Wiele gatunków muzycznych powstawało w kulturze na przestrzeni wieków. Niektóre z nich są jednak o wiele bardziej wartościowe od innych. Do najbardziej szlachetnych zalicza się muzykę klasyczną. W poniższym artykule pokazujemy jej wartość kulturalną.
Doskonałość formy
Wartością muzyki klasycznej samo w sobie jest to, co zostało zawarte w samej nazwie. To gatunek, który zakorzeniony jest w tradycji i posiada takie cechy jak umiar, harmonia, równowaga i spokój. To wykonanie kanoniczne, które mimo upływu lat nie starzeje się ani trochę i jest nieustannie uznawane za wzór do naśladowania. Stanowi przeciwwagę dla muzyki rozrywkowej, która podatna jest na rozmaite wpływy i zmienia się pod wieloma względami na przestrzeni lat.
Muzyka ta nie pozwala wręcz na to, by nadmiernie eksperymentować z formą. O tym, jak stałą wartością jest muzyka klasyczna świadczy także wizerunek jej wykonawców. Mężczyźni ubrani we fraki i kobiety w eleganckie suknie należycie komponują się jedynie z gmachami filharmonii oraz oper.
To wyjątkowe miejsca, do których pasuje ten wysublimowany w swojej formie twór kultury. Należny mu szacunek widoczny jest wszak również w strojach słuchaczy, którzy odwiedzają wspomniane wcześniej wnętrza tylko w ubiorze specjalnie przygotowanym na tę okazję.
Przynależność do kultury wysokiej
Oprócz wartości opisanych powyżej, muzyka klasyczna posiada tę zasadniczą cechę, którą jest przynależność do kultury wysokiej. Już taka klasyfikacja sprawia, że jej znaczenie jest bardziej istotne od tego przypisywanego muzyce popularnej. Odbiór muzyki tworzonej przez orkiestrę wymaga od słuchacza specyficznej postawy odbiorczej. Powinna ona opierać się na powadze i kontemplacji po to, by możliwe było odczytanie zawartych w sztuce sensów.
Skomplikowana forma oparta jest przede wszystkim na współbrzmieniu różnorakich instrumentów. Wydobywane z nich dźwięki składają się w tak skomplikowaną konstrukcję, której nie można osiągnąć przy użyciu najbardziej popularnych dzisiaj syntezatorów.
Ta zawoalowana koncepcja sprawia, że tak skomponowane utwory nie trafiają zazwyczaj do masowego odbiorcy, co także projektuje pewną elitarność tej sztuki. Dlatego wydarzenia, której towarzyszą są tak bardzo kontemplowane przez słuchaczy, a kolejne edycje wyczekiwane z utęsknieniem.
Pozytywny wpływ muzyki klasycznej
Interesujące jest to, że oprócz walorów estetycznych, opisywany gatunek muzyczny ma również inne zalety. Liczne badania medyczne dowiodły, że dźwięki wydobywane z instrumentów składających się na brzmienie orkiestr symfonicznych, działają kojąco. Pozytywny wpływ wykazano podczas badań płodów ludzkich, które podczas badań wykazywały pozytywne reakcje na bodźce płynące ze słuchania tego rodzaju dźwięków.
Muzyka klasyczna wzmacnia także pamięć, pobudza wyobraźnię przestrzenną, rozumowanie i logikę. Zwiększa poziom katecholamin i serotoniny. Neuroprzekaźniki te biorą udział w procesie uczenia się. W ten sposób mogą być przydatne wielu, szczególnie młodym osobom, do tego, by rozwijały swoje wnętrze i kształtowały się wedle klasycznych kanonów.
Niektóre utwory są tak rozpoznawalne, że nawet dla przedstawicieli młodego pokolenia melomanów stanowią podłoże do tego, by rozwijali oni swoją wrażliwość, która jest wartością ponadczasową.
Jak możemy przekonać się z przedstawionych w artykule argumentów, muzyka klasyczna ma bardzo wiele pozytywnych aspektów. Jej wartość kulturalna jest wręcz nieoceniona i trudno szukać drugiej odmiany twórczości artystycznej, która od setek lat rządziła się niezmienionymi prawami. Tak właśnie działa i w tym tkwi jej siła.