Co jakiś czas odchodzą od nas kolejni, wielcy artyści. Musieliśmy już pogodzić się ze śmiercią George’a Michaela czy Davida Bowie. Niedawno z życiem pożegnał się także John Hurt, aktor działający niezwykle prężnie i mający na swoim koncie wielkie sukcesy. Jak wyglądała jego droga zawodowa i w jakich filmach mogliśmy go zobaczyć?
Początki kariery w latach 60. XX wieku
Odtwórca wielu niezapomnianych ról przyszedł na świat w 1940 roku. Mając 22 lata – po tym, gdy ukończył już Royal Academy of Dramatic Art – stanął po raz pierwszy na deskach jednego z londyńskich teatrów. Zadebiutował w sztuce Dzieciobójstwo w domu Freda Gingera.
Później przyszła także pora występów w takich dziełach jak Nie do obrony w reżyserii Johna Osborne’a, Makbet czy Człowiek i Nadczłowiek. Debiut filmowy też przyszedł bardzo szybko. Miał miejsce w 1962 roku, kiedy aktor teatralny dostał angaż w filmie Dziki i skłonny.
Rozgłos przyniósł mu jednak dopiero występ w dramacie Oto jest głowa zdrajcy, w którym reżyser, Fred Zinnemann, obsadził go w roli Richarda Richa. Wielu starszych widzów zna opisywanego tu aktora z serialu Ja, Klaudiusz realizowanego przez telewizję BBC.
Pierwsze nagrody i dalszy rozwój kariery
Ważną kreacją Hurta była ta, z którą musiał zmierzyć się w trakcie realizacji filmu Midnight Express. Grał wówczas Maxa – uwięzionego w Turcji heroinisty, który tak jak jego współtowarzysz odsiaduje karę więzienia. Musi też znosić wszystkie związane z tym niedogodności i tortury. To właśnie za udział w tej znakomitej produkcji interesujący nas aktor otrzymał nagrodę Złotego Globu i nominację do Oscara.
Kolejna przyszła dwa lata później, czyli w 1980 roku, gdy znalazł się w obsadzie filmu Davida Lyncha – Człowiek Słoń. Wystąpił wówczas w specjalnej masce, która na długi czas zapadła w pamięć milionów widzów. Nie możemy jednak zapomnieć o innych wyróżnieniach, którymi uhonorowano Brytyjczyka.
Warto bowiem wspomnieć, że aż trzykrotnie był zdobywcą nagrody BAFTA przyznawanej przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Czym zasłużył sobie na to wyróżnienie? Na taki bieg wydarzeń miała wpływ między innymi rola w filmie Nagi urzędnik, gdzie odegrał rolę Quentina Crispa – homoseksualisty walczącego o prawa mniejszości seksualnych. Film ten był niezwykle głośny i odbił się szerokim echem wśród publiki i krytyków.
Warto też zaznaczyć, że na srebrnym ekranie Hurt grał często mężczyzn o trudnym charakterze. Tych, którzy są zgorzkniali, przeciwni światu i swoje prawdziwe „ja” ukrywają pod maską cynizmu.
Inne ważne role i osiągnięcia
Nie można sądzić, że kariera tego znakomitego aktora zakończyła się na przełomie lat 70. i 80. Wręcz przeciwnie. Z uwagi na to, że mężczyzna ten był niezwykle otwarty na różnorakie wyzwania, często brał udział w realizacji różnych obrazów filmowych. Wystąpił w legendarnym już horrorze Obcy: Ósmy pasażer Nostromo, gdzie odegrał rolę Kane’a. Niektórzy pamiętają go także z takich filmów jak Rob Roy, Wszystkie małe zwierzątka czy Stracone dusze.
Wraz z nastaniem nowego millenium aktywność cenionego już wówczas artysty wcale nie malała. Wziął udział w realizacji kinowego hitu, którym była ekranizacja powieści J.K. Rowling – Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Do tej pory wielu wspomina jego znaną z filmu rolę Pana Ollivandera.
Trzy lata później, w 2004 roku, Hurt był też profesorem Broomem – naukowcem znanym z filmu Hellboy. Później było już tylko lepiej – nadszedł czas na pojawienie się w kinach takich hitów jak V jak Vendetta, Outlander czy Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. Wspaniały kunszt aktorski podziwialiśmy też w kolejnym filmie, w którym wystąpił obok Daniela Radcliffe’a w kolejnej części przygód nastoletniego czarodzieja pod tytułem Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I.
Później przyszedł jeszcze czas na występy w takich produkcjach jak Immortals. Bogowie i herosi, Tylko kochankowie przeżyją, Herkules czy Hypergraphia. Niestety aktywny do tej pory zawodowo mężczyzna musiał odsunąć się w cień. W czerwcu 2015 roku zdiagnozowano u niego raka trzustki.
Długi czas zmagał się z trawiącą go śmiertelną chorobą. Niestety, taka walka nie mogła trwać wiecznie. Finalnie zakończyła się 25 stycznia 2017 roku. Ciało gwiazdora spoczęło na jednym z londyńskich cmentarzy.