Wielowiekowa tradycja filozoficzna przyniosła nam wiele cennych wskazówek. Myśliciele w ciągu swojego życia odpowiadali na pytania, które do dziś dręczą ludzkość. Rzucali także zupełnie inne światło na problemy, z którymi borykamy się na co dzień. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich poglądów. Doskonale posłużą do tego proponowane przez nas książki filozoficzne.
Jacques Derrida – „O duchu”
Publikacja ta należy do najbardziej kontrowersyjnych w dorobku francuskiego filozofa. Poddaje on ocenie filozofię Heideggera z czasów, gdy ten należał do NSDAP. Tropi występujący wtedy w publikacjach motyw ducha i jego związek z poczynaniami nazistów. Swoje rozważania rozbudowuje jednak znacznie bardziej, poszerzając je o kolejne konteksty. Zadaje pytania o występowanie „ducha” zarówno w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej, jak również samej filozofii.
Georg Simmel – „Filozofia pieniądza”
Człowiek uznawany za jednego z pionierów socjologii wydał dzieło wybitne. Jeszcze za życia uważał je za najważniejszy owoc swojej pracy intelektualnej. Zawarł w nim sądy i rozważania dotyczące tego, czym tak naprawdę jest pieniądz. Doszedł do wniosku, że to nie tylko środek wymiany. To również specyficzna interakcja wewnątrz danej społeczności ludzkiej. To także znak nowoczesności, która pozwala na zakup wszystkiego. Rozprawa, oparta na filozofii Simmla, jest boleśnie aktualna szczególnie dzisiaj. Dzieło nie zestarzało się mimo upływu lat i nadal daje nam impuls do tego, aby rozmyślać o naturze dzisiejszego świata.
Wolter – „Powiastki filozoficzne”
Ten znakomity pisarz, poeta i dramaturg był najwybitniejszym przedstawicielem oświeceniowej myśli filozoficznej. Jego opowiastki można z przyjemnością i pożytkiem czytać także dzisiaj. Pod przykrywką różnych, często fantastycznych postaci, przemyca on treści o współczesnej mu Francji. Jak się jednak przekonujemy, spostrzeżenia te można z powodzeniem przenieść do czasów i miejsc, w których żyjemy. Społeczeństwa nieustannie bowiem borykają się z tymi samymi problemami i bolączkami, których Wolter jest znakomitym komentatorem.
Izabela Marszałek – „Józef Tischner i filozoficzne koncepcje zła”
Autorka pragnie wyjaśnić swoim czytelnikom pojęcie zła dialogicznego w ujęciu księdza Tischnera. Zanim to jednak zrobi, przeprowadzi ich przez całą historię filozofii. Pokaże, jak ujmowali ten problem najbardziej znani historii filozofowie. Przyjrzy się więc zarówno poglądom św. Augustyna, jak również św. Tomasza z Akwinu czy Immanuela Kanta. Koncepcje te będą jednak tylko tłem, które posłuży do tego, by skonfrontować z nimi sposób myślenia krakowskiego filozofa. Poszukiwał on bowiem źródeł zła nie w samym człowieku, a w relacjach społecznych.
Bertrand Russell – „Dzieje zachodniej filozofii”
Recenzenci tej publikacji zaznaczają, że jest ona o wiele bardziej przydatna niż cała kolekcja podręczników akademickich. Jeden z czołowych współczesnych filozofów brytyjskich stworzył ją w czasie II wojny światowej. Właśnie wtedy nabierała ona prywatnego charakteru więc oparta została o przeżycia towarzyszące mu w tamtym czasie.
Wiele w niej radykalnych sądów i polemik z klasykami. Jednych z nich wyśmiewa, z drugimi zaś poważnie dyskutuje. Interesujący jest jednak owoc tych sporów. Dzięki nim czytelnik otrzymuje przegląd myśli filozoficznej powstałej na przełomie wieków. Samemu autorowi zależało jednak na tym, by ukazać jej historię społeczną. Docenił to zresztą wybitny pisarz, Stanisław Lem, który stwierdził, że publikację tę zabrałby ze sobą na bezludną wyspę.
Soren Kierkegaard – „Okruchy filozoficzne. Chwila”
Samego autora nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ten duński filozof znany jest bowiem jako najwybitniejszy przedstawiciel filozofii egzystencjalnej. Silnie zakorzeniony w tradycji chrześcijańskiej, opisywał koncepcje, które są z nią ściśle powiązane. Krytykował jednak z całą stanowczością instytucję Kościoła.
Tadeusz Gadacz – „O zmienności życia”
Polski filozof pragnie nauczyć nas trudnej sztuki życia. Posiłkuje się przy tym naukami znanymi jeszcze z czasów starożytnych. Bazując na dokonaniach poprzedników – wskazuje nam drogę, którą należy iść, aby być dobrym człowiekiem.
Pisarze i filozofowie oferują nam bardzo bogatą gamę różnorodnych dróg do zrozumienia istoty życia. Warto zapoznać się z nimi, by stać się człowiekiem bardziej świadomym. Pomocne będą nam przy tym opisane w artykule publikacje. Ich wybór jest jednak znacznie większy.