Wielu z nas słucha utworów muzyki klasycznej, bardziej lub mniej świadomie. Jest ona bowiem tak zakorzeniona w kulturze, że jej dźwięki można usłyszeć w różnego rodzaju mediach. Przyglądamy się temu, jakich utworów najczęściej słuchamy z gatunku muzyki klasycznej?
Ave Maria i Marsz Mendelsona
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że pieśni te usłyszeć można podczas każdej uroczystości ślubnej. Ich podniosły ton uświetnia to jedno z najważniejszych wydarzeń wspólnego życia dwojga ludzi. O tyle, o ile zdajemy sobie sprawę z tego, że Ave Maria napisał Johann Sebastian Bach, często zapominamy o autorze drugiego bardzo znanego utworu. Marsz Mendelsona został napisany przez niemieckiego kompozytora Felixa Mendelssohn-Bartoldy.
Niemiecka muzyka klasyczna dobrze znana z filmów
W historii muzyki znajdziemy przynajmniej 5 różnych utworów, które zostały niekiedy wielokrotnie użyte przez twórców filmowych. Pierwszym z nich jest „Cwał Walkirii”, będący fragmentem dramatu „Pieśń Nibelungów”. Muzykę do tego majestatycznego dzieła napisał Richard Wilhelm Wagner. Utwór ten również możemy usłyszeć w takich produkcjach filmowych jak „Tajemnicze morderstwo na Manhattanie” Woody’ego Allena czy „Czas Apokalipsy” w reżyserii Francisa Forda Coppoli.
Drugą w kolejności znaną kompozycją jest „O Fortuna” Carla Orffa. Jest ona częścią poematu „Carmina Burana”. Fragment umieszczony na początku tego wielkiego dzieła wykorzystywany został przez różnych twórców. Jednym z nich jest Oliver Stone, który z opisywanych dźwięków skorzystał podczas realizacji filmu „The Doors” w roku 1991. Przejmujące strachem brzmienia zostały wykorzystane do stworzenia dramatycznego klimatu, z którym zmagał się Jim Morrison w trakcie walki z uzależnieniem.
Opisując znane utwory muzyki klasycznej nie można także pominąć kompozycji „Eine Kleine Nachtmusik” autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta. To arcydzieło wykorzystane zostało w wielu filmach fabularnych, spośród których wymienić można takie tytuły jak „Nikita”, „Ace Vantura: Zew natury” i „Obcy: 8 pasażer Nostromo”. Jak można przekonać się analizując przedstawiony wykaz, utwór doskonale komponuje się z filmami o bardzo zróżnicowanej tematyce.
Dzieła innych twórców muzyki klasycznej wykorzystywane w filmach
Trzeba z wielką stanowczością stwierdzić, że wybitnych twórców muzyki klasycznej znajdziemy również poza narodem niemieckim. Świadczy o tym chociażby utwór „W grocie Króla Gór” - norweskiego kompozytora Edvarda Griega. Dzieło skomponowane zostało na zlecenie Henryka Ibsena – twórcy sztuki „Peer Gyn”. My współcześni, możemy podziwiać jego piękno również w filmach takich jak „Wyścig szczurów”, „The Social Network” i „Człowiek na linie”.
Niewątpliwie spośród kompozytorów europejskich wyróżnił się także Modest Musorgski – autor fantazji orkiestrowej o nazwie „Noc na łysej górze”. Wielokrotnie modyfikowana i użyta w kilku różnych utworach, stała się również świetną pożywką dla twórców filmowych. Korzystają oni jednak z wersji, którą bazując na pracy Musorgskiego stworzył Nikołaj Rimski-Korsakow. Dzięki jego pracy świetną oprawę muzyczną zyskały takie produkcje jak „Fantazja” Walta Disneya, „Urodzeni mordercy”, „Lolita” i „Przejrzeć Harrego”.
Jak możemy przekonać się na podstawie przedstawionego w artykule wykazu, osoby interesujące się filmem słuchają utworów muzyki klasycznej, nie zdając sobie często z tego sprawy. Podobnie jest z tymi, którzy są uczestnikami ceremonii ślubnych. To zjawisko pokazuje, że ten gatunek muzyczny jest wyjątkowo popularny. Zachęcamy zatem, aby rozkoszować się nim jak najczęściej.