Assassin’s Creed to niezwykle popularna seria przygodowych gier akcji. Pierwszy tytuł pojawił się w 2007 roku. Od tego czasu powstało wiele jej kontynuacji na komputery, konsole, urządzenia mobilne. Stworzono także serie książek i komiksów, a niedawno na ekranach kin gościła ekranizacja tej gry. Jest to prawdziwy fenomen, gdzie każda kolejna cześć cieszy się sporym uznaniem krytyków oraz graczy. Postanowiliśmy się w związku z tym przyjrzeć całej serii gier.
Assassin’s Creed
Pierwsza część przygodowej gry akcji została wydana przez Ubisoft Montreal w listopadzie 2007 roku. Akcja toczy się tutaj naprzemiennie w dwóch okresach czasowych: na początku 2012 roku oraz podczas III wyprawy krzyżowej, w roku 1191.
Głównym bohaterem gry jest Desmond Miles. Jest on zwykłym barmanem, który pewnego dnia zostaje porwany przez organizację Abstergo Industries. Następnie w jej siedzibie zostaje umieszczony w Animusie. Jest to maszyna służąca do odczytywania pamięci genetycznej przodków. Okazuje się, że Desmond jest potomkiem Altaïr ibn La-Ahada, asasyna żyjącego w XII wieku. W wyniku specjalnej symulacji zostaje przeniesiony do ciała mordercy. Jego zadaniem jest wyeliminowanie dziewięciu postaci odpowiedzialnych za wyprawy krzyżowe. Podczas rozgrywki mamy okazję odwiedzić Jerozolimę, Damaszek, Akkę, Masjaf oraz Arsuf.
Jest to o tyle ciekawa propozycja, iż mamy tutaj do czynienia ze sporą interakcją z otoczeniem. Pozostałe postaci ze świata gry mogą zareagować na nasze poczynania. Wielu osobom spodobał się model walki z przeciwnikami czy też skoki w stylu parkour.
Assassin’s Creed II
Na przełomie 2009 i 2010 roku miała miejsce premiera drugiej odsłony gry. Poznajemy tutaj dalsze perypetie Desmonda Milesa. Udaje mu się uciec z organizacji, po czym decyduje się znów podłączyć do Animusa. Tym razem występuje on w grze jako Ezio Auditore da Firenze. Włoski szlachcic z chęci zemsty na Zakonie Templariuszy, przyłącza się do Bractwa Asasynów. Akcja rozgrywa się w latach 1476-1499, czyli blisko 300 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Głównymi przeciwnikami naszego bohatera są Vieri de’ Pazzi oraz tajemniczy Hiszpan, który w międzyczasie zostaje papieżem. Jednym z naszych zadań jest odzyskanie Fragmentu Edenu.
Również i w tym wypadku mamy do czynienia z bardzo rozbudowanym światem, który reaguje na nasze poczynania. Gra spotkała się z dobrym przyjęciem. Niestety była krytykowana za system zabezpieczeń. Polegał on na tym, iż rozgrywka możliwa była tylko podczas połączenia z Internetem. W razie problemów z siecią wielu graczy traciło swój postęp w grze.
Assassin's Creed: Brotherhood
Rok później miała miejsce premiera kolejnej odsłony serii. Assassin's Creed: Brotherhood to bezpośrednia kontynuacja poprzedniej gry. Ponownie wcielamy się tutaj w rolę renesansowego asasyna Ezio Auditore da Firenze. Tym razem akcja dzieje się głównie w Rzymie, w którym możemy zaobserwować lokalne spory między możnymi rodami. Tutaj także mieści się siedziba Zakonu Templariuszy. Naszym zadaniem jest stworzenie na nowo Bractwa Asasynów. Pomaga w tym zupełnie nowy system gry, czyli zarządzanie lokalnymi strukturami organizacji. Dzięki temu mamy szanse na rekrutowanie i szkolenie nowych zabójców.
