości. Punki, hippisi, hiphopowcy zapewne doczekali się pociech, które słuchają takiej muzyki, jak ich rodzice. Takie młode osoby w obecnych czasach są jednak rzadkością.
Młode gwiazdy na topie
Teraz wśród młodzieży modnymi artystami są ci, których najczęściej można zobaczyć w telewizji. Najbardziej popularne są te gwiazdy, których muzyka została użyta w reklamach, między innymi telefonii komórkowej. Trendy, cool i jazzy bywają gwiazdy youtube'a, czego przykładem jest chociażby Saszan czy Sarsa. Furorę robią też nastolatkowie, którzy pokazali się w internecie i zrobiło się o nich głośno. Tłumy fanek ma chociażby Dawid Kwiatkowski, na którego koncertach bawią się tysiące rozwrzeszczanych, zakochanych w nim po uszy nastolatek. Popularność zdobył też pochodzący z Wielkiej Brytanii duet Bars and Melody. Dwójka nastolatków podbija internet i zdobywa coraz to nowszych fanów, ale przede wszystkim fanki. Nie można zapomnieć także o Justinie Bieberze, który przez dorosłych jest traktowany jako rozpieszczony, bogaty dzieciak. Dla swoich rówieśników, ale również i młodszych od siebie słuchaczy jest za to niekwestionowanym idolem. Niejedna nastolatka marzy o tym, aby zostać jego dziewczyną.
Od czasów Backstreet Boys niesłabnącą sławą cieszą się też boysbandy. Triumfy święci teraz zespół One Direction, a skrót 1D wśród młodzieży jest rozszyfrowywany bezbłędnie. To idole nastolatek, które podczas koncertów wyciągają dłonie, żeby tylko zostały muśnięte przez któregoś z chłopaków, nierzadko też mdlejąc. Taki dotyk to szczyt marzeń większości nastoletnich dziewcząt.
Polski rap
Dla osób, które wychowały się na tekstach Wzgórza Ya-Pa 3, Kalibra 44 lub Paktofoniki zapowiedź ta może być światełkiem w tunelu i nadzieją, że młode pokolenie ma jednak gust. Niewykluczone, że tak jest, jeśli za wzór dobrego, polskiego rapu uważa się Sobotę lub Ganja Mafię. To składy hip-hopowe, których najczęściej słucha teraz młodzież. Ich utwory słychać w autobusach, w parkach, są skandowane przez młode pokolenie spacerujące po ulicach. Muzyka z przekazem sprawia, że młodzież identyfikuje się z nią , gdyż często odzwierciedla ona ich skomplikowaną rzeczywistość. Podążając za modą, młodzi ludzie słuchają rapu na cały regulator, najczęściej z głośnika smartfona.
Młodzież nieustannie się zmienia. Zmieniają się też gusta muzyczne. To, co teraz jest modne, niedługo może zostać zupełnie zapomniane. Najważniejsze jest jednak to, żeby z muzyki, której się słucha czerpać przyjemność. Jeśli tego doświadcza młodzież – niech słucha tego, co uważa za najlepsze. Najprawdopodobniej z czasem młodzi ludzie i tak zweryfikują swoje wybory. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czego słucha dzisiejsza młodzież, mamy dziś bowiem do czynienia z mnogością stylów i gatunków, które nachodzą na siebie i przenikają, tworząc nowe, niezależne nurty.