Od lat filmy sensacyjne cieszą się dużym powodzeniem wśród miłośników kina. Często to właśnie one przyciągają przed ekrany lub na sale kinowe największą ilość widzów. W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstało wiele filmów, które można nazwać popularnymi, wręcz kultowymi. Postanowiliśmy wymienić kilka najważniejszych. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także te propozycje, które krzyżują się z kinem superbohaterów czy science-fiction.
Mroczny Rycerz
Zaczynamy od filmu, który zajmuje szczególne miejsce w rankingach widzów i krytyków. Druga odsłona historii o Batmanie w reżyserii Christophera Nolana jest przez wielu uważana za najlepszy film w jego dorobku. Z oczywistych względów najważniejszą postacią filmową jest Joker w wykonaniu Heatha Ledgera. Australijski aktor rewelacyjnie wcielił się w niezrównoważonego psychicznie złoczyńcę. Całość jest niewątpliwie podkręcona faktem, iż aktor zmarł w wyniku przedawkowania leków jeszcze przed premiera filmu – często się mówi, że to właśnie trudna rola miała na to wpływ.
Jednak Ledger to nie wszystko. Całkiem dobrze na ekranie radzi sobie Christian Bale. Nolan postarał się o bardzo złożoną historię, znakomite efekty specjalne, pirotechniczne, dobrą obsadę aktorską. Całość dopełniona jest przez klimatyczną ścieżkę filmową.
Mroczny Rycerz Powstaje
Kontynuacja poprzedniego filmu, jak i zwieńczenie trylogii Batmana. Po wydarzeniach z „Mrocznego Rycerza”, Człowiek-Nietoperz musi ukrywać się przed wymiarem sprawiedliwości. Tymczasem w Gotham City pojawia się tajemniczy Bane. Jego celem jest fizyczne i psychiczne zniszczenie Batmana, jak i całego miasta. Bruce Wayne po raz kolejny zmuszony będzie przywdziać kostium oraz zmierzyć się ze swymi demonami, słabościami.
Również i w tej części charakterystyczną postacią jest czarny charakter. Tom Hardy w roli Bane'a wypadł znakomicie, a jego wyjątkowy głos spod maski na długo zapada w pamięci. Ponownie w filmie znalazła się cała plejada gwiazd jak Joseph Gordon-Levitt, Gary Oldman, Morgan Freeman, Michael Caine, Anne Hathaway, Marion Cotillard czy Christian Bale.
Logan: Wolverine
Wolverine to niezwykle popularna postać świata X-menów, która doczekała się wielu występów zarówno w produkcjach o wszystkich superbohaterach jak i w solowych ekranizacjach. Nie da się ukryć, że najważniejszą z nich jest ostatni film. Mamy tutaj do czynienia z przyszłością, w której mutanci wymierają. Sam Logan to naznaczony czasem mężczyzna, który musi opiekować się schorowanym i wiekowym Profesorem X.
Nieoczekiwanie na ich drodze staje Laura, dziewczynka, która należy do nowej rasy mutantów. Razem muszą stawić czoła nowemu zagrożeniu. „Logan: Wolverine” to znakomite pożegnanie Hugh Jackmana z rolą Rosomaka. Twórcy udowodnili, że z mniejszym budżetem są w stanie stworzyć jeden z najlepszych filmów 2017 roku.
Szybcy i wściekli
Jest to jedna z najbardziej znanych i kasowych serii filmowych XXI wieku. Zaprezentowany w 2001 roku pierwszy film doczekał się aż 7 kontynuacji, a w zapowiedzi znajduje się kolejna produkcja. Już w pierwszej części poznajemy dwie główne postaci całej serii, czyli Dominica Toretto oraz Briana O'Connera.
Ten drugi jako policyjna przykrywka przyłącza się do grupy organizującej nielegalne wyścigi samochodowe. Podejrzewa się, że jej członkowie są odpowiedzialni za napady na ciężarówki. „Szybcy i wściekli” to symbol filmów o szybkich samochodach, pięknych kobietach, widowiskowych pościgach czy dobrej ścieżki dźwiękowej. Z każdym kolejnym filmem twórcy szli bardziej w stronę sensacji niż samej motoryzacji.