Ta gra z elementami przygodówki i charakterystycznego dla całej serii skradania była przełomem w cyklu. Twórcy z Ubisoft Montreal po raz pierwszy zdecydowali się wprowadzić tu możliwość zabawy wieloosobowej za pośrednictwem sieci. W trybie tym wcielamy się w agentów korporacji Abstergo. Naszym zadaniem jest poznanie kunsztu asasynów. W wersji online grać mogło od 6 do 8 osób. Otrzymujemy tutaj kontrakty na wyeliminowanie konkretnych celów. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż czyhają na nas różne pułapki, a także inni gracze.
Assassin's Creed: Revelations
Pod koniec 2011 roku miała miejsce premiera kolejnej gry, która stanowiła dopełnienie trylogii Ezio. Tym razem rozgrywka podzielona została na trzy ramy czasowe. Główną osią są przygody znanego z dwóch poprzednich części Ezio Auditore da Firenze. Jednak obserwujemy także współczesne wydarzenia, a za pośrednictwem specjalnego artefaktu przeniesiemy się do czasów Altaïra, czyli bohatera pierwszej części Assassin’s Creed.
W głównym wątku Ezio przybywa do Konstantynopola w XVI wieku, aby walczyć z rosnącymi w regionie siłami templariuszy. Naszym zadaniem będzie eliminowanie konkretnych osób, jak i rozwiązywanie zagadek. Twórcy tym razem obok sprawdzonych sposobów rozgrywki, dali nam w zanadrzu także możliwość konstruowania bomb oraz zmodyfikowany system poszerzania strefy wpływów. Do dyspozycji otrzymujemy przy tym specjalny hak, który pomaga podczas walki i przemieszczania się. Wisienką na torcie jest ulepszony wzrok orła. Również i w tym wypadku oferowany jest tryb wieloosobowy oparty na podobnych schematach, jak w Assassin's Creed: Brotherhood.
Assassin’s Creed III
Rok później doczekaliśmy się premiery kolejnej odsłony zabójcy. Akcja Assassin’s Creed III przeniesiona zostaje głównie do XVIII wieku, czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Oczywiście i w tym wypadku mamy do czynienia z dwiema ramami czasowymi. W pierwszej Desmond Miles przy pomocy Animusa próbuje zapobiec zagładzie w 2012 roku. W drugiej przenosi się do Stanów Zjednoczonych i wciela się w swego przodka: Ratonhnhaké:tona. Jest to pół Anglik, pół Mohawk. Naszym zadaniem jest tutaj walka z templariuszami usiłującymi nie dopuścić do wyzwolenia kolonii brytyjskich.
Twórcy postawili na całkiem skomplikowaną fabułę, gdzie co chwila musimy zmierzyć się z nowymi problemami i wydarzeniami. Podobnie, jak w przypadku wszystkich poprzednich części, również i tutaj do świata gry wprowadzone zostały postaci historyczne, głównie Jerzy Waszyngton.
Uproszczony został tryb swobodnego biegu, dzięki któremu mamy okazję na płynniejsze przemieszczanie się po miastach i dziczy. W czasie walki usunięto konieczność namierzania przeciwników. Mamy okazję używać dwóch broni jednocześnie i w tym samym czasie zabijać kilku rywali. Zwiększono oczywiście arsenał o historyczne bronie. Wprowadzono także system zmiennej pogody. Pojawia się śnieg, deszcz, mgła, pory roku, które mają wpływ na sposób poruszania się bohatera. Zróżnicowana została także lokalna fauna i flora. Z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu opcja podróży i walk morskich.
Specjalnie na potrzeby gry stworzono nowy silnik AnvilNext, który znacząco poprawił oprawę wizualną, modele postaci oraz sztuczną inteligencję. W momencie premiery gra otrzymała bardzo dobre oceny i recenzje. Zaliczona została do najlepszych z otwartym światem rozgrywki.
Assassin's Creed IV: Black Flag
Pod koniec 2013 roku zaprezentowany został Assassin's Creed IV: Black Flag. Jest to gra, w której znów jesteśmy przeniesieni do XVIII wieku. Poznajemy losy pirata Edwarda Kenwaya, który jest dziadkiem Connora Kenwaya z Assassin's Creed III. Tym razem przedstawiony jest nam inny typ bohatera, który za bardzo nie interesuje się odwiecznym konfliktem między Templariuszami a Bractwem Asasynów.
