Wiele osób interesuje się nauką, otaczającym nas światem. Niestety często czytanie podręczników, publikacji dedykowanym konkretnym grupom naukowym może być trudne, nader niezrozumiałe. Dlatego też od lat na rynku powodzeniem cieszą się książki popularnonaukowe. Różnią się tym, iż prezentują wiedzę w bardziej przejrzysty i o wiele atrakcyjniejszy sposób. Napisane mniej technicznym językiem mają za zadanie przybliżenie nam konkretnej nauki. Tego typu książki popularnonaukowe dostępne są zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Oto najciekawsze z nich.
Fizyka wokół nas - Paul Hewitt
Nie da się ukryć, że fizyka dla wielu osób jest mniej zrozumiała, zwłaszcza z typowych podręczników akademickich. Na całe szczęście Paul Hewitt w swej książce w niezwykle prosty i atrakcyjny sposób przedstawia nam istotę wielu zjawisk fizycznych. Prezentuje nam przykłady z codziennego życia za pomocą miłych dla oka ilustracji, fotografii czy samych rysunków własnego autorstwa. Dzięki temu możemy w prosty sposób zrozumieć liczne zjawiska, o których zapewne uczyliśmy się w szkole. Obok prostych informacji autor wprowadza do naszej wiedzy liczne wzory, które stanowią uzupełnienie graficznych przykładów.
Niemal na każdej stronie znajdują się przykłady i opisy doświadczeń, które w świetny sposób pokazują związki fizyki z innymi naukami przyrodniczymi i techniką. Łatwy język sprawia, że z łatwością będziemy w stanie zrozumieć prezentowane informacje. W najnowszym wydaniu tej książki uwzględnione zostały osiągnięcia fizyki, zwłaszcza w atomistyce, energetyce czy kosmologii. Uzupełnieniem jest tu część ćwiczeniowa oraz wprowadzenie do zadań testowych. Pozycja ta przyda się zarówno miłośnikom nauki, uczniom, jak i nauczycielom.
Tajemnica śmierci - Jonathan Lindström
Śmierć, a właściwie to, co dzieje się po niej, od lat fascynuje różne kultury oraz wierzenia. Jonathan Lindström postanowił bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Jego dzieło traktuje o śmierci, o tym, co ludzie o niej wiedzą i co sobie wyobrażają. Skupia się tutaj między innymi na samym pogrzebie – jak wyglądają obrzędy pogrzebowe w różnych krajach. Dzięki temu możemy wiele dowiedzieć się o konkretnych kulturach, ich podejściu do spraw życia oraz śmierci. Pod względem naukowym autor próbuje dowiedzieć się, czy duchy faktycznie istnieją, a także, jak wygląda sprawa z życiem wiecznym.
Słoneczny kataklizm - Joseph E. Lawrence
Propozycja idealna dla miłośników kosmosu, dziejów wszechświata. W swej książce Joseph E. Lawrence bada słońce, jego uwarunkowania, historię. Poprzez historię cyklów aktywności słonecznej i ich wpływu na historię Ziemi, autor dochodzi do bardzo ciekawych wniosków, które być może przydadzą się nam kiedyś w obronie przed tą gwiazdą. Znajdziemy tu w głównej mierze informacje o zagrożeniach, jakie nieść ze sobą może słoneczny kataklizm związany z wybuchami na słońcu. Według autora kiedyś może doprowadzić do zniszczenia bądź znacznego uszkodzenia naszej planety.
Autor zamiast straszyć, prezentuje nam, w jaki sposób powinniśmy wykorzystać dostępną nam wiedzę i narzędzia. Dzięki temu w przyszłości być może będziemy w stanie obronić się przed wybuchami słonecznymi. Porusza on taką tematykę jak to, iż plamy na słońcu zakończyły ostatnią epokę lodowcową, ogrzewają nasz świat czy wpływ słońca na nasz mózg.
