Coraz bliżej święta Bożego Narodzenia. W sklepach możemy podziwiać wystawy pełne nastrojowych światełek, gwiazdek i choinek, z radia powoli sączy się świąteczna muzyka, a my sami przygotowujemy listę prezentów dla rodziny i przyjaciół. Jest jeszcze coś, co pomoże nam wprowadzić się w gwiazdkowy nastrój – to oczywiście filmy! Przygotowaliśmy listę bożonarodzeniowych filmowych hitów do oglądania nie tylko w Wigilię, ale też już teraz, w trakcie przygotowań do tych magicznych świąt. Na naszej liście zarówno świąteczne klaski, jak i najnowsze produkcje na Boże Narodzenie 2020.
To wspaniałe życie (1946)
„To wspaniałe życie” to filmowy klasyk na Boże Narodzenie, który ma już ponad 70 lat! Na szczęście nadal jest to film ciepły, uroczy i doskonale wprowadzający w klimat Gwiazdki. Akcja filmu bazuje na opowiadaniu, w którym to George Bailey popada w tarapaty finansowe, co skutkuje poważnym załamaniem nerwowym. Z opresji ratuje go anioł stróż, który pokazuje mu, jak świat wyglądałby bez niego. Mężczyzna próbuje popełnić samobójstwo w Wigilię, jednak anioł stróż powstrzymuje go od tego kroku. Jeśli szukacie nadziei w trudnych czasach, dobrej muzyki i świetnej gry aktorskiej w oldschoolowym wydaniu – szczerze polecamy „To wspaniałe życie”.
Białe Boże Narodzenie (1954)
To kolejny klasyczny film obyczajowy w świątecznym klimacie, jaki opowiada historię dwóch utalentowanych piosenkarzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej łączą swe siły, by stać się rewelacją sezonu. Kolejnej zimy dołącza do nich żeński duet, z którymi wyruszają na wielkie świąteczne tournee do Vermont. Wspólna podróż obfituje w masę komediowych perypetii, ale prawdziwa przygoda rozpoczyna się na miejscu. Crosby i Kaye odkrywają, że lokal, w którym mają występować, należy do ich dawnego dowódcy wojskowego, przeżywającego obecnie poważne problemy finansowe. Rezultaty ich zabiegów przerosną najśmielsze marzenia grupki przyjaciół.
W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju (1989)
Oglądając film „W krzywym zwierciadle: Witaj, święty Mikołaju”, przeniesiemy się do przaśnych lat 80-tych, pełnych dziwnego humoru i kolorowych dekoracji. Clark Griswold chce dla swojej rodziny zorganizować idealne Boże Narodzenie. Przeszkadza mu w tym nieustannie prześladujący go pech. Film to ciągnące się katastrofy, których wspólnym przesłaniem jest to, że nieważne jak, byleby razem spędzić Boże Narodzenie, a wtedy wszystko będzie w porządku. I nie można zapominać o sporej dawce humoru – Griswoldowie to przezabawna i urocza jednocześnie rodzina.
Kevin sam w domu (1990)
Nie ma świąt bez Kevina! „Kevin sam w domu” i druga część filmu „Kevin sam w Nowym Yorku” to już klasyki filmowe, co roku wyświetlane w Polsce na kanale Polsatu. Tym razem o godz. 20.00 w samą Wigilię. Mimo że znamy ten film niemal na pamięć, humor z każdym rokiem od premiery jest coraz bardziej żenujący, to i tak uwielbiamy oglądać Kevina. Ośmioletni chłopak, przez spieszących się rodziców, zostaje w domu sam na święta. Do domu próbują się włamać złodzieje, jednak Kevin okazuje się dla nich zbyt sprytnym przeciwnikiem. Na pewno będzie śmiesznie! Polecamy tę komedię absolutnie każdemu, nawet jeśli widzieliście ją już kilkanaście razy!

Grinch: świąt nie będzie (2000)
Kolejny klasyk telewizyjny na święta Bożego Narodzenia. W małej wiosce o nazwie Ktosiowo trwają przygotowania do Bożego Narodzenia. Samotnik Grinch, który nienawidzi świąt, robi wszystko, by je zniszczyć. Postanawia zepsuć mieszkańcom zbliżające się święta. Na ratunek im przychodzi Cindy Lou Who, córka właściciela poczty, która słyszała wiele okropnych legend o niepopularnym Grinchu. Przezabawny film, któremu nie brakuje ciepłych akcentów i elementów filmu przygodowego w białej scenerii.