Ubisoft przenosi nas na Karaiby, które kojarzone były wtedy ze złotym wiekiem piractwa. Twórcy postawili na jeszcze bardziej szeroki świat niż w poprzednich częściach. Dzięki temu możemy liczyć na wiele godzin niezwykłej rozgrywki. Do naszych zadań należą między innymi zakontraktowane egzekucje, napady na plantacje, poszukiwanie zakopanych skarbów, badanie wraków zatopionych statków, polowania na lądzie i morzu, napady na konwoje, walki morskie, przeszukiwanie jaskiń. W czasie rozgrywki mamy okazję do ulepszenia okrętu, siedziby piratów. Przy okazji dostajemy całkowitą swobodę w eksploracji Karaibów.
Mimo kilku wad, jak problemy z animacją czy sztuczną inteligencją, gra ta została o wiele lepiej przyjęta niż poprzednia odsłona. Jest ona czymś zupełnie nowym w świecie asasynów, a przy tym może być traktowana jako osobny tytuł dla tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z Assassin's Creed.
Assassin's Creed: Liberation HD
Gdy powstawały kolejne części na konsole i pecety, Ubisoft specjalnie z myślą o użytkownikach PS Vita stworzył Assassin's Creed: Liberation. Po pewnym czasie produkcja ta w nieco zmienionej wersji wydana została także na pozostałe platformy. Jest to rewolucyjna część, albowiem mamy tutaj okazję wcielić się w rolę ciemnoskórej Aveline de Gandpré, członkini Bractwa. Przeniesieni zostajemy do Nowego Orleanu w okresie 1765-1780. Ponownie musimy wykonywać wiele misji, akrobatycznych skoków.
Assassin's Creed: Rogue
W listopadzie 2014 roku zaprezentowana została następna odsłona popularnego cyklu Assassin’s Creed. Tym razem akcja toczy się w połowie XVIII wieku. Jest to zupełna nowość, gdyż w tym wypadku wcielamy się w postać templariusza, Shaya Patricka Cormacka. Był on kiedyś członkiem zakonu asasynów, jednak w wyniku zdrady, poprzysiągł zemstę i poluje obecnie na swych dawnych braci. Jeśli chodzi o system rozgrywki, to nie wprowadzono tutaj większych zmian. W grze pierwszy raz od kilku lat w ogóle zrezygnowano z trybu multiplayer.
Assassin's Creed: Unity
Dokładnie tego samego dnia miała miejsce premiera piątej, pełnoprawnej części cyklu Assassin’s Creed. Wprowadzony został tutaj do świata nowy asasyn o imieniu Arno. Przeniesieni zostajemy do XVIII wieku, na ulice Paryża i okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Kierujemy bohaterem, który szuka zemsty za zamordowanie swego przybranego ojca. Ze względu na premierę serii na PS4 i Xbox One wprowadzono tu zupełnie nową grafikę, fizykę i animację ruchu, mechanikę rozgrywki czy system walki. Choć gra krytykowana była za słabą fabułę, to jednak wielu osobom spodobał się niezwykle dobrze odwzorowany wygląd Paryża z końca XVIII wieku.
Assassin's Creed: Syndicate
W 2015 roku zaprezentowano kolejną odsłonę serii. Przenoszeni jesteśmy tutaj do XIX-wiecznego Londynu epoki wiktoriańskiej. Akcja toczy się w Londynie w roku 1868, gdzie motywem przewodnim jest rewolucja przemysłowa. Zupełną nowością jest fakt, iż możemy sterować parą bohaterów: Jacobem i jego siostrą-bliźniaczką Evie. Wprowadzono tutaj sporo nowości, jak choćby powozy, którymi możemy przemieszczać się po ulicach Londynu. Nasi bohaterowie dostają także do dyspozycji nowe umiejętności oraz bronie.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Spinn-offy i nowość
W ostatnich kilku latach Ubisoft stworzył trzy specjalne spinn-offy dotyczące szerokiego świata Assassin’s Creed. Mowa tutaj o Assassin’s Creed Chronicles China, India oraz Russia. Na październik 2017 roku zapowiedziana jest Assassin's Creed: Origins.