Chemia to jedna z najpopularniejszych nauk ścisłych, z jaką mamy do czynienia od czasów szkoły podstawowej. Dla wielu osób to niezwykle interesująca dziedzina, którą chcą poznać o wiele bardziej. Ta nauka badająca naturę i właściwości substancji, w szczególności przemiany zachodzące pomiędzy nimi, miała i nadal ma wielki wpływ na poznanie świata, tworzenie substancji, lekarstw. Nie bez powodu jest jedną z nauk związanych z Nagrodą Nobla. Istnieje wiele interesujących publikacji naukowych, które będą idealne dla amatorów tej dziedziny naukowej. Postanowiliśmy przyjrzeć się najciekawszym z nich.
Biochemia Harpera - Robert Murray, Daryl Granner, Victor Rodwell
Jest to niezwykle znany i ceniony podręcznik dla studentów medycyny, który obejmuje przede wszystkim podstawy biochemii. Zostały one zaprezentowane w zwięzłej, przyjaznej i interesującej formie. Znajdziemy w nim opisane najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie nauki, które miały szczególne znaczenie w medycynie. Dowodem na nowoczesność tej pozycji jest choćby rozdział poświęcony bioinformatyce i biologii komputerowej. Autorzy całkiem sporo miejsca poświęcili nowoczesnym metodom projektowania leków. Ukazują przy tym spore znaczenie spektrometrii mas w diagnostyce chorób metabolicznych.
Chemia analityczna - Krótkie wykłady - Kealey D. , Haines P.J.
Jest to książka z serii Krótkie wykłady. Autorzy ukazują nam w niej chemię analityczną. Ich książka stanowi zwięzły, a przy tym wyczerpujący podręcznik chemii analitycznej dla studentów. Z oczywistych względów również i osoby nią zainteresowane mogą bez obaw sięgać po tę publikację. Otrzymamy dzięki niej łatwy dostęp do zasadniczych informacji z tej dziedziny. Zaprezentowane zostały tu najważniejsze obszary chemii analitycznej. Najistotniejsze jest to, iż wszelkie fakty zostały opisane w sposób łatwy i przejrzysty.
Technologia chemiczna. Ćwiczenia rachunkowe - Krzysztof Krawczyk, Jan Petryk, Krzysztof Schmidt-Szałowski
Jest to niezwykle popularna w naszym kraju publikacja przedstawiająca metody prowadzenia obliczeń w technologii chemicznej. Autorzy prezentują nam w niej aparat rachunkowy związany z działaniem podstawowych modeli reaktorów chemicznych i układów technologicznych, które są na co dzień stosowane w przemyśle chemicznym i dziedzinach pokrewnych. Dowiemy się całkiem sporo o przebiegu procesów w reaktorach chemicznych, właściwościach typowych modeli reaktorów czy też układach technologicznych. Poznamy również przykłady typowych charakterystyk termodynamicznych i kinetycznych układów reagentów w stanie równowagi i w stanie reakcji.
W książce znajdziemy najważniejsze zasady sporządzania bilansów technologicznych instalacji produkcyjnych, przykłady obliczania i interpretacji równań operacyjnych procesów chemicznych. Autorzy uzupełnili swą publikację o listę zadań, których celem jest przedstawienie metod rozwiązywania kilku istotnych problemów. Mowa tu o obliczaniu równań operacyjnych procesów w reaktorach chemicznych, sporządzaniu bilansów masy i entalpii poszczególnych aparatów i złożonych układów technologicznych czy wyznaczaniu zależności reakcji prowadzonych w reaktorach przemysłowych.
Technologia podstawowych syntez organicznych. Surowce do syntez. Tom 1 - Jacek Molenda, Edward Grzywa
Jest to pierwsza część dwutomowej monografii, w której zaprezentowane zostały podstawowe syntezy organiczne realizowanych w skali przemysłowej. W pierwszym tomie omówiono pochodzenie i zasoby surowców energochemicznych jak gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla, a także wyodrębnianie z produktów naftowych węglowodorowych surowców do syntez organicznych. Poznamy sposoby wytwarzania tych surowców w różnych procesach przemysłu farineryjno-petrochemicznego, szczegóły pirolizy olefinowej, reformingu benzyn i krakingu katalitycznego.
Autorzy zaprezentowali nam nowoczesne warianty schematów technologicznych przeróbki frakcji węglowodorów C4. Jest to idealna książka zarówno dla studentów specjalizujących się w syntezie organicznej, jak i inżynierów i techników pracujących w przemyśle chemicznym oraz petrochemicznym.
Podstawy chemii nieorganicznej - Adam Bielański
Mamy tutaj przykład niezwykle popularnego podręcznika chemii nieorganicznej, który przeznaczony jest dla studentów uniwersytetów i politechnik, a także wyższych szkół pedagogicznych. Autor omawia tutaj przede wszystkim fizykochemiczne podstawy chemii nieorganicznej, najważniejsze grupy pierwiastków i ich związki w powiązaniu z układem okresowym. Adam Bielański wykorzystał w swym dziele najnowsze wiadomości z zakresu chemii nieorganicznej czy też zweryfikował dane fizyczne i fizykochemiczne.
Publikacja ta została podzielona na dwie części. W pierwszej znajdziemy wprowadzenie do chemii nieorganicznej, w drugiej zaś szczegółowe omówienie poszczególnych grup układu okresowego pierwiastków. Nowe wydanie zawiera w sobie między innymi nowe działy dotyczące pierwiastków chemicznych w skorupie ziemskiej i w kosmosie, dane o elektroujemności, prezentację metody zol-żel w syntezie nieorganicznej czy aktualizację zagadnień dotyczących węglowców i aktynowców. Polecamy również sięgnięcie po II tom tej książki.
