Nie da się ukryć, że dzieci dziś często zbytnio uciekają w świat wirtualny. Sporo gier czy filmów na YouTube może odciągać je od kultury, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Mowa tutaj przede wszystkim o czytaniu książek. Zmiany technologiczne powodują, że coraz częściej popularne stają się publikacje nie papierowe, a elektroniczne. Taki sposób można w pewnym aspekcie wykorzystać. Dokonując zakupu e-booka dla dziecka, damy mu szansę czytania ciekawej lektury na tablecie lub innym urządzeniu mobilnym. W ten oto sposób wykorzysta elektronikę do czegoś bardziej rozwijającego niż tylko gry. Prezentujemy w związku z tym najpopularniejsze e-booki dla dzieci.
Kufer niezapominajek - Agnieszka Wojciechowicz, Aneta Gonera, Małgorzata Szymszon
Zaczynamy od czegoś dla nieco starszych dzieci. Przedstawiona zostaje nam tutaj historia piętnastoletniej dziewczyny o imieniu Camille. Nasza przygoda z nią zaczyna się od wyjazdu Kamili wraz z rodziną i dziadkami nad morze. Dziewczyna ma nadzieję, że wakacje nie okażą się nudą. W związku z tym pragnie znaleźć skarb, rozwiązać tajemnicze zagadki. W trakcie pobytu nad morzem poznaje hrabinę Elzę Rosenhofmeier. Z jej pomocą główna bohaterka dokonuje odkrycia tajemniczego skarbu. Niestety w czasie powrotu z wakacji dochodzi do wypadku samochodowego, w którym giną jej rodzice oraz dziadek. Od tego momentu staje przed nią do rozwikłania największa zagadka – życia.
Na swej drodze główna bohaterka zacznie spotykać ludzi, którzy pomagają jej w rozwiązaniu problemu. Jedną z najważniejszych postaci okazuje się pan Marcel. Niedługo dziewczyna dowiaduje się, czym jest "Lumen", a także czegoś, co chciała jej przekazać matka. Więcej pytań i odpowiedzi pojawi się wraz z otrzymaniem od babci kufra należącego niegdyś do matki dziewczynki.
Jacek antyterrorysta - Katarzyna Michalec
Książka Katarzyny Michalec to dowód na to, jak wielka jest fantazja małych dzieci. Głównym bohaterem jest tutaj Jacek. To uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej, który nie ma jeszcze większego pojęcia o tym, kim chciałby zostać w przyszłości. Ponieważ jest często nękany takim pytaniem ze strony babci, zaczyna się nad tym intensywnie zastanawiać. W pewnym momencie podczas oglądania wiadomości w telewizji, widzi akcję policjantów z wydziału antyterrorystycznego. To zaważa o tym, iż w przyszłości chce zostać antyterrorystą. Nie zamierza jednak czekać z tym do pełnoletności. Kompletuje więc oddział składający się z kolegów ze szkolnej ławki i rusza do akcji. Od tego momentu czytelnicy mają do czynienia z wieloma nieprawdopodobnymi i zabawnymi przygodami, które często nawiązując do klasycznych bajek.
Księga dżungli i Druga księga dżungli. Obydwie części w jednym tomie - Rudyard Kipling
Księga dżungli to książka, którą kojarzy zapewne większość z nas. Do 2008 roku znajdowała się ona na liście lektur szkolnych dla uczniów klas 4-6 podstawówki. Jest to cykl opowieści o chłopcu przygarniętym przez wilczą rodzinę, a także wychowanym przez niedźwiedzia Baloo, panterę Bagheerę i węża Kaa. Z poszczególnych kart dowiadujemy się nie tylko o losach Mowgliego, który nauczył się języka zwierząt i praw dżungli, lecz także o samej kulturze Indii, faunie i florze tego kraju. Bardzo ważne są tutaj ukazane prawa kniei, które pokazują zupełnie inny stosunek do życia niż w przypadku ludzi. Alegoryczne opowiadania są po części krytyką człowieka, a po części pochwałą przyrody. Dziecko może się wiele z niej nauczyć.
