Norwegia stała się krajem, do którego emigrują tysiące Polaków. Wiadomo jednak, że przebywanie na obczyźnie wymaga znajomości używanego tam języka obcego. Dlatego właśnie warto skorzystać z publikacji stworzonych do samodzielnej nauki. Dzięki nim możliwe stanie jest opanowanie podstaw ojczystej mowy Norwegów. Jakie podręczniki w tym względzie są najbardziej pomocne?
„Język norweski dla początkujących”
Książka ta stanowi zbiór odpowiednio zaprojektowanych lekcji. Każda z nich zawiera dialogi, dzięki którym możliwe jest poznanie podstawowego zakresu słów. Stopniowe poszerzanie znajomości słownictwa umożliwiają z kolei dobrze przemyślane teksty. Nieodzownym narzędziem jest oczywiście poręczny słowniczek.
Autor pomyślał również o tym, by ułatwić czytelnikowi naukę wymowy. Ponadto wzbogacił swoją publikację o wszystkie najważniejsze zagadnienia gramatyczne, a każde z nich zostało wyczerpująco opisane i omówione. W utrwalaniu wiedzy pomagają specjalnie do tego przygotowane ćwiczenia. Naukę ułatwia też płyta CD z nagranymi na niej wskazówkami lektora.
„Norweski. Szybki start”
Kurs ten przygotowany został z myślą o tych, którzy w procesie edukacji wykorzystują najnowsze technologie. Autorzy umieścili bowiem na płycie CD nagrania w wersji audio. Stworzyli też aplikację dostosowaną do potrzeb systemów operacyjnych Android i iOS. To sprawia, że nauce mogą się oddać użytkownicy najpopularniejszych smartfonów.
Wiadomo jednak, że w procesie edukacji równie ważny jest podręcznik przygotowany przez profesjonalistów. Zamieścili oni w swojej publikacji różnorodne teksty, dialogi i ćwiczenia. One wszystkie pozwalają na to, aby z każdą lekcją możliwe było budowanie jeszcze lepszej świadomości językowej. Temu też służą materiały dostępne on-line po wpisaniu kodu autoryzacyjnego na oficjalnej stronie wydawcy.
„Norweski nie gryzie!”
Książka opracowana przez językoznawców z wydawnictwa Edgard zaspakaja potrzeby różnych odbiorców. Jest przydatna zarówno uczniom, jak i wszystkim dorosłym, którzy chcą uczyć się języka obcego w zaciszu swojego domu. Pewne jest jednak to, że została opracowana tak, by sprostać wymaganiom ludzi, którzy nie mieli wcześniej styczności z omawianym językiem obcym. Tym samym opanowanie go na poziomie komunikacyjnym staje się bardzo proste.
Cały proces oparty został na metodzie, której podstawą są wykonywane przez ucznia ćwiczenia. To właśnie one, dostępne w wielu różnych odsłonach, prowadzą do wzrostu świadomości językowej. Zostały opracowane tak, aby proces edukacji nie był dla czytelnika nużący. Kolejno następujące po sobie tematy są zróżnicowane i stopniowo wprowadzają ucznia w coraz trudniejsze zagadnienia. Jest ich wszystkich niemal 100. W ich zgłębianiu przydatny będzie zapewne zestaw mini-słowniczków znajdujących się w każdym z rozdziałów.
„Norweski w 1 miesiąc”
Podręcznik wydawnictwa Pons stworzony został z myślą o osobach narzekających na brak czasu. Kolejne lekcje zostały bowiem przygotowane tak, by stanowiły zwarty plan pozwalający na szybkie osiągnięcie wyznaczonego celu. Tym samym planowanie procesu nauki jest zdecydowanie prostsze. Otrzymuje się odpowiednio zaprojektowany zbiór lekcji, które stopniowo wprowadzają kolejne wiadomości. W ten sposób każda strona służy temu, by przyrost wiedzy odbywał się we właściwym tempie.
Dlatego też nie dojdzie do sytuacji, w której nastąpi przesyt wiadomości. Ich nadmiar sprawia przecież, że traci się zapał do nauki. Korzystając z opisywanej książki, na pewno nie dojdzie do tej sytuacji. Jednocześnie opisywany tu ekspresowy kurs pozwala na opanowanie podstawowych słów, zwrotów i reguł gramatycznych. Po ich przyswojeniu można już po miesiącu posiąść znajomość języka norweskiego w stopniu komunikatywnym.
„Norweski krok po kroku”
Ten kompleksowy program nauczania pozwala na zapoznanie się z językiem obcym od podstaw. Został jednak zaprojektowany tak, żeby zaspokoić również potrzeby tych, którzy pragną szlifować zdobyte już umiejętności. Pozwalają na to aż dwie książki wzbogacone o zestaw 5 płyt CD. Na każdej z nich znajdują się nagrania, które ułatwiają poznanie zwrotów używanych na co dzień. Tym samym możliwe staje się zapoznanie z wymową najczęściej używanych wyrażeń.
Poznawaniu kolejnych służą następujące po sobie lekcje, a każda z nich przyczynia się do wzrostu świadomości językowej. Proces edukacji jest przy tym bogaty również we wszystkie najważniejsze informacje o kulturze Norwegii. W ten sposób otrzymuje się pełny obraz kraju, w którym używa się opisanego w publikacji języka obcego.
Przywołane w artykule książki są bardzo dobrze opracowane merytorycznie. Można mieć zatem pewność, że angażując się w edukację, zdobędzie się z ich pomocą solidną wiedzę. Tym samym zyska się też umiejętność płynnego mówienia w języku norweskim.