Walentynki, niezaprzeczalne święto miłości, już za kilka dni. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych i najbardziej poczytnych książek o miłości. Zebraliśmy niezawodną listę klasyków, kochaną przez całe pokolenia romantyczek i romantyków. W sam raz na Walentynki – już 14 lutego!
Książka w każdej sytuacji jest świetnym pomysłem na prezent. Jeśli poza romantyczna kolacją, wyjściem do teatru zastanawiasz się, jak zaskoczyć kochaną osobę, postaw na książkę. Walentynki do doskonała okazja, by obdarować swoją drugą połówkę romantyczną opowieścią, która rozpali Waszą miłość na nowo. Zobacz, co przygotowaliśmy i biegnij do księgarni. Przed Tobą książki, które oboje pokochacie!
Duma i uprzedzenie, Jane Austen
„Duma i uprzedzenie” to prawdziwa klasyka gatunku. Książka, która opowiada o miłości, przyjaźni i poświeceniu, bez charakterystycznego zacięcia i tandety, jakie znamy chociażby z powieści typu Harlequin. To dzięki temu, że poza wyłącznie wątkiem miłosnym, autorka miała ambicje przedstawienia w swojej książce całego spektrum społeczno-obyczajowego czasów, w których rozgrywa się akcja (książka została napisana w pierwszej połowie XIX wieku, a fabuła opisuje czasy na przełomie XVIII i XIX wieku). Akcja skupia się wokół pięciu sióstr Bennet, które za mąż próbują wydać ich rodzice. Oczywiście ich mężowie muszą spełniać i oczekiwania rodziców, i córek, a na przeszkodzie stoją tytułowe duma i uprzedzenie. Książka jest żartobliwa, wzruszająca i fabuła tak ciekawa, że zainteresuje nawet najbardziej wybrednego czytelnika. Poza miłosnymi wzlotami i upadkami, autorka toczy refleksję nad wartością pieniądza i znaczeniu pozycji społecznej, które cały czas mają wpływ na życie ludzi. Ponadczasowość lektury, zabawne opisy sytuacji i postaci powodują, że do „Dumy i uprzedzenia” można wracać i wracać.
„Duma i uprzedzenie” stała się niejednokrotnie kanwą wielu scenariuszy filmowych, niezliczonej ilości tłumaczeń i wydań na całym świecie. Do jej fabuły nawiązuje Helen Fielding w swojej bestsellerowej powieści „Pamiętnik Bridget Jones”. Nieznajomość książki Austen to prawdziwy powód do wstydu, więc jeśli podejrzewasz, że Twoja druga połowa jej nie czytała, spraw jej miły upominek na Walentynki. Z zapartym tchem powieść przeczytają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Wichrowe wzgórza, Emily Jane Bronte
Powieść „Wichrowe wzgórza” to kolejna klasyka gatunku, bez której nie sposób zabierać się za współczesne powieści miłosne. Rzecz, podobnie jak w przypadku „Dumy i uprzedzenia”, dzieje się na przełomie XVIII i XIX wieku w Anglii, dzięki czemu wyjątkowy klimat powieści mamy zapewniony. Nie jest ona jednak tak zabawna i przewrotna, jak powieść Austen, mimo że też wiele w niej o jedynie słusznej pozycji społecznej, rządzy i władzy pieniądza oraz wielkiej namiętności.
Właściciel majątku zwanego wichrowymi wzgórzami przywozi do domu bezdomnego, cygańskiego chłopca, którego każe traktować jak członka rodziny. Między nim a jedną z córek nawiązuje się gorące uczucie, z którym oczywiście nikt nie chce się pogodzić, ani zaakceptować. W tej powieści tylko pozornie miłość przegrywa z rozsądkiem, ale z pewnością nie będziecie zawiedzeni.
Mroczne i romantyczne „Wichrowe wzgórza” stały się świetną podstawą dla scenariuszy filmowych, a najbardziej porywająca i klasyczna filmowa adaptacja to ekranizacja z 1992 roku, w której główne role należą do Julieitte Binoche i Ralpha Fiennesa. Polecamy każdemu i książkę, i doskonały film, który skruszy nawet najbardziej zatwardziałe serca.
