Zdobywanie nowej wiedzy jest ekscytującą przygodą. W jej przeżywaniu wspomaga nas dziś Internet. Wiadomo jednak, że nawet sieć, w której można odnaleźć informacje niemal o wszystkim, nie zastąpi książki. Z tego względu warto poznać te z gatunku popularnonaukowych, które przybliżą nam świat, w którym żyjemy. Po jakie tytuły warto sięgnąć?
„Wielka księga wynalazków”
Publikacja, która ukazała się w 2010 roku, zawiera w sobie wiele ciekawostek. Przybliża to, jak na przestrzeni wieków człowiek nieustannie starał się uprościć sobie życie. W tym kontekście wynalazcami byli już nasi najodleglejsi przodkowie. Wytwarzali kolejne narzędzia, które miały ułatwić im codzienną egzystencję. Z biegiem lat ulegały one rozmaitym transformacjom.
W ich trakcie ewoluowały nie tylko wykorzystywane materiały, lecz także potrzeby społeczeństw. Wraz z tym postępem zmieniały się więc również niezbędne do życia przedmioty. Najczęściej były one przyczynkiem do narodzin kolejnych epok. Zaskakujące jest jednak to, ile spośród nich było dziełem przypadku. Warto dowiedzieć się, które z nich powstały w sposób zupełnie niezamierzony.
„Popkultura. Pop czy kultura”
Kultura popularna jest zjawiskiem, z którym każdy z nas styka się na co dzień. Nieważne jest przy tym to, jaki mamy do niej stosunek. Jest ona bowiem jednym z głównych nurtów współczesnej działalności artystycznej. Mając to na uwadze, w naszych głowach rodzi się pytanie o sens. W takim razie, czy zasadne jest mieszanie różnych rejestrów działalności kulturalnej?
Jak połączenie śpiewu operowego z piskliwym głosem rozpoznawalnej celebrytki z programu telewizyjnego odbierane jest przez słuchaczy? Sprawia, że oburzają się na dokonaną profanację czy raczej odczuwają wdzięczność za przybliżenie im kultury wysokiej? Zjawisko to przeanalizowała badaczka Joanna Bogusławska. Zapewne warto poznać jej opinię w zakresie omawianej tematyki.
„Tajemnica śmierci”
Treść skrywająca się za kolorową, humorystyczną okładką daje do myślenia. Jest próbą refleksji nad największą tajemnicą, z którą musi zetknąć się człowiek wraz z końcem swego życia. Książka ta zawiera informacje o tym, jak postrzegają to graniczne doświadczenie mieszkańcy naszej planety. Naświetla, jakie różnice pojawiają się w wyobrażeniach na ten temat.
Pokazuje także bezdyskusyjne, niezaprzeczalne przekonania, które ugruntowane są zarówno na kanwie badań naukowych, jak i w głowach ludzi napotkanych na ulicy. Dzięki pracy napisanej przez Jonathana Lindströma możemy zgłębić wiedzę na temat tego nieodgadnionego zjawiska.
„Japończycy. Kultura i społeczeństwo”
Japonia na przestrzeni lat uległa znacznym zmianom. Niegdyś zamknięta na przybyszów z zewnątrz, dziś coraz bardziej otwiera się na świat. Faktem jest jednak to, że każdy, kto chce poznać ten azjatycki kraj, musi go najpierw zrozumieć. Z tym zadaniem mierzy się Joy Hendry. Autor pragnie przybliżyć nam to, co znane jest z nagłówków japońskich gazet. Dzięki niemu dowiemy się więc tego, czym była potrójna katastrofa, do której doszło w 2011 roku.
Zgłębimy również wiedzę na wiele innych ciekawych tematów; przybliżymy się do problemów związanych z bezrobociem społeczeństwa, jego dzietnością, podejściem do życia zawodowego i rodzinnego. Dowiemy się, dlaczego japońskie animacje są nieustannie wysoko cenione na całym świecie.
Przestanie być dla nas sekretem to, dlaczego używane są zarówno na potrzeby komiksów, filmów, jak i i gier komputerowych. Zgłębimy także tajniki atrakcji turystycznych dostępnych w Kraju Kwitnącej Wiśni i tego, co warto zobaczyć na Okinawie. To wszystko przyda się zarówno dociekliwym ludziom nauki, jak również podróżnikom i ludziom biznesu.
„Zła historia. Legendy, kłamstwa i uporczywe mity”
Richard Shenkman odpowiedzialny za powstanie tej książki to znany demaskator kłamstw. Podejmował się tej misji już wielokrotnie. Penetrując zakamarki historii powszechnej, wyłapuje te jej elementy, które mijają się z prawdą. Trzeba jednak przyznać, że dokonuje tego w sposób osobliwy. Postrzega bowiem świat z perspektywy rodowitego Amerykanina. Dlatego też poświęca uwagę faktom związanym ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Zajmuje się także historią świata. W ten sposób odkrywa przed nami prawdę dotąd niepoznaną.
Poznawanie świata za pomocą literatury napisanej przystępnym, zrozumiałym językiem jest niezwykłą przygodą. Przekona się o tym każdy, kto zdecyduje się na lekturę opisanych tu książek. Wybór podobnych im publikacji jest jednak ogromny. Warto więc zanurzyć się w tym oceanie i pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata.