Grają w nią miliardy osób na świecie. Piłka nożna, bo o niej mowa, to najbardziej popularny sport na całym globie. Jej zasady spisane zostały w XIX wieku na terenie Rugby School w środkowej Anglii. Od tej pory pojawiło się wiele odmian tej znanej wszystkim dyscypliny sportowej. Podpowiemy, w którą z nich warto zagrać z przyjaciółmi.
Nie tylko na murawie, ale także w błocie
Piłka bagienna to odmiana footballu, która narodziła się w Finlandii. Na pomysł ten wpadli fińscy biegacze narciarscy, którzy taką formę rozgrzewki dodali do swojego zwyczajnego planu treningowego. Grę spopularyzował Jyrki Vaananen, a jej zasady opatentowano w 1998 roku. Dla nas ciekawe jest jednak to, że Polacy również odnoszą w tej dyscyplinie niemałe sukcesy. Drużyna Torfowy DrTusz Białystok zdobyła w niej najważniejsze z możliwych trofeów.
Miało to miejsce podczas Mistrzostw Świata w Piłce Błotnej, które odbyły się w Turcji w 2015 roku. Skąd bierze się coraz większe zainteresowanie takimi rozgrywkami? Przede wszystkim wpływają na to uproszczone zasady. Brakuje tu spalonych, a piłka może być wprowadzona do gry przez podrzut ręką i kopnięcie nogą. Największym problemem może być jednak to, że wedle regulaminu zabroniona jest zmiana obuwia w trakcie meczu. Dyskwalifikowani są także ci gracze, którzy zgubią obuwie.
Getbol – pojedynek dwóch piłkarzy
To bezkontaktowa forma piłki nożnej. Zawodnicy nie mogą w trakcie meczu atakować się nawzajem poprzez wejście barkiem, odpychanie rękami czy za pomocą wślizgów. Pierwszy turniej tej dyscypliny odbył się rok po tym, jak została wymyślona, czyli w 2003 roku.
Fantastyczne jest to, że ten sport przeznaczony jest dla każdego, bez ograniczeń wiekowych. Rozgrywka polega na tym, by zdobyć jak najwięcej punktów. Ma miejsce na boisku o wymiarach 12,65 m x 19 m i może odbywać się zarówno na boisku trawiastym, jak również w hali sportowej.
Mecz wygrywa ten, kto więcej razy trafi piłką do bramki o rozmiarach 40 x 65 centymetrów. Warto mieć na uwadze to, że każde zagranie niezgodne z regulaminem gry skutkuje rzutem karnym, nie ma bowiem w tej dyscyplinie pojęcia takiego jak rzut wolny. To wszystko sprawia, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem wśród amatorów sportu.
Bubble football
To bodaj najbardziej zabawna forma piłki nożnej. Dzieje się tak dlatego, że zarówno zawodnicy, jak i publiczność mają zapewnioną nie tylko świetną rozrywkę, ale także mnóstwo śmiechu. Takie entuzjastyczne zachowania spowodowane są tym, że gracze mają założone bardzo specyficzne stroje. Każdy z nich ubrany jest w kulę napełnioną powietrzem.
Żeby powstrzymać przeciwnika przed oddaniem strzału może zderzyć się z nim, odbić się od jego bańki wybić go z pola gry. Na boisku znajduje się jednorazowo od 6 do 10 zawodników, a wygrywa ten zespół, który w trakcie meczu zdobędzie więcej bramek. Każde sportowe zdarzenie tego typu odbywa się na polu gry o rozmiarach 15 x 30 metrów.
Yorkyball
To dyscyplina będąca połączeniem futbolu i squasha. Mierzą się w niej dwie 2-osobowe drużyny, których zadaniem jest wygranie trzech spośród pięciu setów. W każdym z nich wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 7 punktów. Miejscem rozgrywek jest boisko do squasha, a sama gra pochodzi z Francji i została wymyślona w 1987 roku. Jak można się domyślać, Polacy również w tej dyscyplinie odnieśli niemałe sukcesy. W Mistrzostwach Świata rozegranych w Bonneville tego roku nasza drużyna zajęła 3 miejsce.
Plażowa piłka nożna – najbardziej znana odmiana futbolu alternatywnego
Z takich rozgrywek korzystał chyba każdy, kto wypoczywał nad morzem. Mistrzostwa w tej dyscyplinie rozgrywane są od 1995 roku, a jej zwycięzcami, aż 13-krotnie, byli (co nie powinno dziwić) reprezentanci Brazylii. Niestety Polacy nie odnoszą na tym polu oszałamiających sukcesów.
Jak można się przekonać, piłka nożna niejedno ma imię. Odmian tego sportu jest naprawdę wiele. Dzięki tej różnorodności każdy z nas znajdzie te, która będzie dla niego odpowiednia.