Family Man (2000)
Jeśli szukacie trochę romantyczności, koniecznie obejrzyjcie film „Family Man” z Nicolasem Cagem w roli głównej. Samotny biznesmen, do tej pory zajęty jedynie zarabianiem pieniędzy, budzi się pewnego dnia jako ojciec i mąż. Zamiast zarabiania pieniędzy na Wall Street, zajmuje się sprzedażą opon. Bezskutecznie stara się wrócić do swojego wcześniejszego życia.
To właśnie miłość (2003)
„To właśnie miłość” (ang. „Love Actually”) warto obejrzeć nie tylko w święta! To pełna miłości opowieść o miłości, przeznaczeniu i dobrym sercu, które zawsze odnajdzie drogę. Gwiazdorska obsada, dziesięć różnych opowieści o miłości, pozornie ze sobą niezwiązanych, a jednak bardzo blisko orbitujących wokół siebie – wszystkie romanse dowodzą tego, że miłość przenika każdy aspekt życia i jest jednym z ważniejszych elementów życia każdego człowieka, niezależnie od tego, czym się zajmuje i do czego dąży w życiu. Przygotujcie chusteczki, na pewno będzie wzruszająco!
Ekspres polarny (2004)
„Ekspres polarny” to filmowa rozrywka dla każdego w każdym wieku. W tym rodzinnym filmie kilkuletni chłopiec powątpiewa w magię Świąt Bożego Narodzenia. Niespodziewanie jednak zostaje pasażerem pociągu zmierzającego na biegun północny do siedziby św. Mikołaja. Ze świątecznego malkontenta zamienia się w wielkiego orędownika gwiazdki. Film animowany „Ekspres polarny” jest ciepły, pięknie nakręcony, a do tego wzruszający. Do obejrzenia nawet dziś!
Rodzinny dom wariatów (2005)
Film „Rodzinny dom wariatów” to amerykański komediodramat, którego akcja rozgrywa się w czasie przedświątecznym. Podczas świąt Bożego Narodzenia w domu Stone'ów wybucha konflikt, gdy najstarszy syn przyjeżdża z nową narzeczoną. Zbyt elegancka i powściągliwa kobieta nie pasuje do liberalnej, obdarzonej specyficznym poczuciem humoru rodziny. Co z tego wyniknie? Jak możecie się spodziewać, wiele zabawnych sytuacji, pozornych konfliktów, które zostaną załagodzone w świąteczna atmosferą.
Holiday (2006)
Kolejny świąteczny komediodramat to „Holiday”, czyli opowieść o dwóch, nieznających się kobietach, które aby uciec od problemów, postanawiają na święta zamienić się domami. Iris przeprowadza się do słonecznego Los Angeles, a Amanda wyjeżdża na zaśnieżoną angielską wieś. Film opowiada o miłości, o tym, że szukając czegoś niedoścignionego, możemy nie zauważyć tego, co jest bliskie i bardzo ważne. Kolejny film pełen ciepła, miłości i świątecznego klimatu. Pudełko chusteczek obowiązkowe.
Opowieść wigilijna (2009)
„Opowieści wigilijnych” znamy całe multum. Ta z 2009 roku to animowana wersja bajki z morałem, która opowiada o skąpym Scrooge’u, który zostaje nawiedzony przez trzy duchy, pomagające mu w staniu się lepszym człowiekiem. Duchy upominają go, że jeśli nie zmieni swojego podejścia do ludzi, źle się to dla niego skończy. Pouczające, klasyczne, a do tego świetnie graficznie przygotowane widowisko filmowe dla całej rodziny.
W drodze do domu (2010)
To jedyny na naszej liście film świąteczny produkcji skandynawskiej. W wigilijny wieczór w małym norweskim miasteczku Skogli kilka osób, mimo przeszkód, próbuje odnaleźć drogę do domu na święta. Różnią się pod względem wieku i charakterów, ale łączy je jedno – chęć powrotu do domu z własnym bagażem życiowych doświadczeń. I choć dom traktowany jest tu symbolicznie – jako ostoja miłości i bezpieczeństwa – to dla wszystkich okazuje się być wartością najcenniejszą. Film bardzo ciekawie oddaje świąteczną atmosferę i szczególnie polecamy go osobom, które są znudzone amerykańskim i brytyjskim spojrzeniem na święta.
