Łaska jurorów na pstrym koniu jeździ – decyzje kapituły bywają do bólu przewidywalne albo oburzające. By móc oglądać oscarową galę świeżym okiem, warto najpierw zaszyć się w domu i wrócić do klasyki. Polecamy pakiety filmowe, w które powinien zainwestować każdy kinomaniak.
Woody Allen
Neurotyczny, depresyjny i genialny, a w dodatku niepodrabialny. Gdyby Woody Allen (a właściwie Allan Steward Koningsberg) nie stanął za kamerą, zrobiłby karierę jako szczery do bólu terapeuta związkowy. Clou każdego z jego obrazów są relacje międzyludzkie, a konkretniej te damsko-męskie. Często bywają przedstawiane od idealistycznych początków po gorzkie rozczarowania w finale. Jego filmów trudno nie lubić, choć niewielu nazwie je wybitnymi. To oczywiście nie przeszkodziło Allenowi w zdobyciu trzech Oskarów i kilkunastu nominacji.
Sam reżyser pracuje w imponującym tempie, przygotowując jeden obraz rocznie. Prześledzenie jego liczącej ponad 50 pozycji filmografii to prawdziwe wyzwanie. Gotowym je podjąć radzimy sięgnąć po obszerny pakiet filmowy z jego twórczością od Imperail Cinepix. Na 20 płytach DVD znalazło się tyle samo tytułów, w tym oskarowa „Annie Hall”, „Hannah i jej siostry”, a także „Zelig”, „Bananas”, „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać”, czy „Wspomnienia z gwiezdnego pyłu”.
Martin Scorsese
To spod jego ręki wyszły takie perły kina jak nagrodzona Oskarem „Infiltracja”, „Aviator” czy czekający na wejście do filmowego kanonu “Wilk z Wall Street”. Martin Scorsese najlepiej czuje się w tematyce gangsterskiej, a główne role najchętniej powierza najsłynniejszemu pominiętemu w oskarowym wyścigu - Leonardo DiCaprio. W pakiecie filmowym „Martin Scorsese: Kolekcja” poświęconym reżyserowi znalazły się klasyki z wcześniejszych lat jego twórczości. Wśród wybranych tytułów znalazł się między innymi pierwszy doceniony przez krytykę obraz „Alicja już tu nie mieszka”, nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Po godzinach” i kultowi „Chłopcy z ferajny”.
W tym roku Scorsese odpuścił pogoń za statuetką, ale w 2017 roku do kin wejdzie jego film o Franku Sinatrze, który już teraz jest pewniakiem w oskarowym rozdaniu.
Alfred Hitchcock
Mistrz dreszczowców, nietuzinkowa osobowość i prawdopodobnie jedyny reżyser, któremu w jednym roku poświęcono aż dwa filmy. Mowa oczywiście o Alfredzie Hitchcocku, który choć nigdy nie zdobył najważniejszych filmowych laurów, a jednocześnie stał się legendą kina i wzorem do naśladowania dla twórców thrillerów i horrorów.
Mrożące krew w żyłach rezultaty osiągał bez konieczności posiłkowania się krwawymi efektami specjalnymi. Dzięki temu nawet po kilkudziesięciu latach jego filmy ogląda się w napięciu. Postać Hitchcocka nieodłącznie kojarzy się z Grace Kelly, ikoniczną aktorką i późniejszą księżną Monako. Trudna relacja tej dwójki została przedstawiona w obrazie „Dziewczyna Hitchcocka” z 2012 roku. W poświęconym reżyserowi boksie DVD znalazły się jego najsłynniejsze filmy, w tym „Ptaki”, „Człowiek, który wiedział za dużo”, „Okno na podwórze”, „Psychoza” oraz „Zawrót Głowy”.
Stanley Kubrick
Wizjoner, rewolucjonista, mistrz – Stanley Kubrick zapisał się złotymi zgłoskami w historii kina, choć Oskar nigdy nie trafił w jego ręce. Jego filmy charakteryzuje przekraczanie granic estetycznych i psychologicznych, a warstwie fabularnej niemal zawsze towarzyszy drugie, społeczne, polityczne lub filozoficzne dno.
W zestawie „Stanley Kubrick. Kolekcja” znalazło się 5 obrazów pokazujących spektrum jego możliwości i będących dobrym wprowadzeniem do filmografii reżysera. Darzona kultem wśród fanów science fiction „2001: Odyseja kosmiczna” z 1968 roku, szokująca „Mechaniczna pomarańcza” z 1971 roku, horror „Lśnienie”(1980) będący ekranizacją powieści Stephena Kinga o tym samym tytule, wojenny „Full Metal Jacket” z 1987 roku oraz ostatni obraz w filmografii reżysera (zmarł w trakcie kręcenia), czyli „Oczy szeroko zamknięte”.
Najlepsze filmy wytwórni Warner Bros.
Za świetnymi filmami stoją nie tylko wybitni reżyserzy, ale również wytwórnie. By uczcić 90-lecie swego powstania, wytwórnia Warner Bros wypuściła pakiet 5 filmów obsypanych Oskarami, wzbogacony o dokument okazujący kulisy działalności samej wytwórni. W zestawie znajdziemy same hity: „Ben Hura” z 1959 roku, zdobywcę aż 11 (!) statuetek, nagrodzony pięcioma Oskarami „Lot nad kukułczym gniazdem” (1976), nagradzanego ośmiokrotnie „Amadeusza” (1984), „Tańczącego z wilkami” (1990) z siedmioma statuetkami na koncie oraz „Bez przebaczenia” z 1992 roku, zdobywcę czterech Oskarów.
Oskarowa gala tradycyjnie odbywa się pod koniec lutego. W 2016 roku w szranki stają tytuły o skrajnej estetyce: „Zjawa”, „Spotlight”, „Mad Max” oraz „Big Short”. O tytuł najlepszego aktora po raz kolejny walczy Leonardo DiCaprio, któremu w tym roku wygraną wróżą niemal wszyscy. Czy tak się stanie? Odpowiedź poznamy już niedługo.