Muzyka metalowa ma swoje korzenie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Stamtąd przywędrowała jednak również do Polski. Dzięki temu miłośnicy ciężkich brzmień mogą wsłuchiwać się w teksty rodzimych twórców. Sprawdzamy jak doszło do tego, że w kraju nad Wisłą gatunek ten stał się modny?
Heavy metal jako element walki z systemem
Wiele odmian muzyki, w tym również i ten, był kiedyś narzędziem do walki z systemem. W Rzeczpospolitej pojawił się pod koniec lat 70. i od początku wiadomo było, że będzie głosem sprzeciwu wobec zastanej wtedy rzeczywistości. Pierwszą z buntowniczych grup był Mech.
Powstała w Warszawie kapela już w 1983 roku nagrała dwie płyty: „Bluffmania” i „Tasmania”. Potem rozpadła się i ponownie zagrała na życzenie Jurka Owsiaka dopiero w 2004 roku. Rok później wydała trzeci z kolei album studyjny pod tytułem „Mech”. Wiadomo jednak, że to nie ci muzycy zapisali się na stałe w pamięci słuchaczy.
Kat i TSA jako prekursorzy polskiego heavy metalu
Obydwie, najbardziej sławne polskie kapele grały na początku muzykę instrumentalną. Do Kata dołączył jednak Roman Kostrzewski, który do dzisiaj jest najbardziej znanym, polskim wokalistą metalowym. Za jego sprawą zespół doceniony został podczas festiwalu w Jarocinie w 1984 roku. Nagrał zresztą wiele znanych i rozpoznawalnych do dzisiaj albumów.
Do najważniejszych spośród nich należą: „Metal & Hell”, „666”, „Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach” czy „Szydercze zwierciadło”. Dwadzieścia lat po występie, o którym wspomnieliśmy, doszło do rozłamu, w wyniku którego powstały dwie grupy: Kat i Kat & Roman Kostrzewski.
TSA to druga istotna dla polskiego heavy metalu kapela. Jej założycielem był Andrzej Nowak. Wraz z kolegami tworzył muzykę z pogranicza heavy metalu i hard rocka. To zresztą bardzo spodobało się jury sławnego festiwalu muzycznego, które przyznało muzykom pierwszą nagrodę w organizowanym przez siebie konkursie. Ogromną rolę w historii tej grupy odegrał Marek Piekarczyk. Wokalista brał udział w najważniejszych dla niej wydarzeniach.
Był obecny także przez cały czas, gdy dochodziło w niej do najważniejszych zmian personalnych. Stanął także na jej czele w chwili, gdy w 2001 roku pojawiła się ponownie w oryginalnym składzie. Jej dyskografia zawiera kilka albumów studyjnych. Do najważniejszych należą „TSA”, „Heavy Metal World”, „Rock n’ roll” i „Proceder”. Nie możemy jednak zapominać o takich kapelach jak Turbo, Korpus czy VooDoo. Każda z nich odegrała bowiem znaczącą rolę w historii muzyki metalowej.
Nowe zespoły metalowe
Błędem byłoby sądzić, że polski heavy metal skończył się wraz z nastaniem nowego millenium. Stało się wręcz przeciwnie. Na światło dzienne wychodzą bowiem coraz nowsze zespoły. Niektóre z nich nagrywają już od kilku lat, dostarczając swoim fanom wielu wrażeń.
Występują podczas największych wydarzeń muzycznych i nagrywają płyty, które świetnie odbierane są zarówno przez fanów jak i krytyków. Wśród nich należy wymienić kapele takie jak: Hunter, Acid Drinkers, Vader, Behemoth czy Frontside.
Niemal każda z nich znana jest nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Można zatem powiedzieć, że jakość ich muzyki utrzymana jest na światowym poziomie, co pozwala im na budowanie swojej marki na całym globie. Wiadomo także, że skandale wywoływane przez niektórych muzyków również wpływają na popularność każdej z grup.
Głośno było bowiem o działaniach Adama Darskiego, który zniszczył Biblię podczas jednego z koncertów swojego zespołu. Można więc powiedzieć, że niektórzy muzycy nie tylko dobrze prezentują się ze strony muzycznej, ale także wytwarzają wokół siebie niemałe zamieszanie.
Jak widać, historia muzyki metalowej w Polsce jest całkiem bogata. Jej fani mają do dyspozycji wiele imprez tematycznych, mogąc przebierać w ulubionych zespołach. Dzięki temu ten gatunek muzyczny ma się w naszym kraju bardzo dobrze i cieszy się nieustannie dużym zainteresowaniem słuchaczy.