Czasy, gdy rodzice wymykali się z pokoju, w którym dzieci oglądały bajki powinny już dawno odejść w zapomnienie. Ilość filmów animowanych, które mogą spodobać się także dorosłym, rośnie z każdym rokiem. Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd.
Strażnicy Marzeń
Pełen magii i uroku film, który niesłusznie pozostał w cieniu innych tytułów ze studia Dreamworks Animation. Głównym bohaterem jest Jack Frost, chłopiec, który stracił wiarę. Tymczasem światem chce zawładnąć Mork - zły duch, który czerpie moc ze straszenia dzieci. Aby ocalić marzenia i wszystkie dziecięce nadzieje, Jack musi najpierw odzyskać wiarę w siebie i zaufać grupie mitycznych postaci - Zającowi Wielkanocnemu, Świętemu Mikołajowi, Zębowej Wróżce i Piaskowemu Ludkowi...
“Strażnicy Marzeń” potrafią urzec młodego widza zarówno aurą, jak i samą historią opowiedzianą w kolejnych, dopracowanych kadrach. Dorosłych zachwycą natomiast dyskretne smaczki popkulturowe i nienachalne poczucie humoru. To film na tyle udany, że można do niego wracać po wielokroć.
Ralph Demolka
Choć tytuł brzmi groźnie, sama opowieść jest niezwykle zabawna i pełna ciepła. Ralph całe życie był “tym złym” - bohaterem gry komputerowej, którego rolą było niszczenie i sianie spustoszenia. Pewnego dnia ma już dość. Tym bardziej, że po trzydziestu latach pracy nikt go nie docenia. Ucieka więc do innej gry, by wreszcie trafić na małą Wandelopę von Cuks. To spotkanie zmienia obydwoje bohaterów oraz całą wirtualną rzeczywistość.
“Ralph Demolka” potrafi w mądry sposób rozbawić dzieciaki i pokazać jak ważne jest poświęcenie i siła przyjaźni. Postaci głównych bohaterów mogą skłonić do zupełnie innego spojrzenia na pewne sytuacje, z którymi każdy młody człowiek musi się zmierzyć, na przykład rozpoczynając naukę w szkole podstawowej. Dorosłych urzeka natomiast retro - klimatem i bardzo zgrabnym pomysłem na żonglowanie stereotypami.
Piraci
Czy jest coś zabawniejszego, od grupy nie do końca groźnych piratów, którzy próbują udowodnić, że są najlepsi w swoim fachu? Kapitan Piracki wraz ze swoją drużyną, w której skład wchodzą między innymi Pirat z Szalikiem, Pirat z Artretyzmem, Pirat Lubiący Zachody Słońca i Kociaki, czy Pirat Albinos, zamierza zdobyć tytuł Pirata Roku. Traf chce, że na jego statku ląduje sam młody Karol Darwin, a cała sytuacja prowadzi do serii wyjątkowo niesamowitych przygód.
“Piraci” podbijają serca zarówno niekonwencjonalnym stylem - animacja poklatkowa z wykorzystaniem plastelinowych figurek - jak i nieszablonowym poczuciem humoru. W filmie występuje zarówno slapstick, jak i żarty abstrakcyjne. W ten sposób zarówno mali, jak i dorośli widzowie znajdą w tym obrazie coś atrakcyjnego dla siebie.
Ponyo
Japońskie studio Ghibli od lat potrafi rozbudzać wyobraźnię. “Ponyo” to stosunkowo nowy i mocno bajkowy film animowany. Przedstawione jest w nim spotkanie małego chłopca żyjącego w wiosce rybackiej z magiczną dziewczyną, która uciekła z głębin oceanu. Przypominać może to nieco opowieść o Małej Syrence, ale właściwie jest to film o akceptacji, oddaniu, wierności i odwadze.
Maluchy szczególnie cieszą wszystkie sceny ukazujące relacje między dziećmi i zderzenia ze światem dorosłych. Całość jest przepięknie narysowana i potrafi wzruszyć nawet największych twardzieli.
Merida Waleczna
Takiej księżniczki w filmach animowanych jeszcze nie było. Merida jest zadziorna, niezależna, dość pyskata i - jak głosi tytuł - także waleczna. Nie chce postępować zgodnie z konwenansami, nie podoba się jej, że sama nie może decydować o własnym losie, tylko musi zdawać się na królewską etykietę. W ramach buntu, niestety, doprowadza do pozornie dość nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego jej mama przestaje być sobą.
Wspólnie przeżyte przygody i próby odzyskania własnej matki uczą młodą księżniczkę czym jest odpowiedzialność i gdzie tkwi prawdziwa siła i potęga mądrości. “Merida Waleczna” trzyma do samego końca w napięciu, a poczucie humoru jest na tyle wielopoziomowe, że ubawi widzów w każdym wieku.
Tytułów, które przypadną do gustu widzom w każdym wieku jest oczywiście zdecydowanie więcej. Warto mieć też świadomość, że istnieją filmy animowane dedykowane wyłącznie dorosłemu odbiorcy - niekoniecznie ze względu na przemoc, czy wątki erotyczne, ale z powodu zbyt abstrakcyjnych treści wymagających od oglądającego pewnego poziomu obycia, myślenia na nieco innym poziomie i wyedukowania. Do takich z pewnością należeć będą animacje takie jak “Paprika”, czy “Fantastyczny Pan Lis”. W tej sytuacji animacja jest wyłącznie medium, a treść filmów wykracza zdecydowanie poza bajkowo - baśniowe klimaty ciążąc ku psychodelicznym wizjom przyszłości czy filozoficznym rozważaniom o moralności.