Przeminęło z wiatrem, Margaret Mitchell
Chociaż wielu osobom „Przeminęło z wiatrem” kojarzy się przede wszystkim ze świetnym filmem, trzeba wiedzieć, że został on nakręcony na podstawie równie dobrej książki. To nieco nowsza powieść niż „Duma i uprzedzenie” czy „Wichorowe wzgórza” – jej pierwsze wydanie to rok 1936 (adaptacja filmowa z 1939 z Vivien Leigh i Clarkiem Gable to klasyka filmu, nadal chętnie oglądana, stała się niemal podręcznikiem dla przyszłych reżyserów scen miłosnych). Autorką „Przeminęło z wiatrem” jest amerykańska pisarka Margaret Mitchell.
Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku na terenach południowej części Stanów Zjednoczonych, gdzie wybucha wojna secesyjna, a walka o zniesienie niewolnictwa nie każdemu wydaje się słuszna. Główną bohaterką jest Scarlett O’Hara, która jest córką bogatego plantatora, bardzo zakochaną w Ashley'u Wilkesie. Niestety jej wybranek zaręcza się z inną kobietą, a Scarlett na złość wychodzi za mąż za innego mężczyznę. Jej mąż szybko umiera, a ona sama musi stawić czoło nachodzącym zmianom nie tylko w jej życiu, ale i w otaczającej rzeczywistości. Scarlett jest silną, dumną i jednocześnie wrażliwą kobietą, a każdemu chyba znana jest jej dewiza – „Pomyślę o tym jutro!”. Czytanie książki to prawdziwa przyjemność, tym bardziej, że w księgarniach możemy przebierać w kolejnych wydaniach i tłumaczeniach (my polecamy pierwsze, najbardziej klasyczne tłumaczenie książki – autorstwa Celiny Wieniewskiej z 1938 roku).
Lolita, Vladimir Nabokov
„Lolita” to kontrowersyjna powieść, której tematem jest miłość dojrzałego mężczyzny do nastolatki, tytułowej Lolity. Po raz pierwszy została wydana w 1955 roku w Paryżu i wywołała niemały skandal, głównie ze względu na odważne sceny erotyczne i opisy fantazji bohatera, których adresatem było dziecko. W wielu krajach książka została uznana za dzieło pedofilskie i przez wiele lat autor miał problem z jej publikacją oraz tłumaczeniami na inne języki (powstała w języku angielskim).
„Lolita” to swego rodzaju pamiętnik obsesji seksualnej czterdziestoletniego mężczyzny, pisarza i wykładowcy, na punkcie dwunastolatki. Mężczyna postanawia ożenić się ze swoją gosposią, by być bliżej jej nastoletniej córki. „Lolita” uznawana jest za arcydzieło literatury światowej, a szczególnie warto docenić w niej kunszt języka, wspaniałą formę i dopracowanie każdego szczegółu w kompozycji. Obecnie została przetłumaczona na wiele języków, a także dwukrotnie zekranizowana (najnowsza adaptacja filmowa z 1992 roku, w której wystąpił Jeremy Irons, Melanie Griffith i Dominque Swan, to prawdziwy majstersztyk i dobry pomysł na romantyczny wieczór).
Źródło zdjęcia: depositphotos.com
Sto lat samotności, Gabriel García Márquez
Książka „Sto lat samotności” to kolejna kontrowersyjna powieść, bowiem opisuje wieloletnie dzieje rodziny Buendia, która została dotknięta widmem kazirodztwa. Pierwsze wydanie „Stu lat samotności” ukazało się w 1967 roku w Buenos Aires, a sam pisarz nie zakładał aż takiego sukcesu powieści (pierwszy nakład wynosił zaledwie 8 tysięcy egzemplarzy). Dziś powieść „Sto lat samotności” przetłumaczona jest na kilkaset języków, doczekała się nawet ekranizacji i jest uznawana za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej.
