Gra w kości jest znana od setek lat. Z małych sześcianów z wydrążonymi kropkami korzystali już Starożytni. Standaryzacji przepisów gry dokonali jednak przedstawiciele firmy Milton Bardely. Od tego czasu kostkami rzucają ludzie na całym świecie. Jest to przede wszystkim forma gry towarzyskiej, jednak ma wielu zwolenników także wśród bywalców kasyn. Z czasem powstały też różne jej rodzaje. Które z nich są najbardziej popularne?
Yahtzee – najpopularniejsza odmiana gry w kości
W rozgrywce może wziąć udział od 2 do 4 graczy. Każdy z nich rzuca pięcioma typowymi kostkami do gry. Kolejne z otrzymanych układów oczek są odpowiednio punktowane. Wbrew pozorom w osiągnięciu celu, którym jest uzyskanie jak największej liczby punktów, nie liczy się tylko łut szczęścia. Ważna jest także umiejętność kalkulacji.
Mając to na uwadze, każda osoba w trakcie kolejnych rzutów kompletem pięciu kostek musi obrać pewną strategię. To ważne z uwagi na to, że następny rzut musi być dopasowany do jednej z kilku kategorii. Wybór ten ma z kolei bezpośrednie przełożenie na ilość zdobytych punktów. W tajniki tej gry należy jednak wprowadzać się stopniowo, ale zapewniamy, że każdy, kto je pozna, będzie bawił się wyśmienicie.
Kościany poker – dla tych, którzy nie lubią kart
Ta gra znana jest pod nazwą Kości pełne. Obowiązują w niej zasady nieco podobne do tych, które rządzą grami karcianymi. Można zatem, rzucając kośćmi, uzyskać parę, dwie pary, trójkę, karetę, nieparzyste, parzyste, małego strita, dużego strita, fulla, pokera i szansę. Każdy z uzyskanych układów ma też, co zrozumiałe, odpowiednią liczbę punktów.
Najbardziej opłacalny jest ten układ oczek, który nazwano pokerem. Składa się on z pięciu tych samych wartości na kościach. Wtedy sumuje się wszystkie uzbierane punkty i do łącznej sumy dodaje 50. W przypadku pozostałych układów ich ilość jest odpowiednio mniejsza. Faktem jest jednak to, że gra jest bardzo emocjonująca i można przy niej bardzo miło spędzić wolny czas.
Crapless Craps – rozgrywka rodem z Las Vegas
To łatwiejsza odmiana gry znanej bywalcom kasyn. W pierwszej kolejności polega na tym, by obstawiać to, jaka liczba oczek wypadnie na wyrzuconych kościach. Jeśli wypadnie 7, wtedy wygrywają wszystkie te osoby, które postawiły na tak zwany „pass line”. Trzeba też pamiętać o tym, że liczby 2, 3, 11 i 12 ustalają punkt docelowy rzutu, który zostanie wykonany w dalszej kolejności.
Wtedy należy jeszcze raz wyrzucić jedną z tych liczb zanim ponownie wypadnie 7, co miało już miejsce na początku rozgrywki. Wiadomo jednak, że do tej odmiany gry potrzebny jest odpowiedni stół lub plansza, dzięki którym możliwe będzie obstawianie wyrzucanych numerów. Przez to można w trakcie rozgrywki wyłonić kolejnych zwycięzców. Warto pamiętać o tym, że gra w kości nie musi opierać się tylko na tradycyjnych kościach do gry. Jakie odmiany są jeszcze godne uwagi?
Dudo dices – kości dla najmłodszych
Jeśli ktoś sądził, że gra w kości przeznaczona jest tylko dla dorosłych – mylił się. Opisywany zestaw do zabawy został opracowany specjalnie z myślą o dzieciach. Przeznaczony jest dla 6 graczy. Każdy z nich otrzymuje sześć sześcianów wraz z kubkiem, do którego je wrzuci. Cały zestaw musi być w wybranym przez gracza kolorze.
Po postawieniu kubka do góry dnem pierwszy zawodnik, po spojrzeniu na kostki, komunikuje, na ilu z nich jest zadeklarowany przez niego wynik. Kolejni zawodnicy muszą przekalkulować, czy te przypuszczenia są prawdziwe czy fałszywe. Proponują wtedy swoje wyniki lub mówią, że ten, kto zapoczątkował grę – blefuje. Gra kończy się wtedy, gdy z kośćmi pozostanie tylko jeden gracz. Właśnie on jest wygranym.
Story Cubes – wyobraźnia nie ma granic
Ta towarzyska rozgrywka kościana jest czymś zupełnie innym niż to, co opisywaliśmy do tej pory. To znakomity sposób na to, by przy stole zasiadła cała rodzina lub grupa znajomych. Wtedy rozpocznie się ciekawa przygoda z zabawnymi opowieściami. Na czym to polega?
Każdy kolejny gracz rzuca dziewięcioma kośćmi. Na każdej z nich znajdują się obrazki. One są bazą, na kanwie której ma powstać opowieść rozpoczynająca się od słów „Pewnego razu…” lub „Dawno, dawno temu…”. Ilustracje są zaskakujące, a to jest gwarantem świetnej, beztroskiej zabawy.
Gry kościane, jak można się przekonać, mają niejedno imię. To sprawia, że przygoda z nimi jest tak ciekawa. Każdy gracz, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie taką rozgrywkę, która przypadnie mu do gustu, a wybór w tej materii jest naprawdę ogromny.