Karol Wojtyła to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych Polaków historii. Jako Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem wybranym z naszego kraju. Nie bez powodu określany jest jako „Nasz Papież”. Jego interesujące życie było wręcz idealnym scenariuszem filmowym. Nic też dziwnego, że wielu twórców zmierzyło się z próbą przedstawienia jego losów zarówno pokazanych za czasów młodości, posługi kapłańskiej, jak i na Stolicy Piotrowej. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu laty powstało kilka znanych i cenionych produkcji, dzięki którym można przybliżyć sobie życiorys Polaka, jak i ciężkich czasów naszego kraju. Oto najciekawsze z nich.
Z dalekiego kraju
Pierwszym znanym filmem o losach Papieża Polaka był Z dalekiego kraju. Produkcja ta powstała bardzo wcześnie, bo w 1981 roku. Była to koprodukcja polsko-włosko-brytyjska. Jest to biograficzna opowieść o wybitnym Polaku, która stała się pretekstem do nakreślenia trudnych czasów naszego kraju od początku lat 20. do momentu wyboru Karola Wojtyły w 1978 roku. Twórcy, jak Krzysztof Zanussi czy Sławomir Idziak zdecydowali się jedynie na kilka ujęć postaci Wojtyły, kiedy znajduje się on w dalekich planach lub tyłem do kamery. Skupiono się tutaj zarówno na wojennych wydarzeniach, jak i transformacji po 1945 roku. Jest to bardzo ciekawe połączenie fabuły i dokumentu, gdzie wykorzystano wiele archiwalnych zdjęć. W filmie wystąpiły takie gwiazdy, jak: Sam Neil, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Nowak czy Christopher Cazenove.
Jan Paweł II. Szukałem Was...
Jest to ceniony, pełnometrażowy film dokumentalny, w którym zawarto opowieść o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Narracja przedstawiona jest zarówno pod względem aspektów religijnych, wpływu Jana Pawła II na współczesny kościół, jak i historycznych – pielgrzymek, rozwiązywaniu światowych problemów. Nie zapomniano oczywiście o samym człowieku, jego osobowości, humorze, otwartym sercu. W filmie wykorzystano wiele archiwalnych materiałów pochodzących z krajowych jak i zagranicznych źródeł. Wrażenie robią także specjalnie nagrane na potrzeby filmu wypowiedzi autorytetów współczesnego świata, którzy wspominają Polaka i komentują jego działania. Mowa tutaj zarówno o przywódcach państw, jak i aktorach, dziennikarzach, naukowcach, przedstawicielach innych religii. Film ten powstawał przez blisko 4 lata, a zdjęcia realizowane były w 13 krajach na całym świecie. Za obraz odpowiedzialny jest Jarosław Szmidt. Z kolei o ścieżkę dźwiękowa zadbał Michał Lorenc. Narratorem jest Krzysztof Ziemiec. Jan Paweł II. Szukałem Was... to dzieło dla każdej osoby, która chce się dowiedzieć więcej o Karolu Wojtyle.
Wyzwolenie Kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu
[caption id="attachment_15238" align="alignnone" width="660"] Źródło zdjęcia: Depositphotos.com[/caption]Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu to popularny film dokumentalny, który skupia się na roli Jana Pawła II w upadku komunizmu. Młodsi Polacy mogą nie pamiętać czasów sprzed 1989 roku. To właśnie wtedy Karol Wojtyła już jako najważniejsza głowa w kościele przyczynił się do poważnych zmian. Jego słynne zdanie Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!, okazało się wezwaniem Narodu do walki o zmianę ustroju. Rok później mieliśmy do czynienia z Solidarnością, która stała się pierwszym gwoździem do trumny Bloku Wschodniego. W materiale filmowym wykorzystano wiele archiwalnych zdjęć, przemówień papieża. Jest to dokument, dzięki któremu możemy wiele się dowiedzieć o historii Polski i Europy w II połowie XX wieku. Wydarzenia w filmie opowiedziane są przez Jima Caviezela, amerykańskiego aktora znanego choćby z Pasji Mela Gibsona. Klimatu całej historii dodaje muzyka Joe Kraemera. O wysokiej jakości dokumentu niech świadczy fakt, iż otrzymał on dwie prestiżowe nagrody Emmy.
