Stan zagrożenia epidemicznego, który wprowadził wiele ograniczeń, nie pozostał też bez wpływu na kulturę i rozrywkę. Zamknięte są kina, muzea, teatry, siłownie i domy kultury. Wielu osobom brakuje nowych filmów, książek, spotkań z autorami czy wizyt w teatrze. Na szczęście instytucje kultury w całej Polsce, a nawet na świecie wyszły naprzeciw oczekiwaniom miłośników sztuki. Nie wychodząc z domu możemy oglądać wystawy, spektakle teatralne, nowości filmowe i spotykać się z ulubionymi twórcami. Kto zatem i gdzie upublicznia treści, byśmy nie nudzili się w domach w czasie epidemii koronawirusa? Koniecznie sprawdźcie nasz przegląd najciekawszych propozycji!
Teatr Telewizji TVP
Jeśli brakuje Wam przeżyć teatralnych, warto zajrzeć na stronę internetową Teatru Telewizji TVP. Znajdziemy tam setki bezpłatnych spektakli, w których grają najbardziej uznani aktorzy, a reżyserami są nazwiska znane nie tylko w naszym kraju. Spektakle można oglądać za darmo, a ich różnorodność pozwoli wybrać coś dla każdego i w każdym wieku (są też spektakle dla dzieci i młodzieży, a także lektury szkolne przeniesione na deski teatru). Co ciekawe, można tam znaleźć świetnie realizacje zarówno z lat 60-tych, jak i te najnowsze, cały czas produkowane przez zespół artystów. Co szczególnie polecamy? Zależy, czym jesteście zainteresowani! Dla najmłodszych miłośników teatru polecamy realizacje takich lektur szkolnych, jak utwory Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Witolda Gombrowicza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Williama Szekspira, Franza Kafki czy chociażby Stanisława Wyspiańskiego. Oczywiście, na tych spektaklach nie będą się nudzić także dorośli, a wszystko za sprawą doskonałych aktorów i ciekawych pomysłów interpretacyjnych. Starsi widzowie powinni też rozważyć przypomnienie sobie takich klasyków literatury, które zobaczyć można w Teatrze Telewizji, jak między innymi: „Wizyta starszej pani”, „Antygona w Nowym Jorku”, „Bal manekinów”, „Czarownice z Salem”, „Hedda Gabier”, „Igraszki z diabłem”, „Kolacja na cztery ręce”, „Ławeczka”, „Niech sczezną artyści”, „Rewizor” i „Trzy siostry”.
Ninateka
Serwis internetowy Ninateka to ogromne archiwum, w którym znajdziemy bardzo różnorodną rozrywkę, dobraną do każdego miłośnika kultury. Zasoby Ninateki bazują na zawartości Narodowego Instytutu Audiowizualnego, a do wyboru jest ponad siedem tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie. Wśród najbardziej popularnych są filmy dokumentalne, reportaże, wywiady i słuchowiska z ludźmi kultury, często już nieżyjącymi. Chętni odnajdą tam także koncerty – zarówno najnowsze, jak i te sprzed wielu lat, a także liczne audycje radiowe.
Elementem wyróżniającym Ninatekę spośród innych, tego typu portali zawierających, jest nie tylko to, że udostępnianie zbiory są bezpłatne dla chętnych oraz wolne od reklam. Ciekawym pomysłem jest organizowanie w serwisie tematycznych tygodni. Temat tygodnia to autorska selekcja materiałów audiowizualnych na dany tydzień. W każdy poniedziałek redaktor bądź redaktorka Ninateki przygotowuje autorski wybór filmów i audycji związanych z zagadnieniem, o którym można przeczytać na stronie głównej. Wśród wyborów są zarówno wielkie wydarzenia w świecie kultury, jak również marginalne oraz alternatywne wersje rzeczywistości.
Dodatkowo opcją, niezwykle rzadko dostępną na innych platformach udostepniających kulturę, jest autodeskrypcja i inne udogodnienia, pozwalające korzystać z kultury i rozrywki również osobom niepełnosprawnym. Według informacji dostępnych na Ninatece, aż 205 materiałów zostało opatrzonych transkrypcjami dla osób niesłyszących i słabosłyszących. Z rozwiązań stosowanych w portalu skorzystają również osoby, które nie mogą odsłuchać ścieżki dźwiękowej materiałów, seniorzy, osoby korzystające z urządzeń mobilnych, czy obcokrajowcy, dopiero uczący się języka polskiego. Co więcej, w Ninatece znajdziemy także 23 spektakle, 28 filmów fabularnych i etiud filmowych, 15 dokumentów, 17 animacji i 6 bajek dla dzieci, czyli 90 materiałów opatrzonych audiodeskrypcją. To rozwiązanie, dzięki któremu film mogą w pełni odbierać osoby niewidome i słabowidzące. Dla osób głuchych, nieznających polskiego języka fonicznego Ninateka udostępniła 87 materiałów z profesjonalnymi tłumaczeniami migowymi. Są wśród nich spektakle, programy publicystyczne, dokumenty, fabuły i animacje. Tłumaczenia do wybranych materiałów powstały w wyniku konsultacji z nauczycielami dzieci i młodzieży głuchej, w odpowiedzi na ich największe zapotrzebowanie. Serdecznie polecamy korzystanie z zasobów Ninateki!
A może muzeum w domu?