105 zadań z reakcji redoks i elektrochemii z pełnymi rozwiązaniami krok po kroku - Katarzyna Micał
Książka ta pierwotnie skierowana była do studentów politechnik, uniwersytetów oraz studentów innych uczelni wyższych. Jednak równie dobrze sprawdzi się w rękach miłośników tej nauki, maturzystów, uczniów szkół średnich. Zaprezentowane w niej zadania są opatrzone w szczegółowe objaśnienia opisane bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Znajdziemy tu między innymi zadania z bilansowania reakcji metodą redoks czy też procesy elektrochemiczne zachodzące na elektrodach. Możemy poznać także proces elektrolizy przebiegający w elektrolizerze. Katarzyna Micał zaprezentowała nam w praktyce równanie Nernsta czy prawo Faradaya.
111 zadań z chemii ogólnej i nieorganicznej z pełnymi rozwiązaniami krok po kroku - Tomasz Rak
Na podobnym polu znajduje się 111 zadań z chemii ogólnej i nieorganicznej. Tomasz Rak skierował swą książkę do studentów politechnik, uniwersytetów a także maturzystów i wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem. W jego opracowaniu znajdziemy w pełni rozwiązane zagadnienia z chemii ogólnej, nieorganicznej, analitycznej oraz wybrane zagadnienia chemii fizycznej. Dotycz one takich sfer, jak stechiometrii, stężeń, ph, roztworów buforowych, iloczynu rozpuszczalności czy też kinetyki reakcji chemicznych. Również i tutaj znajdziemy szczegółowe objaśnienia, które pokażą nam krok po kroku, jak wykonać poszczególne zadania.
Źródło zdjęcia: Depositphoto.com
Chemia analityczna - Andrzej Persona
Jest to kolejna interesująca publikacja przeznaczona dla studentów chemii. Przyda się także przedstawicielom innych kierunków przyrodniczych, takich jak biologia, medycyna, farmacja czy ochrona środowiska. Jest to podręcznik zawierający przegląd metod i przepisów analitycznych. Znajdziemy w niej między innymi rozdział dotyczący interpretacji wyników eksperymentalnych okraszonych dokładnymi opisami postępowania w estymacji punktowej i przedziałowej, odrzucenia wyników wątpliwych, korelacji zmiennych czy porównywania rezultatów otrzymanych różnymi metodami analitycznymi.
Chemiczne metody analizy ilościowej - Andrzej Cygański
Jest to następny ceniony podręcznik przeznaczony dla studentów chemii, farmacji i medycyny. W dokładny i interesujący sposób omówiono w nim zagadnienia ogólnoanalityczne dotyczące metod chemicznych i instrumentalnych. Znajdziemy również teorię i praktykę analizy wagowej i miareczkowej oraz metody zagęszczania i rozdzielania. Autor w każdym poszczególnym rozdziale umieścił podstawy teoretyczne metody, opisy wykonania najczęściej stosowanych ćwiczeń laboratoryjnych, czy też aktywności rachunkowe przeznaczone do samodzielnego rozwiązywania. Z tyłu książki znajdziemy ponadto wyniki ćwiczeń rachunkowych.
To świetne miejsce, w którym znajdziemy opisaną analizę procesową, wyszczególnione rodzaje próbek pobieranych do analizy chemicznej, ekstrakcyjne metody rozdzielania substancji. Autor jednocześnie zaprezentował aktualne kierunki rozwojowe współczesnej chemii analitycznej ze wskazaniem na metody analizy śladowej czy ochrony środowiska.
Inżynieria biochemiczna - Stanisław Ledakowicz
Stanisław Ledakowicz w swej książce zajmuje się jedną z najnowszych dziedzin naukowych związanych z chemią. Jest to pozycja dla studentów kierunków technicznych wyższych uczelni, która wprowadza czytelników w zagadnienia biochemii i mikrobiologii, a także przybliża termodynamikę i kinetykę zjawisk transportowych, reakcji enzymatycznych oraz wzrostu drobnoustrojów. Autor omówił tu najnowsze osiągnięcia w zakresie biochemii i biologii molekularnej w modelowaniu bioreaktorów i biosystemów.
Pozycja ta została podzielona na trzy główne części: o charakterze molekularnym, mikroskopowym i makroskopowym. W pierwszej części znajdziemy podstawy biochemii, biologii molekularnej, inżynierii metabolicznej. W drugiej zagadnienia mikrobiologii różnych drobnoustrojów oraz modelowanie ich biosystemów. W ostatniej z kolei przedstawiono istotny wpływ środowiska na przebieg hodowli komórek roślinnych i zwierzęcych.
Chemia jądrowa - Jerzy Sobkowski, Małgorzata Jelińska-Kazimierczuk
Autorzy już na samym początku informują nas, iż chemia jądrowa należy do zaniedbywanych dziedzin nauk chemicznych, przez co jej znajomość jest minimalna. Dlatego też ich publikacja stworzona została dla tych wszystkich osób, które chciałyby się zapoznać z elementami radiochemii. Poznamy dzięki temu podstawy chemii jądrowej, rozwoju energetyki jądrowej, użytkowania izotopów promieniotwórczych i promieniowania jonizującego w diagnostyce medycznej i terapii.
Powtórka z chemii. Podstawowe pojęcia, definicje, obliczenia - Ryszarda Żabska
Jest to pozycja polecana tym wszystkim osobom, które chcą sobie przypomnieć swą wiedzę z chemii. Książka ta obejmuje podstawy tematu, które będą dla nas niezbędne w przypadku kontynuacji oraz pogłębiania wiedzy nabytej w szkole. Zawarta w niej nauka z pewnością przypomni nam wiele rzeczy, o których uczyliśmy się w szkole, jak i również zaprezentuje nam zupełnie nowe rzeczy.