Jan Paweł II - Album 1 - Pożegnanie
Telewizja Polska SA kilka lat temu wydała ekskluzywną kolekcję płyt DVD poświęconych życiu oraz pontyfikatowi Jana Pawła II. Album składa się z kilku części. Jego pierwsza odsłona zatytułowana Pożegnanie to dwie płyty Papież Polak oraz Z życia do życia. Papież Polak to kalendarium życia Jana Pawła II. Prezentowane są tutaj najważniejsze wydarzenia z okresu pontyfikatu, najistotniejsze cytaty, homilie Ojca Świętego, spotkania z wiernymi czy też rozmowy z młodzieżą. Druga część, czyli Z życia do życia to zapis siedmiu dni od momentu śmierci Karola Wojtyły. Możemy tutaj zobaczyć pierwsze reakcje świata na wiadomość o jego śmierci, jak i relacje z uroczystości pogrzebowych z 8 kwietnia 2005 roku.
Wujek - Jan Paweł II Święty
Tym razem mamy do czynienia z produkcją, która dotyczy wyłącznie czasów, zanim Karol Wojtyła został papieżem. Jest to wyjątkowy film o życiu i działalności księdza Karola Wojtyły. Wydarzenia w nim przedstawione obejmują lata jego kapłańskiej posługi w pierwszej parafii w Niegowici, a także św. Floriana w Krakowie. To właśnie wtedy młodzi ludzie zaczęli pieszczotliwie nazywać swego księdza Wujkiem. Szczególnie prezentowana jest tutaj jego działalność wśród młodzieży, słynne wyprawy kajakowe, po szlakach górskich. To znakomita okazja, by poznać Jana Pawła II w czasach jego późniejszej młodości.
Jan Paweł II. Droga do świętości
[caption id="attachment_15237" align="alignnone" width="660"] Źródło zdjęcia: Depositphotos.com[/caption]Dziś Jan Paweł II to nie tylko Nasz Papież, lecz także jeden ze świętych. Jan Paweł II. Droga do świętości to film ukazujący drogę, którą przebył Karol Wojtyła do procesu beatyfikacyjnego. Mamy tutaj do czynienia z prezentacją poszczególnych etapów procesu beatyfikacyjnego, zwłaszcza ostatniego, kiedy to Benedykt XVI podpisał dekret o autentyczności cudownego uzdrowienia francuskiej zakonnicy, s. Marie-Simone Pierre Normand. Film ten składa się z dwóch płyt DVD. Na pierwszej Drodze do świętości mamy prezentację kolejnych etapów procesu beatyfikacyjnego, natomiast druga płyta to zapis mszy świętej Beatyfikacyjnej Jana Pawła II z Placu św. Piotra w Watykanie.
Wadowice: Tu wszystko się zaczęło
Wadowice na zawsze kojarzone będą jako miasto rodzinne Karola Wojtyły. Nic też dziwnego, że również i temu miejscu, okresu życia duchownego zdecydowano się poświęcić film. Płyta ta stanowi spotkanie Jana Pawła II z Wadowicami. To między innymi filmowa ilustracja dzieciństwa, młodości i kapłaństwa Karola Wojtyły. Możemy się dzięki temu dowiedzieć, jak wyglądały kiedyś Wadowice, młode lata przyszłego papieża. W materiale filmowym zawarte zostały także fragmenty papieskich pielgrzymek do Polski. Szczególną atrakcją są nieemitowane dotąd zdjęcia z wizyty Jana Pawła II w czasie pielgrzymki w 1979 roku. Umieszczono tutaj także film dokumentalny Wujek, gdzie Ojca Świętego wspominają jego przyjaciele z dawnych lat.