Chemia Między Nami - Brian Alexander, Larry Young
Jest to popularna książka, która tłumaczy nam, jak związki chemiczne definiują zachowania związane z seksem, miłością czy tęsknotą. Autorzy w swym dziele poruszają tematy seksualności człowieka. Dotykają problemów samej orientacji, masturbacji, fetyszyzmu, fantazji seksualnych, zdrady. Starają się jednocześnie odpowiedzieć na pytania dotyczące zdrady, życia z więcej niż jednym partnerem, miłości do dzieci.
Sporym atutem tego dzieła jest fakt, iż stanowi połączenie pracy jednego czołowych amerykańskich neurobiologów oraz dziennikarza, autora bestsellerów. W ten oto sposób fakty naukowe zostały zaprezentowane przejrzyście i z łatwym językiem. Dowiemy się z tej książki, jak związki chemiczne definiują zachowania związane z seksem, miłością czy tęsknotą. Co niezwykle istotne, wiele przykładów opartych jest na życiu i zachowaniu zwierząt, z którymi mamy czasem całkiem wiele wspólnego.
Historia bez cenzury - Wojciech Drewniak
Historia bez cenzury to jeden z najbardziej popularnych popularnonaukowych kanałów w serwisie YouTube. Jego autor w bardzo oryginalny i nietypowy sposób prezentuje mniej lub bardziej znane fakty historyczne. Skupia się przede wszystkim na dziejach naszego państwa. Teraz możemy wiele tych i innych informacji znaleźć w jego książce. Autor w humorystyczny sposób, a przy tym rzetelnie przedstawia ważne wydarzenia z historii Polski. Warto jednak wiedzieć, że jest to historia bez cenzury, przez co nie brakuje tutaj kontrowersyjnych skrótów myślowych, opowieści o morderstwach, seksie, walce o władzę. Znajdziemy tu informacje, których raczej nie przeczytamy w klasycznych podręcznikach.
Kiedy warto obrabować bank oraz 131 innych zakręconych pomysłów i napadów pozytywnego bełkotu - Stephen Dubner, Steven Levitt
Steven D. Levitt i Stephen J. Dubner przez ponad 10 lat na Freakonomics.com opublikowali ponad 8 tysięcy wpisów. Prezentują na tym blogu takie informacje jak choćby, na na jakie tematy ludzie kłamią, dlaczego warto rozważyć wprowadzenie podatku od seksu czy kiedy warto obrabować bank. Książka ta stanowi zbiór zredagowanych wpisów. Jest to zaskakująca, elokwentna i dowcipna pozycja, która cieszy się ogromnym powodzeniem. Do tej pory sprzedano na całym świecie ponad 7 milionów egzemplarzy w 40 językach. Znajdziemy tu odpowiedzi na kilka intrygujących, a przy tym wydawałoby się banalnych pytań jak: dlaczego obsługa pokładowa samolotu nie dostaje napiwków, jaką metodę ataku byś wybrał, gdybyś był terrorystą czy też dlaczego w KFC, co chwila brakuje smażonego kurczaka?
Poczet twórców motoryzacji - Aleksander Marian Rostocki
Nie da się ukryć, że obecny kształt motoryzacji byłby zupełnie inny, gdyby nie wielu twórców, inżynierów, którzy swymi wynalazkami przyczynili się do powstawania samochodów, podzespołów. Aleksander Marian Rostocki pokazuje nam iż kształt motoryzacyjnej cywilizacji uformowali ludzie, którzy zajmowali się budową samochodów, ich udoskonalaniem, organizacją produkcji czy choćby samym propagowaniem motoryzacji. Postanowił w związku z tym zaprezentować nam sylwetki i osiągnięcia 150 genialnych wynalazców, odkrywców, nowatorów. Zostali oni nazwani przez niego twórcami motoryzacji.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Małpa w każdym z nas - Frans de Waal
Frans de Waal to niezwykle znany i ceniony profesor psychologii na Uniwersytecie Emory’ego i dyrektor Living Links Center w Atlancie. W swym dziele zastanawia się, gdzie kryją się ewolucyjne źródła kultury człowieka? Prowadzi nas przez badania nad innymi naczelnymi, które mogą wiele powiedzieć o naturze człowieka. Zastanawia się przy tym, jakie jest znaczenie prymatologii dla współczesnej polityki? W swym dziele czerpie bardzo dużo z niezwykle bogatej historii badań nad małpami człekokształtnymi, przebywającymi w niewoli, jak i w naturalnym środowisku. Obserwacja tych zwierząt pozwoliła autorowi na świeże spojrzenie na specyfikę gatunkową człowieka. Podobne zachowanie małp i ludzi składa się na biologiczne fundamenty ludzkiej kultury.
