Niektóre gatunki literackie są niezwykle ściśle powiązane z otaczającą nas rzeczywistością. Służą do opisywania najważniejszych wydarzeń w dziejach świata. Niejednokrotnie stanowią także komentarz do spraw dziejących się wokół i tym samym pozwalają czytelnikowi na poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin. Do ekspertów w ich tworzeniu należą polscy twórcy. Jakie ich książki są szczególnie warte uwagi?
„Strzępy epopei”
Utwór te, podobnie jak Szpital w Cichiniczach, stanowi jedno z najistotniejszych dzieł w historii polskiego reportażu. Autor za jego pośrednictwem przenosi czytelnika w realia wojenne. Łączy w swojej narracji autentyzm wydarzeń minionych ze swoimi własnymi wspomnieniami. Niejednokrotnie odwołuje się także do rozmaitych fabuł i anegdot, które urozmaicają całość i wciągają odbiorcę bez reszty.
Wielu zainteresuje pewnie fakt, że na podstawie prozy opisywanego tu dziennikarza kręcono także filmy. Jeden z nich – Wrota Europy – jest szczególnie wart uwagi. Najważniejsze jest jednak to, aby zapamiętać nazwisko „Wańkowicz” i szukać go na półkach sklepowych. Stanowi gwarancję reportażu najwyższych lotów.
„Felietony tom 4. Felietony zdjęte przez cenzurę”
Stefan Kisielewski jest postacią niemal legendarną. Na stałe zapisał się w historii polskiej literatury. Niepokorny i dociekliwy nie przez wszystkich był jednak wysoko ceniony. Jego cięte pióro nieraz ubodło przedstawicieli władz PRL. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że cenzura zabraniała publikacji tych tekstów, które były tworzone dzięki niemu. Było ich zresztą tak dużo, że doczekały się swojego własnego tomu.
Nie zostały opublikowane na łamach Tygodnika Powszechnego, ale mogą być czytane teraz. Niewątpliwie warto poznać je wszystkie. To szczególnie ważne dlatego, że felietony te – jak zwykł mówić ich twórca – były dla niego „dziennikiem duszy”. Tym samym możemy dowiedzieć się, co czuł ten nieodżałowany obserwator rzeczywistości. Zdobywanie tej wiedzy jest fascynującą przygodą, którą warto przeżyć.
„Imperium”
Jedna z najważniejszych książek napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego opowiada o upadku Związku Radzieckiego. Powstała między innymi na podstawie dwuletniego pobytu na terenie tego mocarstwa. To swoisty bestseller, który stał się niezwykle poczytny na całym świecie.
Książka przetłumaczona na wiele języków dotarła do milionów czytelników. Zawiera informacje na wiele różnych tematów związanych z działaniem czerwonoarmistów. One wszystkie podzielone zostały na trzy części, a łącznie stanowią próbę uchwycenia potęgi i upadku jednego z największych krajów europejskich.
Niesłychanie intrygujące jest to, że pierwsze wydanie w języku rosyjskim ukazało się dopiero w 2010 roku. Zaprezentowano je w trakcie 12. Międzynarodowych Targów Książki w Moskwie. Niech zatem informacja ta posłuży jako barometr odczuć związanych z twórczością nieżyjącego już reportażysty.
„Madagaskar. Gorąca wieś Ambinanitelo”
W historii polskiej literatury nie ma chyba autora, który przybliżałby rodakom wiedzę na temat tak odległych zakątków świata. W tym względzie Arkady Fiedler jest zatem mistrzem w tej dziedzinie. Stworzył ten tom tuż przed II wojną światową. W tamtym czasie polski rząd poważnie myślał nad posiadaniem zamorskich kolonii. W celu zmaterializowania tych planów zorganizowano nawet wyprawę na egzotyczną wyspę. Dowodził nią major Mieczysław Lepecki.
Pisarz miał z kolei – jako niezależny ekspert – recenzować pomysł. Poddał badaniu opłacalność kolonizacji i warunki, w jakich miałoby do niej dojść. Opisywał też zwyczaje rdzennych mieszkańców wyspy i robił wiele zdjęć. Niektóre z nich są absolutnie unikatowe. Nie sposób nie zapoznać się z nimi.
„Blondynka u szamana”
Beata Pawlikowska udowadnia, że na podróż do dalekich zakątków świata może zdecydować się również kobieta. Potwierdziła to zresztą wielokrotnie, a jej kolejne książki są znakomitym tego dowodem. Znana dziennikarka w opisywanej tu publikacji relacjonuje podróż z pogranicza jawy i snu. Stara się uchwycić cienką granicę między realnym światem a tym, co jest nieuchwytne i tajemnicze. Przy okazji poznaje zwyczaje lokalnej społeczności i zgłębia tajniki świata, które wielu z nas są absolutnie nieznane.
Przedstawione przez nas książki zostały stworzone przez najważniejszych polskich pisarzy. To właśnie oni są godni poznania. Są mistrzami w swoim fachu i zawarli na kolejnych kartach swoich publikacji to, czego próżno szukać gdzie indziej. Dlatego warto sprawdzić, co mają nam do przekazania.