Choć często uwielbiamy wybuchy na ekranie, śmieszne sytuacje, efektowne pościgi, to jednak nie da się ukryć, że największy sukces pod względem nagród filmowych, uznania przez krytyków mają dramaty. Filmy dramatyczne najczęściej zdobywają Oscara w kilku najważniejszych kategoriach. Często poruszają ważne tematy społeczne, historyczne, polityczne. Dlatego ich oglądanie jest tak ważne. Jaki zatem film dramatyczny warto obejrzeć? Oto kilka propozycji z naszej strony.
Siedem minut po północy
Zaczynamy od jednego z nowszych filmów. Jest to ekranizacja bestsellerowej książki Patricka Nessa. 10-letni Connor to chłopiec, który na co dzień jest prześladowany w szkole. Na domiar złego jego mama od dłuższego czasu walczy z nowotworem. Pewnego dnia chłopca odwiedza potwór pod postacią wielkiego drzewa. Obiecuje mu opowiedzieć kilka historii, dzięki którym chłopiec otrzyma odpowiedzi na dręczące go pytania. „Siedem minut po północy” to wyjątkowy film z doskonałą obsadą, świetną muzyką i całkiem dobrymi efektami specjalnymi. Wrażenie w szczególności robi Liam Neeson jako potwór.
Lion. Droga do domu
Pięcioletni chłopiec z Indii zasypia w pociągu, po czym budzi się w Kalkucie. Mimo starań niektórych osób nie udaje mu się odnaleźć rodziny. Zostaje w związku z tym adoptowany przez australijską parę.. Po 25 latach jedno wydarzenie sprawia, że przypomina sobie czasy dzieciństwa. Za namową kolegi decyduje się na poszukiwania rodzinnej wioski, w czym ma mu pomóc nowy program - Google Maps. Niestety poszukiwania nie są tak proste, a przy tym mają zły wpływ na Saroo. Jak się skończy ta historia? Warto oczywiście zobaczyć. Podpowiemy tylko, że film został nakręcony na podstawie prawdziwej historii!
Skazani na Shawshank
Zdaniem krytyków jeden z najlepszych filmów w historii kina z genialnymi rolami Tima Robbinsa i Morgana Freemana. Jest to adaptacja opowiadania Stephena Kinga. Andy to bankier, który zostaje niesłusznie skazany na dożywocie za zabójstwo swej żony i jej kochanka. Niezwykle inteligentny i wrażliwy człowiek musi nagle przetrwać w brutalnym, więziennym świecie. Andy musi walczyć o godność zarówno z innymi więźniami jak i strażnikami. Cały czas jednak nie zapomina o swej niewinności. 7 nominacji do Oscara to dobra rekomendacja dla tego filmu. Frank Darabont w znakomity sposób zaprezentował nam więzienne realia Ameryki II połowy XX wieku.
Zielona Mila
Kolejny film tego samego reżysera i po raz kolejny adaptacja dzieła Stephena Kinga. Emerytowany strażnik więzienny opowiada swej przyjaciółce historię o pewnym więźniu, którego poznał dziesiątki lat temu. Ameryka lat 30. ubiegłego wieku. Paul Edgecombe grany przez Toma Hanksa jest jednym ze strażników bloku śmierci w więzieniu Cold Mountain. Jego zadaniem jest pilnowanie więźniów oczekujących na wyrok, jak i odprowadzenie ich Zieloną Milą, na której końcu znajduje się krzesło elektryczne. Jego dotychczasowe podejście zmienia się wraz z przybyciem Johna Coffeya. Olbrzymi czarnoskóry mężczyzna został skazany za morderstwo dwóch dziewczynek. Wkrótce okazuje się, że John posiada wyjątkowy dar. Pozycja obowiązkowa!