Niezniszczalni 1-3
Sylwester Stallone wpadł pewnego dnia na genialny, aczkolwiek ryzykowny pomysł. Postanowił zebrać w jednym filmie największe gwiazdy kina akcji z ostatnich kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Dzięki temu na ekranie aż roi się od osób, które mogliśmy podziwiać przez lata w wielu sensacyjnych produkcjach. Oprócz reżysera i producenta w pierwszej części pojawia się Jet Li, Bruce Willis, Dolph Lundgren, Jason Statham, Eric Roberts, Mickey Rourke, Randy Couture, Terry Crews czy Arnold Schwarzenegger.
Pierwsza część okazała się na tyle sukcesem, iż w następnych latach powstały dwie kolejne odsłony, a w planach są kolejne. Do poprzednio wymienionych gwiazd dołączyły takie osobistości jak Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme, Harrison Ford, Mel Gibson, Wesley Snipes, Antonio Banderas. Ogromną zaletą tej serii są nie tylko sceny akcji, lecz także inteligentnie poprowadzony humor. Dowcipy o Chucku Norrisie, gierki słowne między Stallone a Schwarzeneggerem, nawiązywanie do prywatnego życia aktorów. Ciekawe czym nas zaskoczą twórcy w przypadku czwartej części „Niezniszczalnych”?!
Pitch Black
Jest to film stanowiący bardzo dobre połączenie kina sensacyjnego i science-fiction. To także początek serii filmów o Riddicku. Na nieznanej planecie dochodzi do katastrofy statku. Części osób udaje się przeżyć, w tym również transportowanemu więźniowi Riddickowi. Jest on jednym z najniebezpieczniejszych przestępców w galaktyce, który doskonale widzi w ciemności. Okazuje się jednak, że to nie jego pozostali powinni się obawiać. Zbliża się długotrwała noc, podczas której spod ziemi zaczynają wypełzywać krwiożercze bestie. Mimo początkowych niechęci reszta załogi i pasażerów musi zdać się na pomoc Riddicka.
Predator
Kolejny film stanowiący świetne połączenie kina science-fiction i sensacji. Oddział komandosów wyrusza do południowoamerykańskiej dżungli z tajną misją. Po jej wypełnieniu okazuje się jednak, że nie są tam sami. Na miejscu odkrywają obdarte ze skóry zwłoki. Tymczasem wśród drzew znajduje się niewidzialny drapieżca z kosmosu, który poluje na wszystkich uzbrojonych ludzi. Komandosi znajdujący się w pułapce stają się po kolei jego celem. Tytułowy Predator nie wie jednak, że ma dla siebie godnego przeciwnika w postaci samego Arnolda Schwarzeneggera! To absolutna klasyka kina S-F i akcji.
60 sekund
Memphis Raines był kiedyś najlepszym na świecie złodziejem samochodów. Postanowił jednak zmienić swe życie i porzucić drogę przestępczą. Niestety w jego ślady poszedł młodszy brat, który podjął się bardzo trudnego zadania. Gdy naraża się mafii, Mephis musi wykonać za niego pracę, inaczej brat zginie. Zbiera więc grupę dawnych przyjaciół i razem w ciągu niecałego tygodnia mają dostarczyć zleceniodawcy aż 50 rzadkich samochodów. Jest to znakomity przykład dobrego kina akcji z samochodami w roli głównej. Elektryzujące pościgi, sceny akcji, klimatyczna muzyka sprawiają, że seans jest czystą przyjemnością.
