Wielu jest pasjonatów wojska i maszyn używanych przez żołnierzy. Nie powinno to jednak dziwić, bo tematyka ta jest szalenie interesująca. Jej tajniki można zgłębiać przy pomocy specjalistycznych książek. Niektórzy spośród ich autorów to Polacy. Jakie dokonania rodzimych pisarzy warto poznać?
„Działa samobieżne Wojska Polskiego 1918-1945”
Od zakończenia I wojny światowej aż do 1939 roku, gdy wybuchł największy konflikt w dziejach ludzkości, polscy wojskowi nie mieli do dyspozycji zbyt wielu maszyn bojowych. Tymi najczęściej używanymi były te, które oznaczono jako TK-SD. Były to jednak tylko prototypy. Podobne produkowano również w Niemczech, USA czy Wielkiej Brytanii. O ich rozwoju warto przekonać się na podstawie informacji zawartych w tej publikacji.
„Warszawa 1944. Tank Power vol. LXXXVII 327”
Jacek Solarz podjął próbę odpowiedzi na wiele pytań, które nurtują historyków. Stara się zabrać głos w dyskusji na temat tego, jaką strategię przyjęły wojska sowieckie wobec Niemców okupujących Warszawę. Chce pochylić się nad pewnym problemem. Dotyczy on tego, czy faktycznie było tak, że czerwonoarmiści zdecydowali się na bierność wobec Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego.
Inne pytanie dotyczy uzbrojenia, którym dysponowali powstańcy. Z jakich dział i wozów pancernych korzystali przedstawiciele obydwu stron? Studiowanie tych zagadnień jest fascynującą przygodą dla pasjonatów historii.
„Czołgi II wojny światowej”
Książka stanowi szczegółowy opis pojazdów pancernych używanych w latach 1939-1945. Czytelnik odnajdzie w niej dane dotyczące aż 56 typów maszyn znajdujących się wówczas na polu walki. Ma również szansę na zapoznanie się z wieloma ilustracjami, które ukazują te potężne wynalazki.
„Czołg Renault FT”
Wielu sądzi, że ten czołg jest symbolem długowieczności. Nic zatem dziwnego, że pokuszono się o napisanie książki na jego temat. Monografia ta stanowi kompletny i wyczerpujący opis tego znakomicie wykonanego wynalazku technicznego. Biorący udział w walkach już od 1917 roku był użyteczny również w trakcie działań bojowych podejmowanych w latach 80. na terenie Afganistanu. Jako pierwszy wyposażony został w obrotową wieżę. Jakie jeszcze inne innowacje wprowadził do sztuki wojennej?
„Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego”
Struktura polskiej armii istniejącej w latach 1943-1989 składała się z blisko 300 tysięcy żołnierzy. Wszyscy musieli być szkoleni w zakresie obsługi maszyn bojowych, których na wyposażeniu LWP było całkiem sporo. Z kart tej lektury możemy wyczytać wiele o pojazdach transportowych i opancerzonych. Ich poznawanie jest niesamowitą przygodą dla szerokiego grona odbiorców. Młodszych nauczy historii, a dla starszych będzie pretekstem do wspomnień młodzieńczych lat.
„Karabiny i karabinki Mauser 98 w Wojsku Polskim w latach 1918-1939”
Przemysł zbrojeniowy w okresie międzywojennym kwitł w najlepsze. Na polskich ziemiach dostępnych było kilka różnych rodzajów karabinów. Produkowane na terenie całej Europy były modernizowane przez konstruktorów. Dlatego też zauważalne są różnice pomiędzy produktami wywodzącymi się z Polski czy Niemiec. Śledzenie tych modyfikacji pozwala zobaczyć, jak skomplikowany i długotrwały był proces tworzenia tej popularnej broni palnej.
„Indywidualna broń strzelecka II wojny światowej”
Autorzy tej książki dołożyli wszelkich starań, by przedstawić uzbrojenie, którym posługiwali się żołnierze biorący udział w wojnie. Karabiny i pistolety zaprezentowano w formie obszernych opisów technicznych. Wszystko to obudowano przy tym szerokim kontekstem historycznym i zilustrowano wieloma rysunkami oraz fotografiami. Wśród nich znalazły się również te dokumentujące działania bojowe.
„Czołgi Wojska Polskiego 1939-1945”
Publikacja ta stanowi prezentację niektórych pojazdów bojowych używanych w polskich jednostkach pancernych. Zebrana w niej treść została uporządkowana tematycznie, gdyż to najlepiej oddaje rozwój opisanych maszyn. Pozwala też zapoznać się z okolicznościami, w których użyto konkretnych jednostek.
Opisane przez nas książki na temat militariów stanowią ciekawą bibliografię dla fana wojskowości. Posiłkując się zawartą w nich wiedzą, można poszerzyć posiadany dotąd zbiór ciekawych informacji. Dlatego właśnie warto zapoznać się z nimi.