Humanistyka jest, wbrew pozorom, bardzo szerokim zagadnieniem. Nauki z nią związane to zarówno filozofia, historia, językoznawstwo, kulturoznawstwo, pedagogika jak i psychologia. Czytelnicy zafascynowani tą tematyką mają więc do dyspozycji naprawdę ogromny wybór książek. Podpowiadamy, które z nich szczególnie warto przeczytać.
Organizacja zebrań nigdy nie była tak prosta
Samorządowcy, członkowie różnego rodzaju stowarzyszeń i właściciele firm zastanawiają się, w jaki sposób dotrzeć ze swoim przekazem do szerokiego grona odbiorców. Przewodnikiem po tych trudnych zagadnieniach może być książka „Prowadzenie zebrań i prezentacji. Jak usprawnić komunikację. Jak zaktywizować uczestników”.
Jej autor – Klaus Hoffman, zbiera w swojej publikacji wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak powinien zachowywać się mówca. Na co powinien zwrócić uwagę i w jaki sposób musi przygotować salę konferencyjną, aby zapewnić sobie możliwie najlepszy kontakt z odbiorcami. Czytelnik ma szansę dowiedzieć się, jak dotrzeć do słuchaczy i jak pokierować swoim wystąpieniem, by odniosło ono pożądany skutek.
Historia rządów autorytarnych
„Krwawi tyrani. Od starożytności do współczesności” autorstwa C.S. Dentona to interesująca publikacja, w której pisarz przedstawia sylwetki władców, którzy sprawowali nieograniczone rządy w swoich państwach. Każdy z nich został bezlitośnie oceniony przez historię. W tej ponurej galerii sław znaleźli się wszyscy najbardziej kontrowersyjni i brutalni rządzący. Przeczytamy więc o Ludwiku XVI, carze Rosji – Piotrze Wielkim i wielu innych największych władcach świata.
Zagadnienia HR zrozumiałe bardziej niż kiedykolwiek wcześniej
Zbigniew Ścibiorek napisał swoją książkę „Zarządzanie zasobami ludzkimi” z myślą o wszystkich tych, którzy w swoich miejscach pracy zajmują wysokie stanowiska. Niemal każda z tych osób boryka się bowiem z problemem, jak właściwie sterować pracą personelu. To niezwykle istotne dla dobra zarówno małych, jak i większych przedsiębiorstw.
Publikacja ta może być więc traktowana dwojako. Z jednej strony jako podręcznik akademicki, z drugiej – jako poradnik dla tych, których interesują kwestie pracownicze. Czytelnik znajdzie w opisywanej książce odpowiedź na to, jak znaleźć właściwych pracowników do organizacji, którą zarządzamy oraz jak ich szkolić i motywować.
Naucz się właściwego podejścia
„Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie” to książka autorstwa Martina E.P. Seligmana. Pisarz zawarł w niej treści, dzięki którym życie staje się o wiele prostsze. Oddaje w nasze ręce poradnik, dzięki któremu dowiemy się, jakich sposobów użyć, by wyzwolić się spod jarzma trapiącego nas pesymizmu.
Podaje proste wskazówki dotyczące tego, jak postępować, by porzucić negatywne myślenie i udoskonalić nasze życie. Jest to jednak lektura nie tylko dla tych, którzy borykają się z trudnościami na co dzień. Stanowi ona także kompendium wiedzy dotyczące tego, jak nie dać się wpędzić w zły nastrój i pozostać uśmiechniętym bez względu na okoliczności.
Jak nie dać się codzienności?
Istnieje wiele recept na to, by w prosty sposób uporać się z trudnymi sytuacjami, które napotkamy w swoim życiu. Każdy ma na pewno takie strategie, które do tej pory go nie zawiodły. Z kilkoma radami przychodzi także Micheline Rampe. W swojej książce „Odporność psychiczna. Siedem filarów” mówi o tym, że nasza mocna psychika zależy od: optymizmu, akceptacji, nastawienia się na osiągnięcie celu, umiejętności porzucenia roli ofiary, uświadomienia sobie odpowiedzialności, budowania sieci kontaktów i planowania przyszłości. Jak tego wszystkiego dokonać? Odpowiedź odnajdziemy w tej właśnie publikacji.
ADHD ujarzmione
W dzisiejszych czasach wiele dzieci boryka się w problemem ADHD. Dlatego też wielu specjalistów pisze na ten temat obszerne kompendia wiedzy. Należy do nich także Cheryl R. Carter. Jej publikacja „Jak pomóc dziecku ogarnąć chaos” zawiera odpowiedzi na pytania, które nurtują zarówno rodziców, jak i nauczycieli. Terapeutka rodzinna radzi, co zrobić, by nauczyć dziecko porządku, systematycznej pracy i nauki.
Jak wykryć kłamstwo?
„Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie” to kolejna publikacja znanego amerykańskiego psychologa – Paula Ekmana. Jest źródłem wiedzy o tym, jak wywnioskować, że nasz rozmówca kłamie. Wyjaśnia, jak i dlaczego mimika ciała i ton głosu zdradzają, że mówimy nieprawdę. Opisuje także przyczyny, dla których ludzie kłamią. Mając tego świadomość, łatwiej będzie zadbać o właściwą, wolną od niedopowiedzeń komunikację w swoim otoczeniu.
Jak można się przekonać z powyższego opisu, książki humanistyczne są naprawdę interesujące. Przywołane przez nas tytuły z pewnością zainteresują wiele czytelników i skłonią ich do tego, aby zgłębiali treści zawarte w tych oraz innych publikacjach z tego zakresu.