Rambo: Pierwsza krew
Jest to absolutna klasyka kina sensacyjnego z Sylvestrem Stallone w roli głównej. John Rambo to weteran wojny w Wietnamie. Znajdował się w tajnej jednostce do zadań specjalnych. Teraz próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W pewnym miasteczku zostaje aresztowany przez miejscowego szeryfa za domniemane włóczęgostwo. Traumatyczne wspomnienia z niewoli sprawiają, że ucieka z aresztu. Wkrótce w pościg za nim rusza nie tylko policja, lecz także gwardia narodowa. Nie wiedzą jednak, z kim mają do czynienia. Jedyną osobą, która może powstrzymać Rambo jest jego dawny dowódca.
Kingsman: Tajne służby
Jest to jedna z nowszych propozycji w naszym zestawieniu, która swą premierę miała w 2014 roku. Harry Hart to doświadczony agent służb specjalnych, który bierze pod swe skrzydła młodego chłopaka. Okazuje się, że jest on członkiem tajnego stowarzyszenia Kingsman, którego zadaniem jest walka z przestępcami. Choć Eggsy początkowo sceptycznie podchodzi do całej sprawy, to jednak z czasem zaczyna mieć coraz lepsze zadatki na agenta. Tymczasem główny czarny charakter Valentine chce niedługo wprowadzić w życie swój niebezpieczny plan. Tylko Kingsmani będą w stanie go powstrzymać.
Jest to film, który stanowi świetny pastisz popularnych produkcji sensacyjnych, szpiegowskich, zwłaszcza filmów o Jamesie Bondzie. Twórcy wprowadzili w nim wiele pomysłowego humoru, nowatorskich scen walki, a całość dopełniana jest przez bardzo dobrą grę aktorską.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Bękarty wojny
Nietypowe kino wojenne w wykonaniu Quentina Tarantino. W okupowanej Francji rozlokowany zostaje oddział amerykańskich Żydów, których zadaniem jest przeprowadzenie zamachu na Adolfa Hitlera. Tymczasem Shosanna Dreyfus, której rodzina została zamordowana przez nazistów, również planuje zemstę. Jak to przystało na Tarantino w Bękartach zetkniemy się z wieloma zjawiskowymi scenami akcji, jak i wyszukanym humorem, ciekawie prowadzonymi dialogami. Wrażenie szczególnie robi scena w piwnicy czy też słynne włoskie rozmówki. Reżyser zadbał o doborową obsadę: Brad Pitt, Christoph Waltz, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl to tylko część znakomitych aktorów.
Mission: Impossible
Jest to jedna z najbardziej znanych serii filmowych w ostatnich kilkudziesięciu latach. Pierwszy film swą premierę miał w 1996 roku. Od tego czasu powstały cztery kolejne części, a następna jest właśnie w fazie produkcji. We wszystkich wiodącą postacią jest Ethan Hunt grany przez Toma Cruise'a. To agent służb specjalnych, którego zadaniem jest walka z terroryzmem.
Twórcy za każdym razem stawiają na brawurowe sceny akcji, wiele efektów specjalnych czy też nagłe zwroty akcji. Atutem jest również to, że zazwyczaj dobrze wybierany jest czarny charakter, świetnie kontrastujący z postacią agenta. Dla wielu osób seria MI to świetna alternatywa dla filmów o Jamesie Bondzie.
13 godzin: Tajna misja w Benghazi
Większości osobom Michael Bay kojarzy się wyłącznie z serią Transformers. Tymczasem na swym koncie ma także całkiem udany film akcji. Produkcja ta została oparta na faktach. Ukazuje nam walkę, do jakiej doszło w 2012 roku w libijskim Benghazi. Amerykanie posiadali wtedy jedną z nielicznych otwartych placówek dyplomatycznych. W jej pobliżu ulokowana została także tajna baza sił specjalnych.
Gdy nagle dochodzi do ataku terrorystycznego na ambasadę, grupa kilku byłych żołnierzy jednostek specjalnych musi stawić czoła przeważającym siłom nieprzyjaciela. Ich osamotniona walka trwała właśnie 13 godzin. W przeciwieństwie do poprzednich produkcji, tu reżyser zrezygnował z przesadnego patosu. Znajdziemy jednak wiele wybuchowych scen, strzelanin, czyli to, o co najbardziej nam chodzi w kinie sensacyjnym.