Ojciec Chrzestny
Kolejna absolutna klasyka. Zdaniem wielu osób film, za który odpowiada Francis Ford Coppola jest najlepszym dziełem w historii. Jest to opowieść o nowojorskiej rodzinie mafijnej, gdzie jej szefem jest sędziwy Don Vito Corleone (rewelacyjny Marlon Brando). Gdy odmawia on innym rodzinom mafijnym pomocy w narkotykowym biznesie, rozpoczyna się wojna, która będzie ciągnąć za sobą wiele ofiar. W filmie mamy świetnie pokazane warunki świata podziemnego lat 40. w Ameryce, gdzie brutalność mafii przeplatana jest z opowieścią i miłości, honorze, więzach krwi.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Forrest Gump
Kolejna obowiązkowa propozycja, która będzie przyjemnym filmem na wieczór. Forrest Gump to chłopiec o niskim ilorazie inteligencji i niedowładzie kończyn, który jest obiektem szyderstw ze strony kolegów. Pomaga mu jednak Jenny - szkolna miłość. Obserwujemy życie Forresta, który w międzyczasie zostaje znakomitym sportowcem, studentem, bohaterem wojny w Wietnamie, multimilionerem. Cały czas jednak pozostaje sobą, kochając się w Jenny. Twórcy filmu w rewelacyjny sposób połączyli archiwalne materiały z postacią głównego bohatera, dzięki czemu na jednym ekranie możemy obserwować Forresta u boku prezydenta, Johna Lennona oraz wielu innych sławnych osób. Film w świetny sposób prowadzi nas przez historię USA od lat 50. po koniec XX wieku. To wyjątkowy komediodramat, który każdemu winien przypaść do gustu.
Życie jest piękne
Jeden z najlepszych filmów dotyczących Holokaustu, prezentując tę trudną tematykę w zupełnie inny sposób. Guido (Roberto Benigni) to lekkoduszny włoski Żyd, który zakochuje się w pochodzącej z arystokratycznej rodziny Dorze. Mimo wielu przeciwności losu udaje mu się ożenić z piękną kobietą i założyć rodzinę. W czasie wojny rodzina zostaje jednak wysłana do obozu koncentracyjnego. Tam Guido chcąc chronić syna przed okrucieństwami wojny, wmawia mu, że wszyscy biorą udział w grze, w której nagrodą jest czołg. Roberto Benigni w znakomity sposób podjął się ciężkiego tematu, który zaprezentowany w zupełnie inny sposób. W wyniku tego po części śmieszy, po części przyprawia o łzy.
Erin Brockovich
Film oparty na faktach ze znakomitą rolą Julii Roberts. Erin Brokovich to dwukrotna rozwódka i samotna matka trójki dzieci. Nie może się pochwalić wykształceniem, doświadczeniem, zawodowym, a na koncie ma debet. Pewnego dnia zdobywa pracę w kancelarii wziętego adwokata Eda Masry. Przypadkiem odkrywa, że w pewnym małym miasteczku notuje się bardzo dużą liczbę nowotworów oraz rzadkich chorób. Wkrótce kobieta odkrywa, że za wszystkim stoi wielki koncern zatruwający lokalną wodę. Wraz z prawnikiem rozpoczynają batalię o odszkodowania dla swych klientów.
Ona
Nietypowa opowieść miłosna, gdzie główny bohater zakochuje się w systemie operacyjnym. Niedaleka przyszłość. Theodore Twombly to samotny pisarz, któremu z trudem przychodzi nawiązywanie relacji z kobietami. Pewnego dnia decyduje się na kupno nowoczesnego systemu operacyjnego. Samantha szybko okazuje się wybawieniem dla mężczyzny, gdyż doskonale go rozumie, stając się jego przyjaciółką. Wkrótce przyjaźń przeradza się w głębsze uczucie. Jest to film, który pokazuje, jak wielki wpływ może mieć na nas technologia. Atutem jest tu gra aktorska, a zwłaszcza seksowny głos Scarlett Johansson w roli Samanthy.
Manchester by the Sea
Jeden z największych wygranych ostatnich Oscarów. Lee Chandler to samotnik, który nagle dowiaduje się o śmierci brata. Jest zszokowany wiadomością, że powierzył mu on opiekę nad swym nastoletnim synem. Lee zmuszony będzie nie tylko zająć się bratankiem, lecz także powrócić do rodzinnego miasta, które wiąże się z koszmarami z przeszłości. Rewelacyjna rola Caseya Afflecka, który zasłużenie dostał za nią Oscara. Na ekranie partnerują mu Lucas Hedges oraz Michelle Williams.
