Książki pedagogiczne są najcenniejszą skarbnicą wiedzy dla czynnie działającego nauczyciela. Pozwalają mu na to, by zrozumiał zachowanie swoich podopiecznych. Stanowią również interesującą lekturę dla osób niezwiązanych ze szkolnictwem. Umożliwiają poszerzenie horyzontów i lepsze zrozumienie natury człowieka. Jakie propozycje książkowe są szczególnie godne polecenia?
„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”
To propozycja książkowa dla wszystkich, którzy chcą sprawnie porozumiewać się ze swoimi pociechami. Na jej kolejnych kartach zawarto fachową wiedzę odnośnie tego, jak budować komunikację z osobami w różnym wieku. Dlatego umożliwia zdobycie wiedzy na temat tego, jak budować komunikaty, by zostać zrozumianym.
Zawiera także dane odnośnie do porozumiewania się z osobami młodszymi od siebie. To bardzo ważne w czasach, kiedy różnice międzypokoleniowe są bardziej widoczne niż kiedyś. Głos w sprawie zabrała także córka jednej z autorek. Rzuca tym samym zupełnie nowe światło na omawiany problem badawczy. Proponuje też rozwiązania zupełnie dotąd nieznane, ale zapewne warte wdrożenia.
„Zabawy fundamentalne”
Ten wyjątkowy program edukacyjny stanowi kontynuację książki Chwytam, siedzę, raczkuję. Jest źródłem wiedzy na temat tego, jak opiekować się dzieckiem poznającym otaczający je świat. Zawarto w nim wiele wartościowych wskazówek odnośnie tego, jak pomagać w tym trudnym zadaniu. Sposoby na to ujęto w postaci odpowiednio skonstruowanych scenariuszy.
Pełne cennych rad stanowią kierunkowskaz, pokazujący drogę do wspomagania malucha. Możliwe staje się wówczas wspieranie go w poznawaniu zależności zachodzących w świecie przyrody. Proponowane zabawy umożliwiają skuteczniejszą jego obserwację. Stanowią również drogę do tego, by wszystko zostało lepiej zrozumiane.
„Twoje kompetentne dziecko”
Pochodzący z Danii autor pragnie przekonać swoich czytelników do tego, by traktowali swoje dziecko poważnie. Proponuje zastanowić się nad tym, czy faktycznie rozumiemy każde z jego zachowań. Pochyla się również nad problemem dostrzegania i analizowania problemów. Zachęca, by poznać narzędzia służące temu, by możliwie jak najszybciej dostrzegać niepokojące sygnały.
Podpowiada również, jakie traktowanie najmłodszych jest dla nich najbardziej krzywdzące. Konkluduje, że jako rodzice jesteśmy coraz bardziej bezradni wobec młodszego pokolenia i gubimy się w wielości rad proponowanych przez różne autorytety. Tymczasem sposób na osiągnięcie sukcesu jest prostszy, niż mogłoby się to wydawać. Opiera się na tym, by budować wyważone poczucie własnej wartości. Między innymi właśnie ono jest podwaliną harmonijnego wychowania.
„Pedagogika”
Podręcznik akademicki autorstwa Teresy Hejnickiej-Bezwińskiej jest ceniony przez przyszłych nauczycieli. Został stworzony tak, by zaspokoić głód wiedzy osób studiujących różne kierunki pedagogiczne. Stanowi równocześnie ciekawą lekturę dla osób niezwiązanych ze szkolnictwem.
Zawiera informacje o najnowszych trendach w myśleniu o edukacji. Przyda się wtedy, gdy konieczne staje się podsumowanie zebranej dotąd wiedzy z różnych dziedzin wiedzy. W pierwszej części autorka skupiła się na rozwoju edukacji we współczesnym świecie. Druga zawiera z kolei opis najważniejszych problemów we dzisiejszym nauczaniu i wychowaniu. Wszystko to opisane zostało w kontekście polskiej rzeczywistości.
„Istota człowieczeństwa. Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi”
Publikacja ta została uznana za jedną z najlepszych książek naukowych 2008 roku. Jej wyjątkowy charakter podkreślają także recenzenci. Jeden z nich – Steven Pinker – napisał, iż stanowi ona ważny głos w dyskusji na temat tego, kim naprawdę jest człowiek. Kluczem do odnalezienia konkluzji na ten temat jest spojrzenie na niego jako na jednostkę psychologiczną, biologiczną i społeczną.
Wówczas możliwa staje się odpowiedź na pytanie dotyczące tego, co czyni z nas istoty wyjątkowe. Odkrywanie tej tajemnicy jest bardzo inspirującą przygodą. Jest ona ciekawa dzięki autorowi, który łączy w swoich rozważaniach wiedzę z bardzo różnych dziedzin.
Przedstawione przez nas książki pedagogiczne są ciekawą lekturą dla każdego. Dotyczą zachowań ludzi w bardzo różnym wieku. Tym samym stają się pomocne w zrozumieniu postępowania dzieci i innych osób znajdujących się wokół nas.