Kursy języka angielskiego potrafią kosztować krocie, nawet te znalezione w Internecie. Dlatego niezastąpiona zostaje tradycyjna książka oraz domowe sposoby na naukę języka angielskiego. Podpowiadamy, jak uczyć się języka obcego z sukcesem i za małe pieniądze.
Jak skutecznie uczyć się angielskiego w domu?
Szybka i skuteczna nauka języka angielskiego w domu jest bardzo prosta. Liczy się przede wszystkim wytrwałość oraz regularność w nauce. Jak zacząć? Pierwszym krokiem powinno być określenie poziomu znajomości języka obcego, jakim dysponujemy. Możemy zrobić to przy pomocy bezpłatnych testów językowych dostępnych w Internecie lub skorzystać z testów w podręcznikach do nauki języka (koniecznie sprawdźmy, czy w książce jest klucz do testu, który pozwoli nam sprawdzić, czy nasze odpowiedzi są prawidłowe). Opracujmy plan nauki i wyznaczmy sobie realne cele – pośrednie oraz te długofalowe. Im bardziej będą realne, możliwe do spełnienia, tym większy będziemy mieli zapał do nauki i nie stracimy motywacji w chwilach zwątpienia. Jak to mogą być cele? Na przykład w tygodniu nauczymy się przynajmniej 50 nowych słówek, poznamy jeden nowy czas lub nauczymy się na pamięć 3-5 przydatnych w rozmowach idiomów angielskich. Przydatne będzie do tego celu ustalanie, że przez tydzień przerobimy całkowicie jeden rozdział książki, z jakiej się właśnie uczymy, po tygodniu zrobimy test podsumowujący, a raz w miesiącu duży test, w którym znajdą się pytania i zadania dotyczące całości przerobionego materiału – od samego początku nauki. Jak widać, najważniejszy jest dobry plan i pomysł! Kolejne etapy warto zapisywać w kalendarzu, by mieć kontrolę nad nauką języka, a jednocześnie doceniać własne postępy i móc się za nie nagradzać.
Następnie powinniśmy otoczyć się językiem angielskim, jak tylko się da. Oglądajmy filmy, wyłączając opcję lektora, a stawiając na napisy (w miarę możliwości zrezygnujmy z języka polskiego na język angielski napisów). Ważne są nie tylko te filmy, które oglądamy w telewizji, ale także filmy w serwisie You Tube (np. filmiki youtuberów z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych) czy światowe seriale na platformach serialowych typu Netflix czy Showmax, które oferują niezliczone ilości filmów, seriali i programów dokumentalnych. Ponadto warto oglądać wiadomości w zagranicznych serwisach informacyjnych, słuchać radia w języku angielskim i oglądać zagraniczne programy. Z początku może być to trudne, jednak z czasem osłuchamy się z językiem, będziemy rozumieć więcej i mimowolnie uczyć się nowych słów. Poza oglądaniem filmów, wiele osób chętnie postawi na granie w gry komputerowe, które bazują na języku angielskim. Gracze, świetnie się bawiąc, mogą przy okazji nauczyć się wielu słów, a korzystając z serwisów streamingowych, mogą też mieć kontakt z innymi osobami, z którymi będą porozumiewać się w języku obcym.
Otaczanie się językiem angielskim oznacza także czytanie książek i prasy w języku angielskim. Mogą być to profesjonalne lektury i zagraniczne magazyny dostępne w księgarniach, ale sprawdzą się także czasopisma i książki dedykowane nauce języka angielskiego. Bardzo często są dopasowane do poziomu znajomości angielskiego (np. A2, B2, C1), dzięki temu doskonale zgramy je z własnymi umiejętnościami, możliwościami i założeniami nauki. Gdy czytacie artykuły, czytajcie koniecznie na głos. Nie tylko zapamiętacie więcej słów, ale także utrwalicie sobie ich wymowę i kontekst użycia w zdaniach. By ułatwić sobie zapamiętywanie nowych słówek, warto korzystać z fiszek. Mogą być to własnoręcznie zapisywane słowa, ale w księgarniach z łatwością znajdziemy specjalistyczne fiszki, zawierające słowa z różnych dziedzin życia. Fiszki doskonale pomagają uczyć się języków oraz znacząco wpływają na zapamiętywanie słów.
