Muzyka jazzowa to nie tylko amerykańskie gwiazdy. Polski rynek muzyczny może również pochwalić się osobistościami wielkiego formatu. Niektóre rodzime gwiazdy zdobyły zresztą światową sławę. Poniżej przedstawiamy największe z nich.
Kobiety wśród największych gwiazd polskiego jazzu
Niekwestionowaną królową polskiego jazzu jest Urszula Dudziak. Ta niezrównana wokalistka i kompozytorka tworzy muzykę już od wielu lat. W czasie swojej kariery współpracowała z największymi sławami. Spośród nich wymienić można Michała Urbaniaka, Gila Evansa, Lestera Bowie czy Bobby’ego McFerrina. Największą dotąd sławę przyniósł jej jednak utwór „Papaya”.
To dzięki niemu stała się tak rozpoznawalna, a jej niesłabnąca popularność trwa do dziś. Nie można zapominać jednak o innych płytach artystki, które wydane zostały po 1968 roku. Najnowsze wśród nich to „Jazz na ulicach” i „Once In a Lifetime”.
Pisząc o gwiazdach polskiego jazzu, nie można zapomnieć o Hannie Banaszak – poetce i wokalistce, która współpracowała z Jeremim Przyborą, Jonaszem Koftą czy Wojciechem Młynarskim. Należy wspomnieć także o tak znanych artystkach jak Ewa Bem czy Lora Szafran.
Doceniane w Polsce i na świecie zdobyły wiele nagród i nagrały płyty, które już w dniu premiery dały im miejsce w panteonie największych gwiazd polskiego jazzu. Trzeba jednak pamiętać, że damski, polski jazz nie zakończył się na wspomnianych artystkach.
Kilka zdań należy też poświęcić młodym piosenkarkom, w tym Adze Zaryan. Dzięki debiutanckiej płycie „My Lullaby” wydanej w roku 2002 stała się sławna. Koncertowała między innymi w Rosji, Czechach, Francji czy na Islandii. Ostatni jej album „Remembering Nina & Abbey” jest hołdem złożonym Ninie Simone i Abbey Lincoln.
Pisząc o solistkach młodego pokolenia, nie można zapomnieć także o Dorocie Miśkiewicz. Ta kompozytorka i autorka tekstów nagrała w dotychczasowej karierze 6 płyt. Najnowsza spośród nich - „Best of” jest zbiorem największych dokonań wokalnych artystki z przebiegu lat.
Sławni, polscy muzycy jazzowi
Trzeba mieć świadomość, że nie tylko polskie wokalistki jazzowe doczekały się światowej sławy. Również wśród mężczyzn znajdziemy takie osobistości, które rozpoznawalne są na całym globie. Zalicza się do nich, przede wszystkim, Tomasz Stańko. Ten trębacz jazzowy urodzony w 1942 roku już w latach 60. współpracował z Krzysztofem Komedą, po czym rozpoczął karierę solową.
W latach 70. założył własny zespół, z którym ciągle doskonalił swój warsztat, współpracując także z coraz to nowszymi muzykami. Do tej pory skupia się zresztą na eksperymentowaniu z muzyką, czym ciągle zaskakuje swoich młodszych i starszych fanów.
Nie sposób zapomnieć o instrumentaliście, który został doceniony całkiem niedawno. To Włodek Pawlik – pianista jazzowy, którego uhonorowano nagrodą Grammy w kategorii „Best Large Jazz Ensemble Album”. Nagrał wiele albumów i jest przy tym autorem ścieżek dźwiękowych do filmów.
Znanym i docenianym twórcą muzyki jazzowej już od lat jest Leszek Możdżer. Ten światowej klasy pianista jako pierwszy Polak stał się przewodniczącym jury międzynarodowego konkursu pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition. W swojej karierze współpracował z Larsem Danielssonem, Zbigniewem Namysłowskim czy Anną Marią Jopek.
Pisząc o znanych polskich jazzmanach, nie sposób pominąć milczeniem Michała Urbaniaka. Muzyk urodzony w 1943 roku jest kompozytorem i wirtuozem gry na skrzypcach. Ten kreator muzyki fusion swoją pierwszą płytę o nazwie „Urbaniak Orchestra” nagrał w 1966 roku.
Był bohaterem filmu dokumentalnego „Michał Urbaniak. Nowojorczyk z wyboru” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego, a w 2016 roku otrzymał laur Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Wiadomo jednak, że nie jest on ostatnim, liczącym się w świecie muzykiem jazzowym.
Do panteonu sław należy zaliczyć także takich twórców jak Henryk Wars, Wojciech Karolak, Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, Włodzimierz Nahorny, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Śmietana, czy Piotr Baron. Oni wszyscy przyczynili się bowiem do tego, by polski jazz rozbrzmiewał na scenach całego świata.
Trzeba przyznać, że rodzima muzyka jazzowa ma naprawdę długie tradycje. Doczekaliśmy się znakomitych sław zarówno wśród kobiet jak również wśród mężczyzn. Występując na światowych scenach nieustannie pracują nad tym, aby wysławiać polską kulturę, godnie reprezentując przy tym nasz kraj.