W naszym kraju szczególną uwagą cieszy się polityka. Często dyskutujemy o niej w czasie rodzinnych spotkań, rozmów ze znajomymi czy konwersacji internetowych. Część osób na tyle interesuje się tym zagadnieniem, iż zastanawia się nad studiami politologicznymi. Taki kierunek dotyczy zrozumienia zjawisk i procesów społecznych zachodzących zarówno w skali globalnej, regionalnej, jak i lokalnej. Politologia jest kierunkiem nie tylko dla przyszłych polityków, lecz także osób, które chcą poznać mechanizmy władzy, psychologii społecznej, ekonomii i komunikacji. Jeśli interesujemy się politologią i chlelibyśmy poszerzyć swą wiedzę na ten temat, to w ofercie księgarń internetowych znajdziemy szeroki wybór ciekawych pozycji.
Politologia - Andrew Heywood
Na sam początek niezwykle ceniony i popularny podręcznik akademicki do całego toku studiów politologicznych. Znajdziemy w nim podstawowe i usystematyzowane wiadomości z zakresu przedmiotu. Tyczy się to zarówno historii, ideologii, systemów, przywództwa, jak i organizacji, prawa i problematyki międzynarodowej. Autor w swym dziele zawarł najnowsze dane, aktualizację debat poświęconych konfliktom międzynarodowym czy globalizacji. Książka ta jest znakomitym warsztatem dla przyszłego politologa. Poznamy dzięki niej podstawy terminologii i kluczowych pojęć i cyklów politycznych. Znajdziemy tu słowniczek pojęć i definicji, biogramy ważniejszych postaci myśli politycznej.
Wstęp do politologii - Tomasz Żyro
Jest to również niezwykle ciekawy i ceniony podręcznik do politologii. Prezentuje on nam podstawy wiedzy o państwie i polityce. W szczegółowy sposób omawiane są w nim problemy związane z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego, ukazywane są podstawowe instytucje polityczne czasów nowożytnych. Autor w ciekawy i przystępny sposób analizuje dynamikę zjawisk politycznych oraz charakteryzuje podstawowe podmioty gry politycznej.
Teoria narracji politologicznej - Olgierd Cetwiński
Autor w swej książce omawia tak zwane zapóźnienie nauk humanistycznych. Informuje nas, iż w przypadku narracji politologicznej konieczne jest tworzenie subtelniejszych i zarazem bardziej pomysłowych narzędzi badawczych. Niezwykle ważna jest interpretacja motywów ludzkiego działania. Przechodzenie w narracji od przyczyny do motywu ukazuje niewystarczalność języka klasycznej logiki. Autor uświadamia nas, jak niezwykle istotna w zrozumieniu narracji jest implikacja semantyczna. Dzięki temu dziełu dowiemy się, jakimi aspektami cechuje się obecna narracja w świecie polityki.
Wielowymiarowość politologii
Wielowymiarowość politologii to praca zbiorowa, w której znajdziemy wiele interesujących rozdziałów poświęconych istotnym aspektom politologicznym. Wśród tematów, które poruszają poszczególni autorzy wymienić możemy: rolę jednostki w generowaniu życia politycznego, próbę interpretacji dzisiaj uprawianej polityki, europeizację prawa administracyjnego w Polsce, francuski model republikański a multikulturalizm, status prawny i finansowanie partii politycznych w Kanadzie czy też kryzys finansowy w świadomości społeczeństwa polskiego. Jest to wielowymiarowa pozycja, która dotyka wielu interesujących aspektów, o których dyskutuje się na studiach politologicznych.
Współczesne problemy badawcze w politologii - Jakub Potulski
Autor w swym dziele porusza zagadnienia związane ze współczesnymi przemianami cywilizacyjnymi i wynikającymi z tego wyzwaniami dla nauk o polityce. Skupia się na dominujących w nauce światowej trendach oraz identyfikowaniu pól badawczych, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Dzięki niemu możemy poznać kluczowe tematy badawcze, które w najbliższych latach będą wyznaczały tożsamość badawczą nauk o polityce. Według Jakuba Potulskiego dynamika życia społeczno-politycznego określa w dużym stopniu dynamikę rozwoju nauk o polityce. Stale zmieniają się układy odniesienia, interpretacje i oceny, co warto śledzić, aby pozostać na bieżąco ze sprawami natury politycznej.
Encyklopedia politologii - Bożena Dziemidok-Olszewska, Wojciech Sokół
Jest to obowiązkowe dzieło dla każdego politologa. Encyklopedia została podzielona na kilka tomów. Znajdziemy w nich między innymi sporo zagadnień dotyczących instytucji politycznych oraz struktury i funkcjonowania współczesnych państw. Autorzy ukazują różne reżimy polityczne, systemy rządów i style przywództwa politycznego. Odszukamy w niej wiele pojęć z zakresu politologii, teorii prawa, prawa administracyjnego i konstytucyjnego, socjologii i ekonomii. Będą one niezbędne do zrozumienia czy wyjaśnienia zjawisk i procesów politycznych. Autorzy pokusili się o analizę politologiczną dotyczącą administracji publicznej, parlamentaryzmu, instytucji demokracji prawa wyborczego i systemów wyborczych.