Jan Paweł II - Cztery pory życia i apostolatu
[caption id="attachment_15239" align="alignnone" width="660"] Źródło zdjęcia: Depositphotos.com[/caption]Jan Paweł II - Cztery pory życia i apostolatu to dokument, który prezentuje nam cały pontyfikat Jana Pawła II. Podzielony został na cztery części, które odpowiadają czterem etapom w apostolstwie Ojca Świętego. Dokument ten zrealizowany przez Telewizję Watykańską ukazuje zmiany, jakie dokonywały się w apostolstwie Jana Pawła II. Z początku Ojciec Święty zwracał szczególną uwagę na Chrystusa, który stanowić miał centrum dziejów ludzkości i życia człowieka. W dalszej części możemy zobaczyć większy nacisk na dialog międzyreligijny, głoszenie pokoju czy też potępianie konfliktów zbrojnych. Ostatnia część to obraz schorowanego człowieka, który nie poddaje się jednak przeciwieństwom losu. Materiał ten dostępny jest w trzech ścieżkach dźwiękowych:polskiej, włoskiej oraz angielskiej.
Jan Paweł II w Polsce 1999 r
W dniach 5 - 17 czerwca 1999 roku odbyła się VII Pielgrzymka Ojca Świętego do naszego kraju. W tym czasie Jan Paweł II odwiedził aż 23 miejscowości. Specjalnie z myślą o tamtych wydarzeniach wydana została kolekcja filmów DVD, które prezentują pobyt Karola Wojtyły w Polsce. Mamy okazję zakupić zapis mszy prowadzonej w Sosnowcu, Toruniu, Krakowie, Sandomierzu, Wadowicach czy też Licheniu. Wysokiej jakości materiał video to znakomita pamiątka jednej z najważniejszych pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny.
Klucze Królestwa - Od Jana Pawła II do Benedykta XVI
[caption id="attachment_15240" align="alignnone" width="660"] Źródło zdjęcia: Depositphotos.com[/caption]Klucze Królestwa - Od Jana Pawła II do Benedykta XVI to dokument prezentujący smutne wydarzenia z 2005 roku. Możemy zobaczyć postępującą chorobę Ojca Świętego, jego ostatnie chwile, reakcje świata na śmierć Papieża, pogrzeb, przygotowania do konklawe, a na samym końcu wybór Benedykta XVI na następce Polaka. To dokument, który może stanowić bardzo dobre uzupełnienie wcześniej opisywanych materiałów filmowych.
Karol. Człowiek, który został papieżem
Jeden z najbardziej znanych filmów biograficznych o Karolu Wojtyle. Ten film fabularny w reżyserii Giacomo Battiato z 2005 roku to międzynarodowa koprodukcja z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Opowiada o losach Karola Wojtyły od wybuchu II wojny światowej do momentu wyboru na Ojca Świętego. Film spotkał się z bardzo dobrymi recenzjami na świecie, a w Polsce okazał się dużym hitem. Jego premiera miała miejsce niedługo po śmierci Karola Wojtyły. W niedługim czasie nakręcona została jego kontynuacja.
Karol. Papież, który pozostał człowiekiem
W 2006 roku na ekranach kin pojawił się film Karol. Papież, który pozostał człowiekiem. To bezpośrednia kontynuacja poprzedniej produkcji. Ta druga część dyptyku w reżyserii Giacomo Battiato, rozpoczyna się w momencie wyboru Karola Wojtyły na tron papieski. W przeciwieństwie do poprzedniej części, tutaj bardziej skupiono się na roli Ojca Świętego w polityce, dialogu, pokoju. Obie części mimo premiery w kinach były kręcone bardziej z myślą o małych ekranach.
Jan Paweł II
Rok po śmierci Karola Wojtyły na ekranach pojawiła się kolejna produkcja dotycząca jego życia. Tym razem w roli Ojca Świętego wystąpił znany amerykański aktor, Jon Voight. Obok niego w obsadzie znalazły się tak znane osoby, jak: Cary Elwes, Christopher Lee czy James Cromwell. Akcja filmu zaczyna się od zamachu na życie Papieża. Następnie w retrospekcjach cofamy się zarówno do czasów młodości Wojtyły, jak i minionego pontyfikatu. Możemy obserwować wpływ Polaka na liczne sprawy związane z religią czy polityką.
Jan Paweł II jest tak popularną postacią, iż zapewne powstanie jeszcze niejeden film fabularny i dokumentalny o jego wspaniałym życiu.