Polscy reżyserzy mają nam do zaoferowania bardzo wiele. Dotyczy to różnorodnych gatunków filmowych, bo możemy przebierać nie tylko w komediach, ale także filmach sensacyjnych. Warto jednak przyjrzeć się rodzimym produkcjom przeznaczonym dla całej rodziny. Które z nich są szczególnie warte naszej uwagi?
„Awantura o Basię”
Ta niezwykle wdzięczna historia doczekała się już kilku różnych odsłon. Pierwsza z nich była udostępniona widzom z końcem lat 50. Najnowsza, wyprodukowana w 1995 roku, jest równie wdzięczna, sympatyczna i pozwala miło spędzić czas z bliskimi. Ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego zabiera nas w świat małej dziewczynki. Ta po śmierci matki trafia w opiekę do obcych jej osób.
Opiekunowie dają jej jednak wszystko, na co zasługuje mała księżniczka. Niezwykle miła, urocza i rozbrajająco sympatyczna sprawi, że życie dorosłych ludzi stanie się pełne niespodziewanych zwrotów akcji. Pogodzą się ci, którzy początkowo wojowali. Te niegdyś obce sobie osoby stworzą dziecku przytulny, rodzinny dom pełen miłości i ciepła. Co w tych przyjaznych czterech kątach przydarzy się dorastającej panience?
„Akademia Pana Kleksa”
Tej niezapomnianej ekranizacji prozy Jana Brzechwy nie można zapomnieć. Wyreżyserowana przez Krzysztofa Gradowskiego zdobyła sobie przez lata wielu wiernych fanów. Najmłodsi widzowie po dziś dzień cieszą się, gdy widzą te barwne, uśmiechnięte postaci. Przytrafiające się im przygody są zresztą niezwykłą dawką znakomitej rozrywki. To wszystko za sprawą jednego z głównych bohaterów – Adasia Niezgódki, któremu przytrafiają się niesamowite przygody.
Jedne z nich są bardzo miłe, inne zaś absolutnie mroczne i złowrogie. Wszystkie dostarczają młodym widzom nie tylko świetnej zabawy, ale także uczą. Dorośli widzowie równie chętnie wyruszają w podróż do tego bajkowego świata, dzięki któremu zapominają o codziennych troskach.
„Król Maciuś Pierwszy”
Janusz Korczak był oddanym nauczycielem, przyjacielem i miłośnikiem dzieci. Oddał im całą swoją uwagę, twórczość, a nawet życie. Ten pedagogiczny wzór stworzył też powieść odsłaniającą mechanizmy władzy. Ta arcyciekawa historia została przeniesiona na srebrny ekran przez Wandę Jakubowską. Pokazała ona, jak wielką cenę przyjdzie zapłacić młodemu reformatorowi, który przejął królestwo po śmierci swojego ojca-króla.
Będąc zmuszonym do współpracy z dorosłymi ministrami, wystawiany jest nieraz na próbę. Pragnie też wprowadzić zmiany, które odmienią królestwo. Ta historia z przesłaniem naprawdę daje do myślenia. Pokazuje, jakimi systemami rządzi się współczesny świat i jaką cenę trzeba zapłacić za wierność ideałom.
„Mów mi Rockefeller”
Film opowiada o rodzinie Malinowskich. Rodzice trójki dzieci muszą wyjechać do pracy za granicę. Nie mogą jednak zostawić dzieci samych, wynajmują więc opiekunkę. Jagoda okazuje się jednak zwykłą złodziejką. Wraz ze swoim kompanem, Matrosem, okrada rezydencję zamożnych przedsiębiorców.
Ich dzieci, dowiedziawszy się o tym, jakiej zbrodni dopuszczono się w domu, postanawiają odbudować majątek. Zakładają firmę, dzięki której chcą przywrócić swojemu domostwu dawny blask. W szybkim tempie młodzi biznesmeni zbijają fortunę i zaopatrują się w wiele nowoczesnych sprzętów. Swoją zaradnością wprawiają w osłupienie opiekunów.
„Magiczne drzewo”
Dzieło nakręcone w 2008 roku jest dokonaniem niezwykłym na skalę polskiej kinematografii. Docenione zostało przez krytyków w Nowym Jorku i Monachium. Historia w nim opowiedziana oparta została na fabule popularnego serialu telewizyjnego, któremu przyznano nagrodę Emmy. Opowiada o magicznym dębie, z którego ludzie wykonali najróżniejsze przedmioty.
Nie zdawali sobie jednak sprawy z nadprzyrodzonych właściwości tego zwykłego, wydawałoby się, drewna. Z jego pomocą wykonano między innymi krzesło spełniające życzenia. W posiadanie tej niezwykle przydatnej ozdoby domu wchodzą dzieci. Dla nich rozpocznie się niezwykle ciekawa, ale także niebezpieczna przygoda.
Polska kinematografia ma nam wiele do zaoferowania. Najczęściej nie chcemy zauważać tej różnorodności. Mamy jednak nadzieję, że zainspirowaliśmy rodziców do tego, by wspólnie spędzili czas ze swoimi dziećmi. Taki seans filmowy na pewno przyniesie dużo pozytywnych emocji.