Leksykon smoków, czyli poradnik dla początkujących smokolubów
Książka Agnieszki Korol to wyjątkowa publikacja dla tych wszystkich dzieci, które zafascynowane są światem smoków. Istnieje wiele filmów, bajek, książek, które dotykają tej tematyki. Nic też dziwnego, że wiele dzieci wręcz kocha mityczne i baśniowe smoki. Stworzony został tutaj poradnik dla podróżników zbłąkanych w Krainie Smoków. Można w nim znaleźć charakterystyki poszczególnych rodzajów smoków. Prezentowane są przy tym wskazówki, dzięki którym dowiemy się, jakie bestie będą dla nas przyjazne, a których lepiej unikać. Całość jest pięknie ilustrowana przez Jolantę Jaworską.
Kroniki Archeo. Klątwa złotego smoka - Agnieszka Stelmaszyk
Zostajemy w tematyce smoków. Jest to czwarty tom serii Kronik Archeo, więc przy okazji warto, aby dziecko zapoznało się z trzema pierwszymi częściami. Nasz główny bohater Bartek musi zmierzyć się z kilkoma zagadkami i dziwnymi wydarzeniami. W Londynie nagle zaczynają ginąć japońskie dzieła sztuki. W międzyczasie pojawia się statek widmo i tajemniczy starzec. Do tego wszystkiego dochodzi klątwa złotego smoka. Autorka do swej książki wprowadziła kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, japońskie baśnie i legendy.
Ptysiowe biedronki - Agnieszka Wojciechowicz, Aneta Gonera
Zostaje nam tutaj opowiedziana historia z perspektywy trzynastoletniego poszukiwacza przygód o imieniu Paweł. Jest to chłopiec, który ma szczęście do odnajdywania skarbów i ciekawych przygód. Któregoś dnia rodzice wysyłają chłopca wraz z rodzeństwem i babcią na dwutygodniowe ferie zimowe do dziadka Feliksa. Paweł od samego początku miał przeczucie, że przeżyje jakąś niezapomnianą przygodę. Udaje mu się na strychu znaleźć kufer, który zawiera talizman na łańcuszku i starą mapę. Od tego momentu Paweł zaczyna poszukiwania skarbu. W międzyczasie dowiemy się, czym są tytułowe ptysiowe biedronki.
Niedźwiadek polarny - Holly Webb
Jest to kolejna książka Holly Webb, niezwykle cenionej autorki opowieści dla dzieci. Tym razem dowiadujemy się o dziewczynce Sarze i niedźwiadku polarnym. Sara spędza przedświąteczne ferie u dziadka. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia krewniak zaczyna opowiadać dziewczynce o ludziach mieszkających w Arktyce. Szczególnie do gustu bohaterce książki przypadła opowieść o tym, jak dziadek przygarnął i opiekował się niedźwiadkiem polarnym. Następnego dnia razem budują igloo w ogrodzie oraz lepią ze śniegu małego niedźwiadka polarnego. Kiedy dziewczynka budzi się w środku nocy, odkrywa zupełnie inny świat, który przemierzać będzie z niedźwiedziem polarnym.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Droga miodowa. Miodal i łabędź - Stefan Potocki
Droga Miodowa to książka zarówno dla mniejszych jak i większych dzieci. Opowiada o podróży misia Miodala do wielu wyjątkowych miejsc w Europie. Istotne jest to, iż Miodal wyrusza w drogę, czując się jak dorastający chłopiec. Z jednej strony uważa, że jest dorosły, z drugiej jednak nie wie, co chce dokładnie robić. Książka ta jest podróżą, przygodą, a także początkiem wiedzy o świecie. Warto dodać, że decydując się na zakup tej książki, wspierasz cele charytatywne, albowiem wydawca przekazuje część zysków dla podopiecznych Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego.
Gulliver's Travels / Podróże Guliwera
Słynna powieść Jonathana Swifta towarzyszy nam już od kilku pokoleń. Była nie tylko wiele razy ekranizowana, lecz także czytana w szkole podstawowej. Tym razem mamy do czynienia z publikacją idealną dla dzieci uczących się języka angielskiego. Jest to dwujęzyczna adaptacja powieści. Dzięki niej nasze dzieci mogą na bieżąco porównywać tekst angielski i polski. Choć wersja ta została stworzona z myślą o czytelnikach średniozaawansowanych, to jednak bez obaw mogą z niej korzystać także dzieci dopiero przyswajające naukę angielskiego. Ponadto na stronie internetowej wydawnictwa można pobrać angielską wersję audio oraz zeszyt ćwiczeń z kluczem odpowiedzi.
