Dzisiaj filmuje prawie każdy. Media społecznościowe pełne są materiałów wideo realizowanych przez amatorów. Kręcimy sami, bo często mamy coś ważnego do przekazania innym ludziom. Zawsze pragniemy, aby był to materiał jak najbardziej profesjonalny. Podpowiemy, jak osiągnąć najlepszą jakość takich nagrań.
Wybór sprzętu
Wiadomo, że jakość nagrań wideo zależy przede wszystkim od dwóch składników: umiejętności operatora i dobrego sprzętu. Ceny profesjonalnych kamer, statywów i całej reszty oprzyrządowania są bardzo zróżnicowane, a wybór naprawdę spory. Godną polecenia jest kamera Sony FDR-AX1, która daje możliwość filmowania w jakości 4K (wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych), posiada 20-krotny zoom optyczny oraz wyświetlacz Triluminos. Mamy do wyboru również sprzęt dużo tańszy, taki jak kamera cyfrowa Panasonic HC-X920 z optycznym stabilizatorem obrazu, 12-krotnym zoomem oraz mechanizmem odcinania szumów. W zależności od zasobności naszego portfela wybór jest o wiele większy.
Niezbędny osprzęt
Oprócz właściwej kamery czy też lustrzanki cyfrowej pozwalającej także na filmowanie, ważne jest to, aby dobrać właściwy osprzęt. Ciekawą propozycją jest dobrej jakości statyw firmy Cullmann Alpha 9000. Wykonany z anodowanego aluminium, daje pewność, że nasz sprzęt będzie ustawiony na solidnej podporze oraz umożliwi nam wygodną pracę. Alternatywą dla statywu może być system steadicam, który pozwala na stabilne, płynne ujęcia nawet gdy operator porusza się po nierównym terenie. Polecić można szczególnie steadicamy firmy Tiofen.
W przypadku filmowania za pomocą lustrzanki cyfrowej warto zainwestować w obiektyw 24–70 mm f/2.8, który jest uniwersalnym rozwiązaniem dla początkującego filmowca. Dobór obiektywu zależy jednak od tego, jakiego rodzaju filmy w większości będziemy kręcić. Do reportaży godnym polecenia będzie obiektyw 35 mm f/2 oraz 50 mm f/1.2, zaś na potrzeby wywiadów dobrze spełni swą funkcję ten, o którym pisaliśmy powyżej. Warto również rozwarzyć zakup obiektywu Tamron bądź Sigma, chwalonych przez pasjonatów fotografii.
Rozwój umiejętności i sprzętu filmowego
Gwarancją sukcesu realizowanych przez nas nagrań są zarówno: wzrost umiejętności operatorskich, znajomość obsługi programów graficznych, jak również dodatkowy, bardziej zaawansowany osprzęt. Dbałość o wszystkie te aspekty pozwoli nam cieszyć się coraz lepszymi wynikami pracy operatorskiej.
Slider (szyna po której porusza się kamera) przyda się, aby realizować wyraźne i płynne obrazy, zwłaszcza na większych odległościach, obserwując w kadrze na przykład postać biegnącą po lesie między drzewami lub śledząc jej ruchy na dość szerokim obszarze kadru. Slider można w prosty sposób i niedużym kosztem wykonać samemu, co pokazują miłośnicy kamer na stronach poświęconych tematyce filmowania. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, można zakupić go w sklepie internetowym. Jego ceny, w zależności od długości szyn i materiału, z którego zostały wykonane, wahają się od 400 do nawet 10000 złotych.
Opisując osprzęt, który może być pomocny do uzyskania najwyższej jakości nagrań, nie możemy zapomnieć także o kranach. Tak samo jak pozostałe opisane tutaj akcesoria mają wpływ na dobrą jakość realizowanych przez nas obrazów filmowych. Kran kamerowy pozwoli nam uzyskać płynny obraz w ujęciach z powietrza oraz umożliwi harmonijne zbliżenia i oddalenia, które pozwolą nadać naszemu nagraniu dodatkową dynamikę. Kolejnymi, nieco mniej niezbędnymi gadżetami będą różnego rodzaju filtry nakładane na obiektyw, a także rękawy chroniące przed wpływem warunków zewnętrznych, na przykład w trakcie kręcenia w deszczu. Z czasem nasza kreatywność i wyobraźnia podpowiedzą, co jeszcze pozwoli nam na osiągnięcie zamierzonych rezultatów.
Zaopatrzenie się w niezbędne do filmowania sprzęty to tylko kropla w morzu wymagań, aby zacząć tworzyć najlepszej jakości filmy. Niezbędna jest również pasja tworzenia i chęć nieustannego rozwoju. Te wszystkie elementy zebrane razem gwarantują, że osiągniemy najwyższą jakość realizowanych przez nas obrazów.