Przystanek Woodstock to kultowa impreza zainicjowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Fundacja Jurka Owsiaka jest organizatorem tego wydarzenia od blisko 20 lat i rok rocznie święci coraz to większe sukcesy. Przyglądamy się historii tego legendarnego, największego w Polsce koncertu plenerowego?
Idea festiwalu
Nazwa festiwalu zrodziła się w głowie organizatora jako połączenie legendarnego amerykańskiego festiwalu Woodstock i „Przystanku Alaska” - popularnego niegdyś amerykańskiego serialu telewizyjnego. Polski koncert atmosferę swą zawdzięcza estetyce zaczerpniętej z epoki dzieci kwiatów, stąd też hasła przewodnie, które epatują pozytywną energią.
Wydarzenie organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jest formą podziękowania dla wolontariuszy, którzy co roku zbierają datki na realizację celów fundacji. Udział w nim biorą jednak także inni fani muzyki z całej Polski.
Wszystko zaczęło się w 1995 roku
Pierwsze wydarzenie tego cyklu miało miejsce w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim. Wzięły w nim udział takie zespoły jak Myslovitz, Hurt, Zdrowa Woda, Ira czy Nocna Zmiana Bluesa. Stało się ono kamieniem węgielnym położonym pod kolejne edycje imprezy, które zostały nawet opisane w "Encyklopedii Polskiego Rocka", będącej kompendium wiedzy o najważniejszych zespołach i eventach związanych z tą odmianą muzyki.
Miejsca nieustannie się zmieniały
Kolejne edycje tej legendarnej imprezy organizowane były w różnych polskich miejscowościach. Na mapie Przystanku Woodstock znalazły się takie miasta jak Szczecin, Żary, Lębork czy Kostrzyn nad Odrą. Niektóre z nich gościły fanów muzyki kilka razy pod rząd, dla innych był to tylko epizod w historii miejscowości, jednak dzięki temu zapisały się one na stałe w historii tej znanej na całym świecie imprezy plenerowej.
Były też takie, które mimo wygranego przetargu nie zostały miejscem imprezy. Tak stało się w przypadku wspomnianego Lęborka. Powstał tam komitet protestacyjny przeciw zorganizowaniu imprezy. Zniechęcony tym faktem Owsiak zdecydował wtedy, że w 2000 roku wydarzenie to nie odbędzie się.
Nie można zapomnieć o tym, że wraz ze zmianą miejsc, zmieniały się także hasła przewodnie następujących po sobie koncertów. Raz było to "Stop przemocy", innym razem "Stop narkotykom, stop przemocy" czy najbardziej znane "Miłość, przyjaźń, muzyka". Każde z nich podkreśla jednak podstawową myśl organizatorów, którą jest propagowanie pokojowych działań.
Od 2004 roku miejscem, w którym odbywa się ta ogromna impreza jest Kostrzyn nad Odrą. Fani muzyki dowożeni są na miejsce specjalnie do tego przeznaczonymi pociągami, które po brzegi wypełnione są młodymi ludźmi.
Imprezy towarzyszące
Przystanek Woodstock jest wydarzeniem wielowymiarowym. Nie tylko staje się areną występów muzycznych, ale także miejscem, w którym spotykają się przedstawiciele różnych kultur i religii. Stałymi gośćmi są między innymi wyznawcy Hare Kriszny, którzy częstują gości festiwalu przygotowanymi przez siebie potrawami.
Będąc na tym wielkim parkiecie tanecznym, mamy także możliwość uczestniczenia w spotkaniach z ciekawymi ludźmi ze świata muzyki, polityki i kultury. Podczas zgromadzeń rozmawiają oni z młodzieżą na różne tematy.
To cykliczne wydarzenie zapoczątkowane w roku 2006 nosi nazwę Akademii Sztuk Przepięknych. Nieustannie gromadzi ono interesujących gości, między innymi takie znakomitości jak: Lech Wałęsa, Janusz Głowacki, Monika Olejnik czy Anna Dymna.
Ważne jest jednak to, że w czasie trwania opisywanego wydarzenia, mamy możliwość nauczenia się trudnej sztuki pierwszej pomocy. Dzięki ćwiczeniom i spotkaniom z ratownikami dostajemy szansę na to, aby zwiększyć swoją świadomość w tym zakresie.
Jak można się przekonać, historia festiwalu Woodstock jest naprawdę ciekawa. Nic dziwnego, że zdobywa on coraz to nowszych fanów, którzy tłumnie ściągają na pole namiotowe, by doświadczyć tych wyjątkowych emocji. Przystanek Woodstock od dawna uchodzi za rodzinny festiwal, na który można się wybrać całą rodziną, a ponieważ w tym roku rozpoczyna się już 14 lipca nie traćmy czasu - ruszajmy do Kostrzyna.