Źródło zdjecia: Depositphotos.com
Instytucje prawa konstytucyjnego w perspektywie politologicznej - Jarosław Szymanek, Zbigniew Kiełmiński
Jest to dzieło szczególnie polecane osobom, które interesują się zarówno zagadnieniami prawnymi i politycznymi, jak i ich wzajemnego przenikania się. Autorzy już na wstępie informują nas, że prawo konstytucyjne od zawsze było zarażone politycznością. Szczegółowe badanie norm prawnych może nam po części powiedzieć o systemie procedur, instytucji i zjawisk, które regulują przepisy prawa. Dziedziny prawne ustalone w konstytucji podlegają modyfikacjom przez procesy polityczne. Autorzy w prosty sposób ukazują nam, jak polityka wpływa na prawo, zwłaszcza konstytucyjne. Pokazują konkretne przykłady, wady i zalety, jakie niosą ze sobą konkretne zmiany.
Kim jesteś politologu? Tom II - Barbara Krauz-Mozer Paweł Ścigaj Piotr Borowiec
Jest to druga część cenionej książki poświęconej zagadnieniom politologicznym. W tym tomie poruszana jest historia i stan dyscypliny w Polsce. Autorzy skupiają się między innymi na wynikach badań sondażowych przeprowadzonych przy użyciu kwestionariusza ankiety. Prezentowane są nam tu wyobrażenia na temat tego konkretnego kierunku studiów oraz dyscyplin obecnych w świadomości osób tworzących szeroko pojęte środowisko politologiczne.
Podstawowe problemy metodologiczne nauk społeczno-politycznych - Marian Surmaczyński
Jest to ciekawe dzieło dla wszystkich osób, które studiują na kierunkach politologicznych lub im pokrewnych. Autor prezentuje nam w nim praktyczne możliwości realizacji różnych propozycji. Posługuje się licznymi kategoriami analitycznymi, zasadami logiki formalnej. Wykorzystanie takich aspektów prowadzi do jasnego i wyraźnego formułowania własnych myśli. To bardzo dobra publikacja dla osób, które w swych pracach dyplomowych muszą się zająć metodologią.
Polityczne aspekty nowych mediów
Autorzy w swym dziele ukazują, jak niezwykle istotny związek ma obecnie polityka z nowymi mediami. Badanie nowoczesnych form masowej komunikacji oraz wykorzystywanie jej w praktyce to wynik coraz większego zainteresowania medioznawców, politologów, socjologów, prawników. W dziele tym zetkniemy się z artykułami odnoszącymi się do aspektów politycznych oraz kwestii związanych z szeroko pojmowaną aktywizacją społeczną.
Praktyka polityczna. Od Państwa do Praw Platona - Dorota Zygmuntowicz
Autorka w swym dziele skupia się na naukach głoszonych przez Platona, czyli jednej z pierwszych osób w historii, która zajmowała się politologią, instytucjami państwowymi. Jest on prezentowany jako filozof polityki. W książce skupia się między innymi na weryfikacji wielu osądów na temat znanego filozofa. Prowadzi nas w jasny sposób przez Platońskie teksty, analizując treść, podając przy tym w wątpliwość pogląd, iż państwo było szczytem politycznych wizji Platona. Do najciekawszych zagadnień omawianych w książce zaliczyć możemy: naturę ładu politycznego, cnoty polityczne, powstanie i upadek państw, tradycję minojską, naturę i funkcje prawa, czy też suwerenność prawa a racjonalność jednostki.
Marketing polityczny w regionie - Agnieszka Szczudlińska-Kanoś
Jest to niezwykle interesująca publikacja, która nie skupia się na samym rządzeniu, prowadzeniu polityki, lecz kampaniach wyborczych, próbach dostania się do większego lub mniejszego świata politycznego. Autorka przyjrzała się bardziej sferze regionalnej, która zyskuje coraz większe znaczenie w naszym kraju. Samorządowcy otrzymali znacznie szersze kompetencje, przez co sprawowanie funkcji lokalnych nie musi być dla nich wyłącznie jednym ze szczebli kariery politycznej.
Agnieszka Szczudlińska-Kanoś ukazała nam rozwój marketingu politycznego w regionach, gdzie działania przedwyborcze prowadzone są inaczej niż na poziomie centralnym i lokalnym. Prześledzimy w związku z tym przebieg ewolucji marketingu politycznego w Polsce, analizę kampanii prowadzonych w latach 1989-2011. Możemy poznać szereg metod i narzędzi najbardziej skutecznych podczas walki wyborczej o fotel radnego.
Ideologie polityczne. Wprowadzenie - Andrew Heywood
Wspomniany na początku artykułu Andrew Heywood, w swej bibliografii posiada również inne popularne dzieła z zakresu politologii. Jednym z nich jest właśnie ta książka. Jest to jeden z najbardziej popularnych podręczników wprowadzających w zagadnienia ideologii politycznych. Autor prezentuje nam ich wpływ na zasadnicze kwestie polityczne jak władzę, demokrację, gospodarkę czy też problemy społeczne. Wyjaśnia nam istotne wpływy ideologii na porządek świata po zimnej wojnie, wyzwania postmodernizmu, rozprzestrzenianie się globalizacji i nadejście terroryzmu. Prowadzi również interesujące rozważania na temat przyszłości ideologii politycznych w XXI wieku.
Polska scena polityczna
Kolejne interesujące dzieło zbiorowe, które tym razem skupia się na naszej rodzimej scenie politycznej. Mamy tutaj do czynienia z przedsięwzięciem naukowym dotyczącym polskich partii politycznych i systemu partyjnego w jego funkcjonalnym ujęciu wobec społeczeństwa. Autorzy w umiejętny sposób dokonali połączenia wątków teoretycznych i syntetyzujących oraz politycznych realiów. Duża zaletą jest ogląd badawczy i zróżnicowane ujęcie tematu przez politologów, medioznawców, socjologów czy prawników. Możemy się całkiem sporo dowiedzieć o aktualnej scenie politycznej i zmianach do jakich zachodziło w ostatnich kilkudziesięciu latach.