Dzień Dziadka coraz bliżej. Niektórzy z nas kupili już podarunki, ale jeszcze nie wszyscy zadbali o to, by uhonorować seniora w dzień jego święta. Dlatego z pomocą przychodzimy my. Chcemy podpowiedzieć, co może okazać się ciekawym upominkiem. Wśród wiecznie żywych i sprawdzonych prezentów są książki. Które warto kupić, aby sprawić przyjemność bliskiej osobie?
„Opowiedz mi, dziadku” – międzypokoleniowy most
Tytuł ten jest wyjątkową propozycją książkową. Z jej otrzymania zadowolony będzie każdy domorosły kronikarz. Dostanie bowiem dokument, dzięki któremu dane mu będzie podzielić się z potomnymi swoimi wspomnieniami. Redagowanie tych zapisków może być dodatkowo znakomitą okazją do tego, by najmłodsi porozmawiali z seniorami o przeszłości.
Zapiski sporządzone w specjalnie do tego stworzonej książeczce będą pamiątką na lata. Nadawcy podzielą się z przedstawicielami młodego pokolenia swoimi wspomnieniami. Odbiorcy będą mieć z kolei nie lada satysfakcję z tego, że poznają czasy minione dzięki przekazowi najbliższej im, doświadczonej przez życie, osoby.
„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” – dla wiecznie młodych
Niektórzy twierdzą, że sędziwy wiek to tylko kwestia metryki. Tą samą zasadą zdaje się kierować także bohater książki Jonasa Jonassona. Autor stworzył bowiem postać, która w sędziwym wieku postanawia wyruszyć w podróż życia. Mężczyzna w ciepłych papciach niosący w ręku skradzioną walizkę przemierza swój kraj w poszukiwaniu przygód. Po drodze zauważa jednak wiele zjawisk, które niegodne są pochwały.
W ten sposób znajduje pretekst do tego, aby tworzyć sądy na temat otaczającej nas rzeczywistości. Mimo tych gorzkich uwag dojrzały czytelnik może wyciągnąć z opisywanej książki coś dla siebie. Dowie się też, że podeszły wiek jest znakomitym czasem, by zrealizować cele, do których wcześniej nie wypadało dążyć.
„Chłopiec z latawcem” – gorzka historia o życiu
Lektura ta nie należy do łatwych i przyjemnych. Opowiada historię chłopców mieszkających w Afganistanie w latach 70. XX wieku. Obrazuje, jak funkcjonowały wtedy mechanizmy rządzące społeczeństwem. Uwypukla sytuację osób z różnych kast. Tym samym pokazuje również, jak tradycja może skłócić zaprzyjaźnionych ze sobą młodych mężczyzn i jaką cenę przyjdzie zapłacić za tchórzostwo.
Okazuje się bowiem, że koleje losu nie zawsze tak kierują naszym życiem, że kształtują je wedle naszych życzeń. Nieraz trzeba bowiem zetknąć się z bolesną prawdą o sobie samym. Wtedy przychodzi też zapłacić wysoką cenę. Mimo to, jak można się przekonać, dobrze dokonać rozrachunku z historią własnego życia.
„Ostatnie rozdanie” – medytacja nad życiem w najlepszym wydaniu
Najnowsza książka Wiesława Myśliwskiego zachwyca nie tylko dojrzałych czytelników. Wszystkich nas skłoni do pochylenia się nad ulotnością życia i tym, że pamięć to zdolność do zapominania. Dlatego główny bohater książki tworzy zeszyt z adresami napotkanych w życiu osób. To właśnie zebrane tam zapiski skłonią go do odświeżenia wspomnień o tych, którym zawdzięcza kształt egzystencji.
Dadzą też bodziec do tego, by zastanowić się nad istotą miłości i dotrzeć do prawdy o tym, co jest naprawdę ważne. Lektura tej książki ma jednak zupełnie inny wydźwięk dla tych, którzy przeżyli już znaczną część swojego życia. Mogą dzięki temu przekonać się, że przychodzi w życiu czas, kiedy nie trzeba przed nikim dowodzić swojej wartości.
„Dziarski Dziadek. Mój sposób na długowieczność” – poradnik dla młodych duchem
Antoni Huczyński to człowiek, który pokazuje, że wszystko jest możliwe. Ponad 90-letni mężczyzna stał się bowiem nie tylko gwiazdą Internetu, ale także autorem książki. Dzieli się w niej swoimi radami z tymi, którzy poszukują sposobu na długowieczność. Dzięki podpowiedziom i sugestiom tego niezwykłego dżentelmena wartościowe wnioski wyciągnie z lektury każdy czytelnik.
Dziadkowie, niezależnie od wieku, chcą przecież tego, by dla swoich wnuków być nieustannie wzorem do naśladowania. Aby jednak mogło się tak stać, potrzebna jest dobra kondycja. Żeby ją uzyskać, cieszyć się dobrym humorem i energią, warto sięgnąć po pomoc eksperta w tej dziedzinie. Treści te zapisane zostały dużymi literami, by odczytać mogli je nawet ci, którzy mają problemy ze wzrokiem. Poznawszy porady „Dziarskiego Dziadka”, życie stanie się inne niż do tej pory.
Wybór książek dla dziadka jest ogromny. Wystarczy podczas zakupów mieć na uwadze zainteresowania naszego seniora. Pamiętając o nich, na pewno znajdziemy publikację, która go zainteresuje. Liczymy na to, że nasze propozycje wyznaczą kierunek poszukiwań w tym zakresie.