Nic bardziej mylnego! - Radosław Kotarski
Kolejny dowód na to, że sukces na YouTube można przekuć także na inne media. Radosław Kotarski to twórca popularnego kanału Polimaty, na którym rozprawia się z wieloma mitami, jak i prezentuje ciekawe wiadomości z historii, życia obecnego. W swej książce na warsztat wziął 50 popularnych mitów, które zostaną przez niego obalone lub potwierdzone. Dowiemy się między innymi, czy faktycznie Napoleon był niski, czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu, jak wygląda sprawa z 48 godzinami do zgłoszenia zaginionej osoby czy też czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? To bardzo interesujące źródło wiedzy napisane bardzo przystępnym językiem.
Łowca burz - Reed Timmer, Andrew Tilin
Jest to pozycja dla tych wszystkich, którzy pragną poznać informacje o niszczycielskich siłach przyrody. Prezentowane są w niej gwałtowne tornada, zabójcze huragany i niebezpieczne przygody, jakie przeżyli autorzy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Opisywane są tu trąby powietrzne, które zrównują z ziemią domy, burze, którym towarzyszą grzmoty, błyskawice i ulewne deszcze. Reed Timmer to jeden z najbardziej znanych łowców burz i meteorolog, który od dziecka fascynował się zjawiskami atmosferycznymi. Część osób może go kojarzyć choćby z programu na kanale Discovery Chanell. W swej książce przedstawia piękno i przerażający chaos burz i tornad, wyjaśnia, w jaki sposób do nich dochodzi i w jakich warunkach powstają. To książka nie o samej nauce, lecz pasji, wyjątkowych przygodach.
Polska dla średnio zaawansowanych - Agata Bisko
Tym razem propozycja typowo o naszym kraju. Agata Bisko prezentuje w niej wiele zwyczajów, które możemy spotkać zarówno w całej Polsce, jak i wybranych regionach. Prezentuje między innymi, w jaki sposób Polacy witają się i dlaczego nigdy przez próg. Dowiemy się także, jak świętujemy i dlaczego trącamy się kieliszkami w trakcie toastu. Autorka spojrzała także na ujęcie zagraniczne, gdyż prezentuje nam, co cudzoziemcom mówią o Polsce i Polakach takie zwroty jak Polish jokes, polnische Wirtschaft, polsk riksdag czy eau de Pologne? Jest to bardzo dobra książka o codzienności, zachowaniach, obyczajach, wartościach i przekonaniach dzisiejszych Polaków. Niezwykle istotne jest to, iż została napisana dostępnym językiem.
Tajemnice wszechświata - Giles Sparrow
Na sam koniec kolejna książka poświęcona wszechświatowi. Tym razem jednak skupiamy się na kosmicznym teleskopie Hubble'a. Ten cud technologii fascynuje od lat miliony ludzi, a dzięki przepięknym obrazom pozwolił nam na odkrycie wielu zjawisk i obiektów we wszechświecie. W ciągu ponad dwudziestu lat pracy teleskop zrewolucjonizował astronomię, ukazując nieznane dotąd sekrety planet, gwiazd i galaktyk. Książka skupia się na fazach prac rozwojowych, uruchomienie urządzenia, dziejach napraw i renowacji teleskopu oraz przełomowych odkryć naukowych.