W powieści „Sto lat samotności” odnajdziemy historię rodziny opowiedzianą na przestrzeni sześciu pokoleń. Dwoje ludzi zakłada wioskę, która z biegiem czasu zaczyna się rozrastać. Cała opowieść to popis kunsztu artysty, niebanalny język i historia, która wciąga niczym najlepszy kryminał. Wszystko podszyte jest nutką magii i metafory, przez co nie zawsze jesteśmy w stanie odróżnić jawy od snu, tego, co prawdziwe od tego, co dzieje się tylko w wyobraźni autora i bohaterów. „Sto lat samotności” to pierwsza powieść z nurtu tak zwanego realizmu magicznego. Jest to powieść dla bardziej wymagających czytelników, bardzo nietypowa i wielowątkowa, dlatego jeśli szukamy czegoś do poduszki, lepiej jest rozejrzeć się za czymś nieco prostszym.
Love story, Erich Segal
Chyba nie ma bardziej znanej wzruszającej książki o miłości niż „Love story” Ericha Segala. Prawdopodobnie za sprawą ekranizacji, bardzo romantycznej i niestety tragicznej, w której główne role zagrali Ali MacGraw i Ryan O’Neil. Książka, podobnie jak film, została wydana dokładnie w Walentynki w roku 1970 i do tej pory doczekała się tłumaczeń na kilkadziesiąt języków i ponad 30 milionów egzemplarzy na całym świecie.
Oliver Barrett jest studentem prawa na Harvardzie. Jenny Cavillieri uczy się w konserwatorium muzycznym na Uniwersytecie Radcliffe. On ma bogatych rodziców, którzy chcą, by syn poślubił dziewczynę o tym samym statusie społecznym. Ona pochodzi z ubogiej rodziny robotniczej. On lubi sport, ona kocha muzykę. Dzieli ich wszystko, a łączy miłość, dla której nie ma barier. Niestety przyjdzie im się zmierzyć z ciężką chorobą, a nawet śmiercią. Historia pary studentów jest tak samo romantyczna, jak tragiczna, jednak bardzo wzruszająca i zasługuje na uwagę każdego miłośnika sercowych historii.
Pamiętnik, Nicholas Sparks
Nieco nowszy tytuł w naszym zestawieniu. Nicholas Sparks to współczesny autor romantycznych, ale i niebanalnych historii miłosnych. Powieść „Pamiętnik” została wydana w 1996 roku po raz pierwszy, a od tego czasu została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i wydana w milionach egzemplarzy (jak zresztą większość książek Sparksa). „Pamiętnik” stał się bardzo popularny za sprawą ekranizacji z 2004, w której zagrali Ryan Gosling i Rachel McAdams.
W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki pewnej kobiecie, cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson – ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat. Cały czas marzy o tym, że jeszcze się spotkają.
Samotność w sieci, Janusz L. Wiśniewski
Polski akcent w naszym zestawieniu i głośna książka Janusza L. Wiśniewskiego z 2001 roku – „Samotność w sieci” to też kolejna książka o miłości z samotnością w tytule. Powieść Wiśniewskiego opisuje miłość dwójki Polaków, którzy prawie całą swoją znajomość ograniczają do kontaktów w Internecie. Jakub, ceniony na świecie polski genetyk, na stałe pracuje i mieszka w Niemczech. Któregoś dnia otrzymuje wiadomość od Polki, chcącej zwierzyć mu się ze swoich problemów. Ta niewinna wiadomość zapoczątkowuje ich znajomość i fascynację sobą nawzajem. Uczucie, którym się darzą, w pewnym momencie przeradza się w miłość na odległość.
Dzięki temu, że narracja prowadzona jest raz z perspektywy mężczyzny, raz z punktu widzenia kobiety, bardzo dokładnie poznajemy oboje bohaterów, ich namiętności oraz uczucia nimi targające. Cały czas zastanawiamy się, czy w końcu się spotkają i wirtualne uczucie przerodzi się w prawdziwy związek. Lektura wprowadza w niezwykle romantyczny i namiętny nastrój, a leniwi mogą zastąpić ją świetnym filmem w reżyserii Witolda Adamka z 2006 roku. W rolach głównych Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra oraz wyjątkowa, nastrojowa muzyka, czyli namiętność gwarantowane.