Poezja śpiewana jest gatunkiem muzycznym, który nie cieszy się w dzisiejszych czasach dużą popularnością. Wiadomo jednak, że wielu jej wykonawców odegrało w życiu polskiego społeczeństwa bardzo ważną rolę. Nie bez powodu w czasach PRL-u nazywano ich bardami. W błędzie jest jednak ten, kto sądzi, że „artyści wrażliwi” zakończyli swoją działalność. Oni nadal są obecni w życiu kulturalnym. Przypomnimy nazwiska najważniejszych spośród nich.
Jacek Kaczmarski
To postać legendarna w świecie piosenki autorskiej. Muzyk i autor tekstów był głosem sprzeciwu wobec zastanej rzeczywistości w czasach, gdy Polska rządzona była przez komunistów. Jego utwory urastały do rangi protest-songów, które wyrażały bunt całego polskiego społeczeństwa wobec ówczesnej rzeczywistości. Do dziś utożsamiane są z antykomunistyczną opozycją.
Ewa Demarczyk
Dama Polskiej Piosenki od początku swojej działalności artystycznej związana była z kabaretem Piwnica pod Baranami. Do dziś ceniona jest za to, co ofiarowała polskiej scenie muzycznej. Tymi darami dla odbiorców były przede wszystkim niezwykła charyzma i talent. Nic dziwnego, że wielokrotnie były one nagradzane podczas światowych i krajowych tras koncertowych. Dzięki tym występom zdobyła sobie oddanie i poklask ogromnej rzeszy fanów.
Grzegorz Turnau
To muzyk i autor tekstów, który zadebiutował na polskim rynku muzycznym w 1991 roku. Wtedy wydał swoją pierwszą płytę o nazwie Naprawdę nie dzieje się nic. Wydana przez Pomaton EMI osiągnęła w Polsce status złotej płyty. Nie inaczej było w przypadku kolejnych wydawnictw. One również doczekały się znakomitego odbioru ze strony słuchaczy. Świadectwem tego były nagrody, które wykonawca odebrał z ramienia przedstawicieli polskiego przemysłu fonograficznego. Do dziś gra on koncerty i wydaje nowe płyty, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony odbiorców.
Renata Przemyk
To artystka, która rozpoczęła swoją ogólnopolską przygodę z poezją w 1989 roku. Wtedy właśnie została zwyciężczynią XXV Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Początkowo współpracowała z zespołem Ya Hozna, jednak już w 1990 roku rozpoczęła karierę solową. Do dziś wydała ponad 10 albumów studyjnych.
Stanisław Soyka
Pochodzący ze Śląska pianista i aranżer związany jest przede wszystkim z muzyką jazzową. W swojej twórczości wykorzystuje jednak teksty najznakomitszych polskich poetów. Wykonywał utwory Czesława Miłosza i Williama Shakespeare’a. Bliska jest mu również piosenka religijna, czemu dał wyraz na takich płytach jak Polskie Pieśni Wielkopostne czy Tryptyk Rzymski.
Iwona Loranc
Przełomowym momentem w drodze zawodowej tej artystki był 2002 rok. Wtedy właśnie zdobyła Grand Prix i Nagrodę Dziennikarzy na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jej talent doceniono też w trakcie Festiwalu FAMA w Świnoujściu. Doceniona została także w Krakowie. To pozwoliło jej wypłynąć na szerokie wody. Potwierdzeniem tego są albumy, które dostępne są dzisiaj na półkach sklepowych w całej Polsce.
Piotr Bukartyk
Ten znakomity wykonawca poezji śpiewanej zasłynął ze swojej współpracy z zespołem Sekcja. Jego talent został doceniony przez jurorów wielu ogólnopolskich festiwali z kręgu poezji śpiewanej. Współpracował ze wszystkimi najbardziej liczącymi się na polskim rynku wytwórniami płytowymi. Dzięki temu szerokie grono słuchaczy poznało takie utwory jak Ułożeni chłopcy czy Mezalians prowincjonalny.
Magda Umer
Z wykształcenia jest polonistką. Wiadomo jednak, że publiczności w Polsce i na świecie kojarzy się jednak przede wszystkim z poezją śpiewaną. Na tym polu ta niezwykła wokalistka odniosła niemałe sukcesy. Jej znakomita twórczość utrwalona została na 6 albumach studyjnych. Utwory Umer znalazły się także na licznych kompilacjach. Za twórczość muzyczną i teatralną (jest także reżyserką teatralną) została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Janusz Radek
Polski wokalista i aktor, jak wielu mu podobnych, stał się sławny dzięki wygranej na ogólnopolskim konkursie poezji śpiewanej. W 1990 roku zdobył I Nagrodę na XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie. Później przyszły kolejne sukcesy, które potwierdziły jego klasę. Dziś nagrywa płyty i występuje na deskach najbardziej znanych polskich teatrów.
Anna Maria Jopek
Dzisiaj jest zapewne postrzegana niemal jak gwiazda pop. To jednak mylne przekonanie. Jej korzenie muzyczne sięgają bowiem właśnie poezji śpiewanej. Daje temu wyraz w swoich nieoczywistych, zawoalowanych tekstach. To właśnie one przy akompaniamencie niezwykle spokojnej muzyki stanowią wyjątkową, poetycką mieszankę.
Nie zauważamy tego na co dzień, ale poezja śpiewana jest nam bliższa, niż sądzimy. Często spotykamy ją wszak w niektórych stacjach radiowych. Jest też niezwykle wartościowa. Dlatego warto wniknąć w ten tajemniczy świat i zapoznać się z dokonaniami polskich twórców.