Pokój
Jeden z najmocniejszych filmów ostatnich lat. Jack to pięcioletni chłopiec, który mieszka z matką w zamkniętym pomieszczeniu. Pewnego dnia dowiaduje się od niej, że nie jest to cały świat, a oboje są więźniami mężczyzny, którzy każe się nazywać Dużym Nickiem. Wiele lat temu porwał on dziewczynę i od tego czasu trzyma zamkniętą w kontenerze. Kobieta obmyśla plan, dzięki któremu Jack ma się wydostać poza więzienie. To jednak dopiero początek historii. Pokój to film praktycznie dwójki aktorów ze znakomitymi rolami Brie Larson oraz Jacoba Tremblaya.
Spotlight
Nagrodzony Oscarem film, w którym dziennikarze gazety Boston Globe trafiają na trop pedofilskiego skandalu w Kościele rzymskokatolickim. Początkowo myślą, że chodzi o pojedyncze przypadki. Wkrótce jednak okazuje się, że w sprawę zaangażowanych jest przeszło 70 bostońskich księży. Nie tylko odkrywają kolejne ofiary i pedofilów, lecz także wieloletnie metody tuszowania skandalu. Po długim śledztwie publikują reportaż, który wstrząśnie całym światem. Film został nakręcony na faktach. Znakomicie poprowadzona narracja, świetne kreacje aktorskie.
Whiplash
Kinowy debiut nagrodzonego za La la land Damiena Chazelle. Andrew to niezwykle utalentowany młody perkusista, który jest uczniem konserwatorium muzycznego na Manhattanie. Pewnego dnia dołącza do szkolnej orkiestry jazzowej prowadzonej przez Terence'a Fletchera (rewelacyjny J.K. Simmons). Jest on wręcz sadystycznym belfrem, który wyładowuje swą złość na uczniach. Ma jednak jedną zaletę – jest w stanie nauczyć perfekcyjnej gry. Andrew mimo wielu problemów zrobi wszystko, aby być najlepszym – nawet kosztem zdrowia fizycznego i psychicznego.
Służące
Mississippi, lata 60. ubiegłego wieku. Skeeter to lokalna dziewczyna, która wraca do domu po ukończonych studiach. Odkrywa, że nie należy już do dawnego świata, w którym panuje podział na bogatych białych i czarnoskóre służące. Decyduje się w tajemnicy przeprowadzać wywiady z pracującymi kobietami. Jej sprzymierzeńcami zostają Aibileen oraz Minny. Wkrótce dziewczyna odkrywa tragizm wielu służących, jak i będzie musiała się zmierzyć z ostracyzmem i wykluczeniem przez dawnych znajomych. Ich wspólna książka wywołuje szok w miasteczku. Atutami filmu są znakomite role pierwszo- i drugoplanowe, jak i wierne przedstawienie świata amerykańskiej prowincji.
Chce się żyć
Na sam koniec propozycja naszej kinematografii. Mateusz to chory chłopak, którego lekarze od najmłodszych lat nazywali rośliną. Rodzina jednak nigdy nie pogodziła się z diagnozą, dlatego zawsze wierzyła, że chłopiec jest sprawny intelektualnie. Szczególnie duże oparcie chłopiec ma w swym ojcu, którego hasło „dobrze jest!”, zawsze podnosi chłopca na duchu. Niestety w wyniku kilku okoliczności chłopak trafia do specjalistycznego ośrodka. Tam osamotniony musi walczyć o swą godność. Wszystko się zmienia wraz z pojawieniem się w ośrodku młodej wolontariuszki oraz lekarki stosującej nowatorskie metody komunikacji. To moment, na który Mateusz czekał całe życie. „Chce się żyć” to wyjątkowy film, który pokazuje, że nie można nikogo skreślać czy uważać za gorszego. Dzieło to posiada znakomitą obsadę, zwłaszcza w osobie Dawida Ogrodnika i Kamila Tkacza.