41. Festiwal Filmowy w Gdyni jeszcze przed nami. My jednak już teraz przyjrzymy się, jakie filmy będzie można podziwiać w trakcie pokazów, które odbędą się w dniach 19-24 września.
Konkurs Główny Festiwalu Filmowego w Gdyni
W najważniejszym przeglądzie Festiwalu Filmowego w Gdyni podziwiać będziemy aż 16 filmów. Pokrótce opiszemy niektóre z nich. Pierwszym jest Czerwony Pająk. Opowiada o Polsce późnych lat 60. Wtedy właśnie przypadają nastoletnie lata Karola Kremera. Chłopak właśnie zdał maturę i oddaje się rozrywce. Podczas wizyty w wesołym miasteczku dostrzega ciało zamordowanego chłopca. Później dowiaduje się także, kto jest mordercą; nie decyduje się jednak na ściganie zabójcy.
Thriller Jestem mordercą ukazuje losy młodego oficera milicji. Staje się on szefem grupy dochodzeniowej, której zadaniem będzie złapanie seryjnego mordercy kobiet. Kolejną produkcją filmową wartą zobaczenia w trakcie pokazów jest Kamper. Przybliża nam życie mężczyzny wiodącego pozornie idealne życie. Upływa mu ono u boku pięknej żony. Nie musi on także martwić się o pracę. Idylla zostaje jednak zburzona.
Kolejnym kandydatem do wygranej jest Las 4 rano, który daje nam szansę na poznanie Forsta. Jest on wiceprezesem dużej korporacji, któremu życie napisało bajeczny scenariusz. Zostaje on jednak zburzony decyzją o odejściu z firmy. To pociągnie za sobą katastrofalne skutki. Ostatnia rodzina jest filmem, którego akcja rozgrywa się w Warszawie pod koniec lat 70. Na tym tle rozgrywają się losy rodziny Beksińskich. Tomek – syn Zofii i Zdzisława – jest najważniejszą osobą w życiu swoich rodziców. Ma jednak problemy. Jego ojciec poświęca się w tym czasie sztuce.
Planeta singli opowiada historię Ani, która pragnie poukładać sobie życie prywatne. Postanawia więc szukać miłości na portalu randkowym. W tym samym czasie spotyka Tomka. Ten prowadzi program telewizyjny, w którym przygląda się osobom szukającym miłości w sieci. Proponuje kobiecie współpracę, która ma zdemaskować prawdziwą twarz internetowych podrywaczy. Eksperyment wymyka się jednak spod kontroli.
Podczas pokazów nie może zabraknąć filmu Wołyń w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Opowiada on historię osób mieszkających w niewielkiej, wieloetnicznej wiosce w południowo-wschodniej części Wołynia. Spokojne losy ludności przerywa wojna. Najpierw społecznością wstrząsa okupacja sowiecka, później – brutalne mordy na Żydach, którzy zamieszkują miasto. Rozpoczyna się okrutna walka pomiędzy Polakami a Ukraińcami zasiedlającymi te tereny. Opisane filmy to jednak tylko niektóre propozycje, które zobaczymy podczas tej fazy festiwalu.
Konkurs Inne Spojrzenie
W tej części festiwalu zobaczymy 4 filmy. Pierwszym z nich będzie Biuro budowy pomnika. Jest to historia 60-letniej kobiety, która prowadzi zwyczajne życie, jednak ma nietypową pasję – zbiera zęby. Z czasem tworzy niezwykłą kolekcję. Ederly to z kolei film o fikcyjnym miasteczku, które zaczyna osaczać głównego bohatera – Słowa. Z czasem przypisuje mu nawet nieprawdziwe, nowe tożsamości.
Film Kryształowa dziewczyna opowiada historię młodych ludzi, którzy przeżywają swoje pierwsze miłości. Niektórzy z nich gorzko ich doświadczą. Zud to z kolei opowiastka o nomadzie o imieniu Batsaikhan. Zmusza on swojego syna do porzucenia szkoły i oddania się obowiązkom, które czekają go na stepie. Wtedy dowiedzą się, jak te tereny determinują ludzkie życie.
Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych
To przegląd, który przybliży widzom niezwykle ciekawą twarz kinematografii. Twórcy w krótkiej formie przedstawiają bowiem oryginalne historie. Łącznie przedstawią ich aż dwanaście. Na uwagę zasługuje na pewno 3xMiłość – film będący opowieścią o tym, jak wiadomość o narodzinach dziecka zmienia życie ludzi na różnych etapach ich życia. Tak samo ciekawy będzie film Fatum – opowieść o losach Adama Nowaka, który po przygodach w wielkim mieście wraca do domu. W trakcie podróży pociągiem stanie się jednak coś, co odmieni jego życie. Warto zwrócić także uwagę na film Hycel. Ta czarna komedia na pewno przypadnie wielu widzom do gustu.
Wybór filmów prezentowanych w trakcie festiwalu jest naprawdę ogromny. Oprócz tych, które opisaliśmy, pojawią się także odrestaurowane cyfrowo perły polskiej kinematografii i wiele innych ciekawych propozycji. To sprawia, że koniecznie trzeba odwiedzić Festiwal Filmowy w Gdyni.