Poza czytaniem, nowym słownictwem i nauką nowych czasów, których w języku angielskim z pewnością nie brakuje, ważne jest mówienie i pisanie. Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli we własnym domu partnera do rozmów – chłopaka, męża, dziecko, rodzeństwo lub rodziców. Jednak nie zawsze jest to osiągalne, dlatego… mówmy do siebie. Omawiajmy swój dzień, plany i pomysły na przyszłość. Można też powtarzać zasłyszane teksty piosenek w języku angielskim oraz zdania, jakie usłyszmy w oglądanym właśnie filmu lub serialu. A co z pisaniem? Listy do fałszywych przyjaciół szybko się nudzą, dlatego warto postawić na pisanie do samego siebie. Najlepiej sprawdzi się pamiętnik pisany w języku angielskim – opisujmy swój dzień, sny, plany na wakacje i wszelkie codzienne sytuacje, jakie nas spotykają. Róbmy notatki po angielsku, listę zakupów i wskazówki dla domowników. To codzienne, szybkie i proste czynności, które mogą zdziałać cuda. Spróbujcie, a szybko się przekonacie, że warto!
Pamiętajcie – nauka języka angielskiego w domu jest możliwa, jest łatwa i przyjemna. Dzięki temu, że sami ustalamy cele i założenia jest bezstresowa. Pozwala oszczędzać czas oraz spędzać pożytecznie wolny czas w domowych pieleszach. Poniże zestawienie najlepszych książek, podręczników i słowników, które świetnie Wam pomogą w nauce języka angielskiego w domu za darmo.
Fot. Depositphotos.com
Paperback Oxford English Dictionary 120 000, ok. 40 zł
Oxfordzkie słowniki języka angielskiego od wielu lat uchodzą za najlepsze na rynku. Wykonane są ze starannością i nie mają nawet najmniejszych błędów. A małe, kieszonkowe wydanie pozwoli mieć go zawsze pod ręką – w torebce czy plecaku podczas podróży. Nowa i aktualna edycja słownika Paperback Oxford English Dictionary zawiera ponad 120 000 słów, wyrażeń i definicji. To kieszonkowy słownik i mini encyklopedia w jednym. Oxford English Dictionary ma łatwe w nawigacji oznaczenie literowe widoczne od zewnętrznej strony pozycji. Ponadto słownik Oxfordu zawiera szeroki dodatek dotyczący popularnych ludzi i miejsc oraz ogromną liczbę ramek z informacjami gramatycznymi i dotyczącymi zastosowania wyrażeń. Polecany jest szczególnie uczniom gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
Angielski w pracy dla początkujących, seria Ucz się ze słuchu, 20 zł
Uczysz się angielskiego, bo potrzebujesz go do pracy lub do realizacji planu szukania nowej, a wymagana jest w niej znajomość języków obcych? Skorzystaj z tej ciekawej pozycji – Angielski w pracy dla początkujących. To audio kurs przeznaczony dla osób zaczynających naukę i dla tych, którzy po przerwie chcą przypomnieć sobie podstawowe słownictwo przydatne w pracy za granicą. W każdej lekcji na płycie znajdziemy ćwiczenia na powtarzanie nowych słów i zwrotów wraz z tłumaczeniami oraz lekcje z powtarzaniem przykładowych zdań i pytań w różnych sytuacjach.
Pons Ekspresowy Kurs Angielski, ok. 45 zł
Kurs przeznaczony jest dla osób znających podstawy języka angielskiego, chcących opanować go na poziomie średniozaawansowanym. Ma wiele zalet, które ułatwiają samodzielną naukę języków, jest transparentny, o czytelnej strukturze, niebanalny, poruszający poręczną tematykę, innowacyjny, oparty o komunikatywną metodę nauczania, gwarantujący efektywną naukę języka oraz zawierający przeróżne ćwiczenia z kluczem i nagrania w formacie mp3. Pons Ekspresowy Kurs Angielski pozwala udoskonalić język w miły i atrakcyjny sposób, a przemyślana struktura rozdziałów pozwala lepiej poruszać się po kursie. Z łatwością usystematyzujemy wiedzę i osłuchamy się z językiem, dzięki nagraniom w wykonaniu native speakerów.