Na czas zagrożenia epidemicznego i izolacji społecznej, wiele polskich i zagranicznych muzeów udostępniło w Internecie swoje zasoby i źródła. To świetna okazja, by do nich zajrzeć, bo wielokrotnie możemy liczyć na oprowadzanie z profesjonalnym kuratorem zupełnie za darmo! Z tych zagranicznych instytucji szczególnie polecamy jedno z najbardziej popularnych muzeów na świecie, a mianowicie francuski Luwr w Paryżu. To największe na kuli ziemskiej muzeum ma już ponad 200 lat, w jego zbiorach znajduje się ponad 300 tysięcy eksponatów, które są prezentowane na około 60 tysiącach mkw powierzchni. W obecnych czasach nie trzeba przemierzać tych kilometrów na pieszo – można oglądać najwybitniejsze dzieła Leonarda da Vinci, Rafaela, Michała Anioła, Albrechta Durera, Tycjana, El Greco nie wstając z własnej kanapy. Przewodnicy opowiedzą także o Wenus z Milo czy Nike z Samotraki, które znajdują się właśnie w Paryżu. Podobną możliwość dla zwiedzających w czasie epidemii zaproponowało kolejne światowe muzeum – Muzeum Brytyjskie w Londynie, które liczy 8 mln unikatowych egzemplarzy najważniejszych dzieł sztuki z całego globu. Do podejrzenia na ekranie komputera są między innymi: mumie egipskie, statuy faraona Sesotrisa III, marmury z ateńskiego Partenonu, reliefy z Niniwy oraz szkice Michała Anioła, Rafaela i Leonarda da Vinci. Nie ruszając się z domu możemy wybrać się nawet za ocean, by zobaczyć, jakie dzieła online prezentuje Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Jest to najstarsze i największe muzeum Stanów Zjednoczonych, w którym znajdziemy różnorodną sztukę – od starożytności po czasy współczesne. Do najbardziej cennych zbiorów nowojorskiego muzeum należą dzieła Vincenta van Gogha, Jacksona Pollocka i Giotto di Bondone. Nieco bliżej, bo w Oslo, znajduje się kolejne ciekawe muzeum, które serdecznie polecamy zwiedzić przynajmniej wirtualnie. Mowa oczywiście o Muzeum Muncha, które zbiera nie tylko wszystkie obrazy, szkice, portrety i różnorodne dzieła Edwarda Muncha, ale także ciekawe przejawy sztuki ekspresjonizmu ze świata i Europy.
A co z polskimi instytucjami? Nie zostały w tyle i wiele z nich pokazuje swoje bogactwo za pomocą Internetu. Tak robi bardzo popularne i nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego, które oczywiście mieści się w stolicy naszego kraju. Mimo tego, że to instytucja dość młoda (powstała w 2004 roku), to udało się jej wypracować dużą renomę nie tylko w Polsce. Dokumentuje ważną część historii przy wykorzystaniu ponad tysiąca eksponatów i 1,5 tysiąca archiwalnych fotografii i filmów. Za pomocą zdjęć i multimediów odtworzono atmosferę powstańczej stolicy. Od kilku tygodni placówka emituje w mediach społecznościowych dwa bloki tematyczne lekcji historii: poranny, który skierowany będzie do dzieci oraz popołudniowy, który przeznaczony jest dla studentów i dorosłych.
Wirtualne zwiedzanie zaproponowały także inne muzea i instytucje kultury znajdujące się w Warszawie, niektóre z nich dodatkowo zamieściły w Internecie wcześniej niepublikowane nagarnia rozmów, wywiadów, a nawet krótkich filmów dokumentalnych. To: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Dom Spotkań z Historią, Teatr Wielki – Opera Narodowa i Filharmonia Narodowa. Natomiast jeśli rozejrzymy się bardziej po Polsce, warto także odwiedzić strony internetowe i media społecznościowe innych muzeów w poszukiwaniu ciekawych pomysłów na czas wolny ze sztuką: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, Kopalnia Soli w Wieliczce, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Wsi Kieleckiej, Zamek w Malborku oraz Zespół pocystersko-katedralny w Pelplinie. Jest tego tak dużo, że kwarantanna może okazać się za krótka!
Premiery kinowe na kanapie
Coraz więcej kin udostępnia swoje zasoby online za opłatą. To najczęściej kina studyjne, którym bardzo ciężko przetrwać czas epidemii bez wpływów z biletów kupowanych przez miłośników kina. Cały czas bowiem nie wiadomo, kiedy w ramach odmrażania zostanie otwarty również sektor kultury. Dlatego też znaczna część kin zaczęła wyświetlać filmy na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych. Warto ich poszukać, bo znajdziemy tam nie tylko klasyki, ale także premiery, których widzowie nie mieli okazji jeszcze zobaczyć. Gdzie znaleźć oferty kin? Sprawdzajmy strony internetowe kin studyjnych w naszych miastach. Na przykład w Trójmieście można już teraz kupować wirtualne bilety do małych i popularnych wśród kinomanów kin: Kino Żak w Gdańsku, Gdyńskie Centrum Filmowe czy Klub Filmowy w Gdyni. Jak działa taka usługa wirtualnego biletu? Wykupuje się bilet, a o wyznaczonej godzinie danego dnia, otrzymuje się dostęp do filmu. Co ważne, filmy można oglądać wyłącznie w określonej porze – nie będą dostępne przez dobę czy kilka dni, jak to ma miejsce w serwisach typu Vod (ang. Video on demand). Warto spróbować! Nie tylko zobaczymy nowe filmy, ale wesprzemy ulubione kina w tym trudnym czasie.
Pojawiły się także w całej Polsce pomysły na zorganizowanie kin samochodowych, które będą bezpieczne dla widzów. Będzie można wziąć udział w takim pokazie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zależnie od tego, czy pomysłodawcom uda się znaleźć odpowiednie parkingi. Filmy będą wyświetlane na dużych telebimach, a dźwięk będzie można odbierać za pomocą radia samochodowego. Dokładnie tak, jak w amerykańskich filmach!