W historii naszej rodzimej muzyki było wielu wybitnych artystów. Większość z nich odeszła, ale na szczęście powstały filmy, które opowiadają o życiu tych największych. Mamy dzisiaj dostęp do pełnometrażowych produkcji fabularnych, seriali a także nośników, na których utrwalono koncerty oraz wypowiedzi najsławniejszych osobistości polskiej muzyki estradowej.
Opowieść o największej gwieździe polskiego bluesa
Jednym z najbardziej znanych tworów polskiej kinematografii, przedstawiający życie muzyka jest „Skazany na bluesa”. Obraz w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego opowiada o Ryśku Riedlu – charyzmatycznym wokaliście legendarnej już grupy Dżem. Dzięki twórcom tej produkcji, mamy możliwość prześledzenia kolei losu tej wyjątkowej postaci. W główną rolę wcielił się Tomasz Kot, który znany jest ze świetnych i nietuzinkowych kreacji aktorskich (zagrał m.in. Zbigniewa Religę w filmie „Bogowie”). Na szczęście produkcja ta nie jest jedyną, opowiadającą o zmarłym ponad 20 lat temu mieszkańcu Tychów.
Widzowie mieli również okazję zobaczyć doskonale zrealizowany dokument „Się macie” ludzie powstały w 2004 roku. To reportaż, w którym na temat Riedla wypowiadają się jego najbliżsi znajomi i przyjaciele. Znajdziemy w nim także zdjęcia z archiwalnych koncertów. Pokazują one, jak silna więź łączyła lidera zespołu z publicznością, po dziś dzień odwiedzającą jego grób, aby zapalić świecę. Realizatorzy ujęli zresztą na taśmie filmowej liczne sceny związane z uroczystością pogrzebową. Dzięki temu wiemy, jak ogromna rzesza mieszkańców Tychów i fanów muzyka towarzyszyła mu w jego ostatniej drodze. Musimy pamiętać, że to miłośnicy jego twórczości, którzy zjechali na tę ceremonię z całej Polski.
W produkcję wpleciono archiwalne materiały, w których występuje także matka zmarłego wokalisty, co sprawia, że film naprawdę ściska za serce. Dla wszystkich zainteresowanych osobą Ryszarda Riedla to pozycja obowiązkowa, którą każdy powinien zobaczyć.
Serial o wybitnej piosenkarce
Anna German to swoistego rodzaju fenomen. Przypomniano sobie o niej kilka lat temu i nastąpiła wręcz moda na słuchanie jej muzyki. Z wykształcenia była geologiem, jednak swoje życie poświęciła muzyce. Występowała niemal na całym świecie i po dziś dzień cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Na fali popularności powstał nawet serial telewizyjny opowiadający o jej losach. W postać piosenkarki wcieliła się Joanna Moro, która właśnie dzięki tej kreacji zostanie zapamiętana na długie lata. Każdy z występów, ukazanych w kolejnych odcinkach zachwyca pięknym głosem Anny. Większość utworów, które usłyszymy to archiwalne nagrania, na których uwieczniono głos legendarnej divy. Serial był kilkukrotnie wznawiany, aby w końcu doczekać się wydania na płytach DVD.
Na uwagę widzów zainteresowanych Anną German zasługuje także rosyjski dokument „Anna German. Prawdziwe życie”. Opowiada on o karierze i wielbicielach piosenkarki. Wzbogacony o archiwalne materiały jest produkcją, z którą powinien zapoznać się każdy fan wokalistki.
Film o polskich muzykach jazzowych
Akcja „Niewinnych czarodziejów” w reżyserii Andrzeja Wajdy rozgrywa się po II wojnie światowej. Polacy zachłyśnięci jazzem próbują tworzyć własne kompozycje. Postrzegani jako wrogowie ówczesnego systemu, chowają się przed władzą w piwnicach domów. Zobaczymy tu m.in. znakomitego jazzmana-Krzysztofa Komedę, a także Romana Polańskiego czy Kalinę Jędrusik. Ta ostatnia była zresztą nie tylko świetną aktorką, ale również wokalistką. O jej osobie opowiadały takie filmy jak „Kalina” czy „Nie odchodź…12 wspomnień o Kalinie Jędrusik”.
Gwiazdy światowego formatu w jednym filmie
Spośród nowych reportaży dotyczących sławnych muzyków wyróżnia się „Droga do mistrzostwa” wyreżyserowana przez Bartosza Konopkę. To opowieść, której bohaterami są takie sławy sceny muzycznej jak Kora i Tomasz Stańko. Przypominają oni o najważniejszych etapach ich życia. Dzięki fascynującym anegdotom, dowiadujemy się o sukcesach i porażkach, będących kamieniami milowymi na drodze do ich wielkiej sławy.
Oczywiście, podane przez nas przykłady nie wyczerpują szerokiego wachlarza filmów o legendach polskiej muzyki. Warto jednak zapoznać się z przedstawionymi tytułami. Są świadectwem tego, jak wiele polscy artyści wnieśli w dorobek kulturalny naszego kraju.