Fiszki, Język angielski Idiomy, Patrycja Wojsik, ok. 7 zł
Fiszki z idiomami to doskonały sposób na łatwe przyswojenie często trudnych i niezrozumiałych dla Polaków połączeń wyrazowych w języku angielskim. Zwroty idiomatyczne to zagadnienie niezmiernie ważne w nauce każdego języka, ponieważ pojawiają się przeważnie w tzw. żywym języku – w powszednich konwersacjach, telewizji, prasie czy Internecie. Ich poprawna znajomość będzie zatem procentować. Z jednej strony wyraźniejszą pewnością w rozumieniu wypowiedzi, z drugiej strony możliwością poczucia się jak native speaker... Hasła umieszczono na 100 trwałych kartonikach, które zaprojektowano z dbałością o prostotę i przejrzystość.
Angielski Obłędnie!, Katarzyna Wiśniewska, ok. 30 zł
Angielski Obłędnie! to nieszablonowa książka do nauki języka angielskiego przeznaczona zarówno dla osób początkujących, jak i nowoczesnych. Odnajdziemy w niej przykłady i omówienie najmocniej typowych błędów, takich jak: kalki językowe, interferencje, naleciałości oraz mylne przyzwyczajenia. W pierwszej części podręcznika rozdziały pozostały poświęcone określonym rodzajom błędów: leksykalnym, frazeologicznym, fleksyjnym, interpunkcyjnym, ortograficznym, stylistycznym i składniowym. Druga część omawia niepoprawne sformułowania charakterystyczne dla sytuacji poznawania ludzi, w podróży czy w pracy. W każdym rozdziale odszukamy teksty, omówienie błędów, przykłady i ćwiczenia. Angielski Obłędnie! zawiera 15 niebanalnych rozdziałów omawiających 1000 błędów, ponad 100 ćwiczeń, dzięki którym wyczyścimy swój angielski z błędnych naleciałości. Znajdziemy tam także omówienie 200 zagadnień na poziomie znajomości języka angielskiego od A1 do C1. Świetny sposób na domową naukę anielskiego za grosze!
Anielski. Słownictwo dla zaawansowanych w ćwiczeniach, Katarzyna Zimnoch, ok. 30 zł
Angielski Słownictwo dla zaawansowanych w ćwiczeniach to podręcznik, który pozwala na poznanie i powtórzenie ponad 1500 słów, wyrażeń, kolokacji i idiomów na wysokim poziomie (B2-C2 według klasyfikacji Rady Europy). Podręcznik adresowany jest do studentów i wszystkich przygotowujących do egzaminów CEA i CPE, dla także do samouków, pragnących poszerzyć zasób współczesnego brytyjskiego słownictwa. Praca z książką jest oparta na metodzie energicznej nauki w oparciu o obszerny zbiór rozmaitych ćwiczeń. Podręcznik pozostał podzielony na dwie części.
Pierwsza część koncentruje się na nauce i systematyzacji słownictwa z 20 najpopularniejszych grup tematycznych, występujących z reguły na maturze rozszerzonej i egzaminach językowych. Angielski Słownictwo dla zaawansowanych w ćwiczeniach to: 240 różnych ćwiczeń leksykalnych, ponad 1500 słów, idiomów i wyrażeń wymaganych na maturze zwiększonej, CAE i CPE, 20 najważniejszych grup tematycznych, 5 rozdziałów słowotwórczych, w tym między innymi współczesny język i aktualne słownictwo Część druga utrwala wiedzę z zakresu słowotwórstwa. Znajdują się w niej m.in. ćwiczenia na tworzenie części mowy, modyfikację znaczeń poprzez dodanie prefiksów i sufiksów oraz zadania wprowadzające wyrażenia kolokwialne. Samodzielne sprawdzanie wiedzy upraszcza zamieszczony na końcu podręcznika klucz odpowiedzi.