Komiks jest sekwencyjną historią obrazkową. Zamieszczonym tam ilustracjom najczęściej towarzyszą także krótkie teksty. Początkowo historyjki te publikowane były w prasie, jednak z czasem przybrały postać samodzielnych form wydawniczych. Od wielu lat cieszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Opisujemy zatem najpopularniejsze tytuły.
„Thorgal”
To seria komiksów fantasy stworzona przez Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme'a. Opowieści obrazkowe ich autorstwa pojawiały się początkowo w belgijskim magazynie „Tintin” i polskim czasopiśmie komiksowym „Relax”. W latach 80. zaczęto publikować je w formie książkowej. W Polsce były tak popularne, że doczekały się pełnego wydania, które było także kilkakrotnie wznawiane.
Obecnie publikowane są przez wydawnictwo Egmont Polska. Dzięki niemu dostępne są w kilkudziesięciu krajach świata. Historyjki publikowano w języku francuskim, rosyjskim, koreańskim, bretońskim, a nawet… arabskim. Bohaterem serii jest Thorgal Aegirsson – wychowanek wikingów. Co ciekawe, nie pochodzi on jednak z tego świata. Odznacza się takimi cechami jak: uczciwość, intelekt i niebywała zręczność. Jego przygody są niezwykle wciągające i naprawdę warto je poznać.
„Kajko i Kokosz”
To kolejny, bardzo znany polski komiks. Został stworzony przez Janusza Christę w 1972 roku. Opowiada historie, których bohaterami są słowiańscy wojowie mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Walcząc przeciwko zbójcerzom, przeżywają wiele ciekawych i zabawnych przygód. Do postaci występujących w opowiastkach zalicza się także smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż o imieniu Łamignat, a także zbójcerz nazywany Ofermą. Seria przygód tych sympatycznych tworów rysowniczych składa się z 14 tomów, z których każdy jest godny uwagi czytelnika. Spodobają się one szczególnie tym, którzy lubią takie postaci, jak Asterix i Obelix. Ich polscy odpowiednicy są bowiem do nich niesłychanie podobni.
„Tytus, Romek i A'Tomek”
Wiadomo, że komiksy nie są specjalnością tylko polskich twórców, jednak nie sposób pominąć także tego tytułu w naszym wykazie. Seria stworzona przez Henryka Jerzego Chmielewskiego wydawana jest bowiem już od 1957 roku i jest najstarszą polską serią komiksową. Jej bohaterami są zaprzyjaźnieni ze sobą harcerze – Romek i A’Tomek. Postanawiają oni uczłowieczyć człekokształtną małpę – Tytusa de Zoo.
Cała trójka przeżywa ze sobą różnorodne przygody, podczas których podróżują przedziwnymi, bardzo interesującymi pojazdami. Niejednokrotnie znajdują się w tarapatach, jednakże zawsze wychodzą z nich obronną ręką. Świat przedstawiony w tych opowieściach przepełniony jest absurdem i dobrym humorem. Teksty zamknięte w dymkach posiadają wiele walorów edukacyjnych. Niosą ze sobą informacje o geografii, historii czy ochronie przyrody.
„Olympus Heights”
Komiks autorstwa Kevina Munroe'a zdobył sobie już wielu fanów na całym świecie. Opowiada o losach Olivera Dobbsa, który odkrywa, że jego najbliższy sąsiad to… Zeus. Dodatkowo okazuje się, że osobliwy staruszek zajmuje się wyłapywaniem mitycznych stworów. W wyniku splotu przeróżnych okoliczności Dobbs staje się jego pomocnikiem. Przygody opowiedziane w serii historyjek przypadną do gustu wszystkim tym, którzy lubią takich bohaterów jak Harry Potter. Niestety nie są dostępne w języku polskim.
„Rycerze świętego Wita”
Twórca ukrywający się pod pseudonimem David B. nazywany jest prekursorem komiksu autobiograficznego. Kolejne tomy swoich opowieści obrazkowych publikował w latach 1996-2003. Opowiadają one o ludziach chorych na epilepsję. Jednym z nich był brat autora. Dlatego też historia osnuta została wokół wspomnień dotyczących opieki nad nim.
Opisuje walkę z chorobą, przedstawiając emocje, które towarzyszą tym trudnym, traumatycznym przejściom. Pokazuje także, jak tego typu sytuacja wpływa na ludzi z najbliższego otoczenia osoby chorej. Z uwagi na ciężar gatunkowy tych historii trzeba przyznać, że nie są one przeznaczone dla każdego odbiorcy. Zmuszają jednak do myślenia i tego, aby pochylić się nad problemem choroby.
Jak można się przekonać, opisane komiksy są bardzo zróżnicowane pod względem treści. Znajdą więc odbiorców zarówno wśród tych, którzy lubią się pośmiać i pobawić podczas lektury, jak również wśród tych, którzy chcą pochylić się nad trudnymi zagadnieniami związanymi z otaczającą nas rzeczywistością.