Łukasz i Paweł Golcowie zdobyli sobie pierwszych fanów już wtedy, gdy stacje radiowe wyemitowały ich pierwszy utwór. Od tego czasu minęło blisko 20 lat. Muzykujący bracia w tym czasie nagrali kilka znakomitych płyt. Zostały one z entuzjazmem przyjęte przez publiczność i krytyków. My zaś pragniemy przyjrzeć się dyskografii góralskiej kapeli od początku jej powstania aż do najnowszych dokonań artystycznych. Przedstawiamy twórczość zespołu Golec uOrkiestra.
Początki kariery zespołu
Debiutancki album umuzykalnionych braci z Milówki – Golec uOrkiestra 1 – okazał się prawdziwym hitem. Wydany własny sumptem i powielony zaledwie w 3000 kopii sprzedał się w bardzo szybkim tempie. To skłoniło przedsiębiorczych muzyków do dalszych działań. Finalnie album z takimi hitami jak Crazy is my life czy Lornetka trafił aż do 600 tysięcy odbiorców i osiągnął status podwójnie platynowej płyty. Przyniósł też góralom nagrodę Fryderyka w kategorii Debiut Roku 1999.
Golec uOrkiestra 2 był zbiorem nagrań potwierdzającym silną pozycję muzyków na polskiej scenie muzycznej. Spotkał się z ogromną aprobatą publiczności, której przypadły do gustu brzmienia rodem z Beskidu Żywieckiego. Największym uznaniem po dziś dzień cieszą się tak dobrze osłuchane hity jak Ściernisko czy Słodycze nucone raz po raz w wielu miejscach kraju. Dla samych muzyków ważne było z kolei to, że ich starania przyniosły im kolejnego Fryderyka, a płyta otrzymała status aż poczwórnej platyny i trafiła na pierwsze miejsce OLiS w 2000 roku.
Golec Orkiestra 3 – trzecia w historii zespołu oficjalna płyta – niosła ze sobą wiele pozytywnych emocji i dużo energii, nie zabrakło jednak na niej także spokojnych, nastrojowych ballad. Ta różnorodność spodobała się zresztą oddanym słuchaczom i gronu nowych fanów. Stała się również wyrazem tego, że doświadczeni muzycy nie boją się nowości aranżacyjnych. Dali temu upust w popowych i rockowych aranżacjach muzycznych. Na poły eksperymentalna płyta przyniosła twórcom duże uznanie i kolejne ważne nagrody.
Zwrot w twórczości i eksperymenty muzyczne
Odważni artyści nie boją się gry z formą. Zaszufladkowani jako twórcy regionalni zdecydowali się więc na ciekawy eksperyment. Jego zapisem jest Golec uOrkiestra 4 – longplay absolutnie wyjątkowy i przełomowy. Dokumentuje on rockowe zapędy trębaczy, którzy często korzystają z brzmienia rockowych gitar i silnie zaakcentowanej perkusji. Wielu do gustu przypadły także melodyjne, kołyszące melodie ballad o miłości.
Nie zabrakło jednak akcentów humorystycznych dla lubiących dobrą zabawę i dużą dawkę humoru w tekstach piosenek. Nieziemskie granie dla Ciebie, Panie jest przykładem tego, jak bliska jest góralskim sercom religia. Dwupłytowe wydawnictwo jest nie tylko zbiorem najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Stanowi również potwierdzenie tego, że muzycy nie ulegają rynkowym modom i trendom, starając się trwać przy swoim zamyśle artystycznym.
Dodatkowo kompozycje muzyczne sprawiają, że Święta dzięki nim stają się czymś absolutnie wyjątkowym i magicznym. Na tę płytę miłośnicy góralskiej muzyki musieli długo oczekiwać. Trudny okres trwał pięć lat. W tym czasie akompaniatorzy i autorzy tekstów nie próżnowali i dostarczyli materiał pod tytułem Golec uOrkiestra 5. Został oparty na sprawdzonych brzmieniach, lecz ze zdecydowanie bardziej rozbudowaną sekcją dętą, której towarzyszą akordeon i skrzypce.
Kolejne albumy i kompilacje
Następne w kolejności dokonania artystyczne bazują w dużej mierze na tym, co zostało już stworzone. Wiadomo jednak, że takie zbiory największych hitów jak The Best of Golec uOrkiestra są czymś absolutnie wyjątkowym. To samo można powiedzieć o płytach, które stanowią zapis występów na żywo. W ich trakcie wykonywane były wszystkie najbardziej znane przeboje, a także najważniejsze pieśni religijne. Te wszystkie składanki i kompilacje od lat umilają słuchaczom czas spędzony w gronie najbliższych. Dyskografię uzupełnia Golec uOrkiestra dla Ojca Świętego będąca hołdem dla papieża Polaka.
Z opisu płyt wydanych przez zdolnych bliźniaków można wywnioskować, że warto ich słuchać. Tworzone przez nich kompozycje są bowiem czymś absolutnie wyjątkowym i oryginalnym. Warto zapoznać się z nimi bliżej i poszerzyć swoją kolekcję muzyczną o zapis dokonań trębaczy z Milówki.