12 świątecznych randek (2011)
W filmie pojawił się motyw przeżywania tego samego dnia kilka razy przez główną bohaterkę. W Wigilię udaje się na randkę w ciemno. Choć nowo poznany Miles jest nią wyraźnie zainteresowany, Kate odrzuca jego zaloty i pozostawia nieszczęśliwym. Na koniec dnia jej sytuacja się nie zmienia i wciąż jest sama. Punktem zwrotnym jest moment, w którym Kate uświadamia sobie, że cofnęła się w czasie. Równo o północy otrzymuje drugą szansę na właściwe przeżycie Wigilii. Niestety kolejny i kolejny raz przeżywa ten sam dzień, bo ciągle coś jej się nie udaje. W końcu bohaterka zaczyna rozumieć, gdzie popełnia błędy i co w swoim życiu powinna naprawić. Warto obejrzeć za humor, świąteczną atmosferę oraz scenografię pełną choinek, gwiazdek i białego puchu.
Ukryte piękno (2016)
Film „Ukryte piękno” to opowieść o przyjaźni, która nie zawodzi w najtrudniejszych momentach życia. Osobista tragedia sprawia, że pewien nowojorski specjalista od reklamy popada w głęboką depresję. Jego znajomi opracowują niekonwencjonalny plan, by wyleczyć go z choroby. Ten skłaniający do refleksji dramat dowodzi, że nawet po najdotkliwszej stracie mogą towarzyszyć chwile piękna. Poza tym urzekają świetne zdjęcia świątecznego Central Parku i zaśnieżonego Nowego Yorku.
Firmowa gwiazdka (2016)
To kolejny film o tym, jak firmowe imprezy mogą wymknąć się spod kontroli. Tym razem niespodziewane wydarzenia związane będą z świąteczną imprezą w jednej z amerykańskich firm. Jest przezabawnie, momentami dramatycznie, ale na koniec i przyjdzie świąteczna refleksja.
Zamiana z księżniczką (2018)
Klasyczny motyw zamiany ról, znany w literaturze i kinie od bardzo dawna. Tym razem w bożonarodzeniowym klimacie. Zwyczajna cukiernik z Chicago i przyszła księżniczka, które wyglądają jak bliźniaczki, postanawiają przed świętami zamienić się życiami. Jest romans, miłość i garść amerykańskiego humoru. Z pewnością przypadnie do gustu romantyczkom i nastolatkom.
Dziadek do orzechów i cztery królestwa (2018)
Chyba żadna z klasycznych opowieści nie kojarzy się tak bardzo ze świętami, jak „Dziadek do orzechów”. Film z 2018 roku jest współczesną interpretacją opowiadania Andersena, w której młoda dziewczyna zostaje przeniesiona do magicznego świata żołnierzy z piernika i armii myszy.
Klaus (2019)
„Klaus” to piękna, animowana opowieść świąteczna dla dużych i małych. Oryginalna produkcja Netflixa opowiada o początkującym listonoszu, który za karę zostaje wysłany na niewielką wyspę za kołem podbiegunowym. Jej mieszkańcy są ze sobą skłóceni, sami już nie pamiętają dlaczego, a, co gorsza, nikt nie wysyła tam listów. Czy sytuacja się zmieni? Oczywiście! Za sprawą świątecznego klimatu i tytułowego Klausa, który przypomni sobie, że kiedyś mówiono do niego per ‘Mikołaju’.
W śnieżną noc (2019)
„W śnieżną noc” jest filmem orbitującym wokół trzech historii miłosnych, osadzonych w świątecznym klimacie. Niespodziewana miłość wybucha podczas zamieci śnieżnej, w czasie której przedzieranie się przez zaspy samochodem rodziców, nieplanowana kąpiel w przeręblu albo nieprzyzwoicie wczesna zmiana w Starbuksie mogą prowadzić do spotkania z miłością. Jednak w śnieżną noc, kiedy działa magia świąt, zdarzyć się może wszystko. Romantycznie, zwłaszcza dla nastolatków.