Wielu z nas reggae kojarzy się przede wszystkim z Bobem Marleyem. Musimy jednak pamiętać o tym, że muzyka ta ma długą tradycję także w Polsce. Doczekaliśmy się wielu świetnych i zasłużonych wykonawców, którzy znani są na całym świecie i nie zalicza się do nich tylko Kamil Bednarek.
Daab
Ta polska kapela grająca muzykę z Jamajki ma najdłuższą w naszym kraju historię. Powstała już w 1983 roku, a pierwszy singiel o nazwie “Przed nami wielka przestrzeń” ujrzał światło dzienne niespełna rok po rozpoczęciu działalności muzyków. Do składu zespołu, na przestrzeni lat, należały takie sławy polskiej sceny jak Andrzej Krzywy czy Krzysztof Zawadka.
Liczne koncerty zagraniczne sprawiły, że Daab był rozpoznawalny zarówno w Szwecji, Danii, Holandii jak i Francji. Debiutancki album wydano w 1985 roku i przyniósł fanom wiele przebojów, a wśród nich największy, którym do dzisiaj jest utwór “Ogrodu serce”. W 1993 roku z okazji 10 rocznicy istnienia wydano płytę długogrającą “To co najlepsze z dziesięciu lat (1983-1993)” będącą zbiorem wszystkich powstałych kompozycji. Zespół występuje do dziś podczas najważniejszych wydarzeń muzycznych.
Habakuk
To kolektyw, który powstał na początku lat 90. i ma swoje korzenie w Częstochowie. Już na samym początku działalności muzycy występowali podczas festiwali Reggae nad Wartą, Reggae Christmas czy Africa is Hungry. W 1992 roku powstała płyta demo o nazwie „Party”, jednak dwa lata po tym ważnym wydarzeniu zawieszono działalność. Członkowie kapeli poświęcili wtedy czas na poszukiwania nowego oblicza zarówno muzycznego jak i personalnego. Był to okres wielu działań o bardzo różnorodnym pochodzeniu. Narodziły się wtedy takie twory artystyczne jak teatr “Rub Ritual” czy happeningi spod szyldu “Dziecinada tu, czyli łyk swobody dla dobrej pogody”.
Ponowne koncertowanie rozpoczęło się w 1994 roku. Przez szereg lat trwały liczne zmiany personalne, a także muzyczne eksperymenty polegające na łączeniu reggae i muzyki rap. W 2000 roku zespół świętował 10-lecie istnienia, co uczczono wydaniem płyty “Rub Pulse”. W kolejnych latach na rynku pojawiły się takie krążki zespołu, jak “Muzyka, słowo, liczba, kolor” czy “A ty siej”. Każdy przepełniony energią i pogodą ducha.
Paprika Korps
Kapela powstała w 1995 roku w Opolu. Koncertuje w całej Europie, między innymi w Czechach, Chorwacji, Finlandii czy Litwie. Wydała do tej pory dziesięć albumów i nieustannie nagrywa coraz to nowsze utwory. Ich najnowszy album “Homemade Babylon” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród fanów i wkrótce będzie promowany także w Skandynawii, gdzie grupa zagra osiemsetny w swojej karierze koncert.
Indios Bravos
Zespół powstał w 1997 roku z inicjatywy Piotra Banacha. Pierwsza płyta nagrana została dwa lata później, jednak jej nakład został szybko wyczerpany. Kolejną produkcją, która ujrzała światło dzienne był album “Mental Revolution” z takimi przebojami jak “Pom pom” czy “Tak to tak”. Muzycy wielokrotnie występowali na festiwalach muzycznych takich jak Przystanek Woodstock. Łącznie na rynku pojawiło się sześć albumów grupy, która w 2015 roku zawiesiła swoją działalność koncertową.
Cała Góra Barwinków
Zespół założony został w tym samym roku co wymieniony powyżej. Występował zarówno w telewizyjnym programie X-Factor jak i podczas licznych wydarzeń muzycznych na scenach całej Polski. Ma na swoim koncie cztery płyty i nieustannie rozwija się, grając kolejne koncerty, na które przychodzą rzesze fanów.
Przywołane przez nas zespoły nie wyczerpują ogromnej różnorodności przedstawicieli polskiej muzyki reggae. Sądzimy jednak, że warto o nich przypomnieć i skłonić osoby, które nie znają jeszcze polskiego reggae do tego, by przesłuchały płyty opisanych przez nas artystów. Ten gatunek muzyczny jest bowiem coraz bardziej popularny w Polsce, głównie za sprawą młodych ludzi.