Pamiętniki stanowią niezwykłe źródło informacji na temat człowieka. Najchętniej poznaje się jednak tajemnice ludzi sławnych. Nie bez przyczyny dużą popularnością cieszy się literatura stanowiąca o czasach, w których żył jej twórca. Jego zapiski są często ciekawym świadectwem na temat społeczeństwa, polityki i życia intymnego autora. Wyznania te, szczególnie w wersji e-book, są ciekawą rozrywką na zimowe popołudnia. Które z nich warto przeczytać?
„Broniewski. Pamiętnik”
Książka ta stała się już niemal legendą. Jej niewielkie fragmenty można było poznać w latach 60. XX wieku. Skromne wyimki tego dzieła publikowane były w „Polityce”, „Miesięczniku Literackim” i „Poezji”. Z czasem zainteresowanie czytelników zaczęło jeszcze bardziej wzrastać. Nie byli już zadowoleni jedynie fragmentami tej szalenie ciekawej lektury, łaknęli jej coraz bardziej.
Apogeum zainteresowania publiki przypadło na rok 1984. Wtedy nawet bardzo rozszerzona wersja zapisków nie pozwoliła fanom literatury zaspokoić ich ciekawości. To na szczęście zmieniło się wraz z nadejściem 2014 roku. Właśnie wtedy pełne wydanie pamiętnikowych zapisów ujrzało światło dzienne. Dziś można się nim upajać w wersji elektronicznej.
„Pamiętnik egotysty”
Publikacja ta jest powieścią autobiograficzną opowiadającą o życiu Stendhala – francuskiego pisarza i prekursora literatury realistycznej. Jest zapełniona przemyśleniami na różne tematy. Autor dzieli się z czytelnikami również swoimi dialogami wewnętrznymi, które prowadził przez całe życie. To wszystko wskazuje na próby dokonania swoistej psychoanalizy. Poprzez zadawane pytania mężczyzna chciał podsumować swój żywot i spojrzeć subiektywnie na Francję z przełomu XVIII i XIX wieku.
„Eryk Lipiński. Pamiętniki”
Znany i ceniony polski karykaturzysta snuje w swoich pamiętnikach nie do końca satyryczną opowieść o życiu. W ciągu swej działalności był jednym z założycieli „Szpilek” – znanego niegdyś pisma satyrycznego. Z jego inicjatywy powstało też Muzeum Karykatury w Warszawie. Najnowsze wydanie opisywanej publikacji jest najbogatszym, które weszło na rynek w ostatnim czasie.
Zawiera nie tylko listy pisane do żony w 1944 z terenu okupowanej Warszawy. Umieszczono w nim także reprodukcje rysunków i plakatów autora. W tej arcyciekawej książce nie zabrakło także wspomnień z dzieciństwa spędzonego w Moskwie oraz opisu dotyczącego pobytu w obozie koncentracyjnym. Życie tego wielkiego człowieka naprawdę jest godne poznania przez potomnych.
„Zofia Tołstoj. Pamiętniki”
Żona jednego z najbardziej cenionych pisarzy z przełomu XIX i XX wieku odsłania sekrety wielkiego dramaturga. Dzieli się przemyśleniami o tym, że nie była dobrą partnerką dla swojego męża. Miała własne zdanie, nie rozumiała życiowych dylematów swojego partnera i była o niego zazdrosna. Często uprzykrzała mu życie pretensjami, choć cały czas była mu wierna i służyła pomocą.
Aż do końca swoich dni przepisywała wielkie dzieła rosyjskiej literatury za pomocą maszyny do pisania. Nieustannie miała też żal do męża o różnego rodzaju niesnaski, do których między nimi dochodziło. Tymczasem była także znakomitą gospodynią i matką, która była oddana swojej rodzinie. O tym wszystkim pisze w swoich wspomnieniach uwiecznionych na kartach opisywanej książki.
„Z pamiętnika niemłodej już mężatki”
Dzięki tej zabawnej, lecz także niezwykle ciekawej książce możemy przenieść się do Krakowa. Stolica dwudziestowiecznej polskiej inteligencji tętniła niegdyś życiem bardziej niż ma to miejsce dzisiaj. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak, bo za czasów Boya-Żeleńskiego rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. O tym wszystkim pisze w swoim pamiętniku Magdalena Samozwaniec. Nie zostawia bez komentarza zarówno swojego życia rodzinnego, jak również instytucji małżeństwa.
Daje swoim czytelniczkom wiele ciekawych rad. Między innymi dzieli się receptą na właściwe postępowanie w chwili, gdy… nieopatrznie wypije się farbę do włosów. Komentuje ponadto to, jak należy zachowywać się wobec męża. Jak się bowiem okazuje, nie jest to wcale takie proste. Jaka jest recepta na to, by bez problemu się z nim porozumieć? O tym wszystkim i wielu innych ciekawych rzeczach można przekonać się w trakcie lektury tej znakomitej książki.
Mądrości i niezwykle trafne spostrzeżenia zapisane w pamiętnikach są rzeczą nad wyraz wartościową. Nie można zatem przejść obok nich obojętnie. Najlepiej jest dogłębnie poznać ich treść. Dzięki temu ubogacimy nie tylko siebie, ale także tych, których dopuścimy do zasłuchiwania się w treść zapisków.