Wielka fala. Historia o tym, jak zatrzęsła się ziemia w Japonii
W 2011 roku miało miejsce silne trzęsienie ziemi w Japonii, które wywołało także niebezpieczne fale tsunami. Doszło wtedy do wielu zniszczeń. Pozwoliło to ukazać pomoc, jaką nieśli sobie wzajemnie Japończycy. Właśnie te wydarzenia są opisane w tej książce autorstwa Mirosława Souczeka. Jednocześnie ta opowieść daje okazję dzieciom od najmłodszych lat nauczyć się żyć i radzić sobie z zagrożeniami.
Legendy krakowskie
Małgorzata Korczyńska oraz Przemysław Gul postanowili w ciekawej odsłonie zaprezentować nam najsłynniejsze legendy związane z Krakowem. Zbiór najpopularniejszych legend krakowskich to opowieści w atrakcyjnej szacie graficznej. Dzieci dzięki temu dowiedzą się nieco więcej o Smoku Wawelskim, Wandzie, co nie chciała Niemca, Dwóch wieżach, przerwanym hejnale, wianie świętej Kingi.
Kopidoł i Kwiaciareczka - Kazimierz Szymeczko
Tym razem książka, która będzie idealna dla młodzieży. Poznajemy tutaj Małgosię i Wiktora, którzy zamiast klasycznych wakacji muszą pracować w okresie lata. Dziewczyna pomaga rodzicom na straganie, a chłopak dorabia w zakładzie pogrzebowym ojca. Ich drogi krzyżują się, a następnie wpadają w tarapaty. W ramach pokuty zostają wolontariuszami w ośrodku Caritasu. Dzięki temu będą mogli poznać siebie, jak i innych ludzi.
Złoty pierścień - Zofia Urbanowska
Poznajemy tutaj losy pewnej księżniczki. Zoryna pochodzi z bogatego dworu. Choć ma wszystko, czego zapragnie, to jednak wciąż jest zła i niezadowolona. Wszystko zmienia się za sprawą czarów mądrej i dobrej wróżki. Dziewczyna zostaje przemieniona w wiejska gęsiarkę. Nagle księżniczka na co dzień przyzwyczajona do luksusów, musi zmierzyć się z ciężką pracą, niedostatkiem oraz brakiem rodziny, przyjaciół. Jak zakończy się ta historia?
Chłopiec szybki jak strzała - Sally Gardner
Jest to pozycja dla wszystkich młodszych miłośników piłki nożnej. Poznajemy tutaj chłopca. Timmy Twinkle, to porzucony przez matkę chłopiec, który często objada się słodyczami, przez co z racji większych rozmiarów staje się obiektem kpin kolegów. Gdy jednak dziadek opowiada mu o wujku Vernonie, nadzwyczajnym piłkarzu, Timmy nagle przechodzi ogromną zmianę. Do końca nie wie, czy to magia, czy nie, jednak z pomocą krewnego i instruktorki fitnessu staje się znakomitym piłkarzem. Zaskakuje wszystkich swymi boiskowymi umiejętnościami, staje się szybki, świetnie panuje nad piłką. Dzięki tej publikacji można uwierzyć, że każdy ma gdzieś ukryty talent.
Księżniczka na ziarnku grochu. Dziewczynka z zapałkami
Jest to publikacja zawierająca dwie bardzo znane i popularne baśnie Hansa Christiana Andersena, wydane zostały one w pięknie ilustrowanej wersji, przygotowanej specjalnie dla najmłodszych. Znajdziemy w nich wciąż aktualne mądrości i przekazania. Obie baśnie zostały stworzone w taki sposób, aby zachować literacką wrażliwość oryginału, przy lekkim uwspółcześnieniu opowiadanych historii. Całość jest dopełniona ilustracjami Kasi Kołodziej oraz Artura Piątka.