Ekologia jest niezwykle pożyteczną nauką. Jej przedmiotem jest badanie zależności pomiędzy organizmami żywymi i środowiskiem, w którym żyją. Zrozumienie tych wzajemnych oddziaływań jest w ostatecznym rozrachunku niezwykle ważnym czynnikiem przetrwania biosfery i człowieka. Z tego powodu warto zapoznać się z tą ciekawą tematyką. W zgłębieniu tej wiedzy zapewne pomoże fachowa literatura. Podpowiadamy, jakie książki związane z tą dziedziną wiedzy warto poznać.
„Akademia Ekologii. Segreguję odpady”
Autorzy tej książki dla najmłodszych odbiorców wiedzą, że zachowania proekologiczne należy kształcić od najmłodszych lat. Z tego powodu stworzyli publikację, która zachęca dzieci do wspierania środowiska. Zawiera informacje o tym, gdzie należy umieszczać elektrośmieci.
Broszura gromadzi też dane na temat tego, gdzie wyrzucać określone rodzaje odpadków. Odpowiada ponadto na pytania o to, jak można je ponownie wykorzystać w celu stworzenia… zabawek. Całą tę wiedzę można utrwalać dzięki dołączonej do wydawnictwa grze planszowej.
„Ekologia”
Książka ta wydana została w ramach znakomitej serii edukacyjnej Odkrywanie świata. Opisuje to, jak ważne jest szanowanie przyrody. Autorki zachęcają najmłodszych odbiorców do doceniania zalet środowiska naturalnego. Pokazują, jak jest ono ważne dla dobra całych społeczeństw. Zapoznają dzieci z niezwykle ważnymi pojęciami, wśród których znajdują się surowce odnawialne, zagrożone gatunki roślin i zwierząt oraz inne ważne terminy. Cała ta wiedza przygotowana została tak, by młody znawca przyrody chciał ją zgłębić i stosować w codziennym życiu.
„Ekologia. Obrazkowa encyklopedia dla dzieci”
Niezwykle obszerna wiedza zgromadzona w jednej publikacji jest skarbem. Docenią go także najmłodsi czytelnicy zainteresowani otaczającym ich światem. To właśnie dla nich powstała publikacja zbierająca odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących świata przyrody.
Dzięki niej możliwe jest dowiedzenie się między innymi tego, jak uchronić zwierzęta morskie i dlaczego efekt cieplarniany nie jest taki zły. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zamieszczone zostały w postaci zrozumiałych tekstów napisanych prostym, przystępnym dla dzieci językiem.
„Ekologia dla każdego”
Podtytuł niniejszej książki w wystarczający sposób opisuje nam to, co znajdziemy na jej kartach. Będzie to 100 sposobów na to, jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne. Dlaczego powinno być to dla nas tak istotne nie tylko w trakcie szumnych happeningów i akcji demonstracyjnych?
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta: byśmy mogli żyć na Ziemi. Aby móc koegzystować z naszą planetą, nie trzeba wykazywać się bohaterstwem. Przekonują o tym eksperci związani z wydawnictwem National Geographic. Oni, jak nikt inny, są autorytetami w tej dziedzinie. Warto przeczytać, co chcą nam przekazać.
„Ekologia ogólna”
Profesor Stanisław Więckowski jest ekspertem w dziedzinie ekologii. W swej publikacji zawarł informacje na temat organizmów żywych, ich populacji i biocenoz, w których żyją. Zawarł też dane o wzajemnych interakcjach pomiędzy gatunkami. Nie pominął w tym względzie także człowieka. Pokazał, jaki ma on wpływ na środowisko jego życia i w akademickim dyskursie prowadzi dyskusję na ten niezwykle ważny temat.
„Ekologia”
Publikacja wydana w ramach działalności Krytyki politycznej odpowiada na wiele ważnych pytań. Skłania także do dyskusji na temat tego, co powinny robić społeczeństwa, aby uniknąć katastrofy przyrodniczej. Daje przyczynek do debaty na temat tego, czy zmiana codziennych zachowań wystarczy, by zmienić świat na lepsze. Stawia też jedną, zasadniczą tezę: podejmowane teraz decyzje zasadniczo wpłyną na kształt naszego najbliższego otoczenia.
„Ekologia człowieka”
To dwutomowe wydawnictwo skupia się wokół nowego problemu cywilizacyjnego. Jest nim zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Podręcznik akademicki ujmuje tę problematykę w nieco szerszej perspektywie. Pokazuje, jak człowiek zmienia się w trakcie tranformacji środowiskowych.
Jak musi dostosowywać się w zależności od tego, w jakiej niszy ekologicznej żyje na co dzień. Ujęcie to jest zdecydowanie inne niż te, które były lansowane dotychczas. Daje też ciekawy obraz antropologiczny całych społeczeństw żyjących w różnych częściach świata.
Ekologia, jak można się przekonać, jest ciekawą dziedziną wiedzy. Z tego względu powinny zainteresować się nią zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Większa świadomość całych społeczeństw może bowiem wpłynąć na kształt świata, w którym żyjemy na co dzień.