Grudzień to czas podsumowań i trudnych wyborów, nie mogliśmy więc oprzeć się pokusie i spróbowaliśmy wyselekcjonować czempionów wśród najlepszych gier na Xbox One. W naszym zestawieniu przedstawiamy pełen przekrój gatunków- od dynamicznych strzelanek po kameralne rozgrywki z tajemnicą w tle.
Wiedźmin 3: Dziki Gon
Na liście hitów Xbox One nie mogło zabraknąć najlepszego polskiego towaru eksportowego - nie tylko w kategorii gier - czyli Wiedźmina. Trzecia część przygód Geralta z Rivii zatytułowana “Dziki Gon” to międzynarodowy bestseller, którego status potwierdziły (jak dotąd) dwa tytuły gry roku przyznane podczas prestiżowych Game Awards i Golden Joystick Awards. Co decyduje o sukcesie gry studia CD Projekt Red? Wiedźmin 3 to zwieńczenie trylogii przygód Geralta, łowczy potworów, który tym razem wyrusza w podróż by odnaleźć Yennefer i Ciri, ścigane przez tytułowy Dziki Gon.
Świat, w którym porusza się Wiedźmin jest znacznie większy i jeszcze bardziej zachwycający wizualnie. Największym atutem rozgrywki pozostaje przede wszystkim wciągająca fabuła. Dziki Gon to majstersztyk w kategorii RPG, napakowany charakterystycznymi postaciami, chwytliwymi dialogami i masą ciekawych zadań, które fundują graczowi emocjonalny rollercoaster, od bitewnej adrenaliny, przez gromki śmiech po autentyczne wzruszenie. Sam Geralt jest po trochu wojem i zabójcą, detektywem oraz hazardzistą i to od nas zależy, który aspekt jego osobowości weźmie górę. Podążanie wyłącznie za głównym wątkiem gwarantuje plus-minus 45 godzin gry, a po dodaniu misji pobocznych i zwiększeniu poziomu, można liczyć na nawet 100 godzin.
Ori and the Blind Forest
Połączenie przepięknych grafik z pełnym przekrojem emocji fundowanych przez fabułę i ambitną rozgrywką – to Ori and the Blind Forest w pigułce. Do gry obok pada przyda się pudełko chusteczek, bo rozgrywka z równym powodzeniem wzrusza, bawi, ale też frustruje, gdy nie zdołamy przebrnąć kolejnego, wyjątkowo trudnego poziomu.
Tytułowy Ori jest duszkiem, który razem ze swym przyjacielem Naru zamieszkuje bajkowy las Nibel. Ich zadaniem będzie odzyskanie światła skradzionego ze świętego drzewa. Jego brak powoduje powolne umieranie leśnej krainy.
Sielankowa grafika może sugerować, że zadanie będzie proste – nic bardziej mylnego. Ori and the Blind Forest to wyzwanie nawet dla weteranów platformówek. Im dłużej gramy, tym większym refleksem, spostrzegawczością i zwinnością musimy się wykazać, by pomyślnie zrealizować kolejne zadania.
Pułapka może czyhać w najmniej spodziewanym miejscu, a kilkukrotne próby przejścia kolejnych poziomów to standard, jednak każde powodzenie daje ogromną satysfakcję. Nasze sukcesy odbijają się na wyglądzie lasu, który odżywa na naszych oczach, mobilizując do dalszych wysiłków.
Life is Strange
Gra wydana na początku 2015 roku mimo sporej konkurencji w pełni zasługuje na miejsce w gronie najlepszych. Jej bohaterka, Max Caulfield, próbuje odnaleźć przyjaciółkę zaginioną w niewielkim, pozornie zwykłym amerykańskim mieście. Pomaga jej nowo odkryta moc pozwalająca na podróże w czasie. Z każdym krokiem gracz coraz mocniej wciągany jest w rozgrywkę, podczas której każda decyzja ma ogromny wpływ na dalsze losy głównej bohaterki.
Wspomniana zdolność do cofania się w czasie wyróżnia Life is Strange na tle podobnych gier tego typu - raz podjęta decyzja nie musi być ostateczna, dzięki czemu możemy testować różne warianty wydarzeń. Zgodnie z tytułem, „dziwny” to najlepsze określenie świata i bohaterów, których spotykamy.
Miasteczko nawiedzają nietypowe zjawiska pogodowe, takie jak śnieg w środku lata, a kolejne tropy prowadzą do jeszcze bardziej osobliwych zagadek. Fabuła łączy dramat, science-fiction i klasyczną powieść detektywistyczną, które zgrabnie spina klamra specyficznej atmosfery podkreślonej malowaną grafiką. Life is Strange nie jest wolne od wad, ale będzie świetne dla fanów kameralnych gier z tajemnicą w tle.
Call of Duty: Black Ops III
W tym roku w zmaganiach o tytuł najlepszej strzelanki na dobrą sprawę liczą się dwa tytuły - Halo 5: Guardians oraz Call of Duty: Black Ops III. Pierwszy pozostawił niedosyt wśród graczy, ale drugi spełnił oczekiwania z nawiązką. Po 40 latach od wydarzeń przedstawionych w Black Ops II trafiamy do świata targanego konfliktami, z widmem nadchodzącej katastrofy klimatycznej i wyczerpania najważniejszych zasobów naturalnych. W krajobrazie militarnym dominuje system NDI, umożliwiający koordynację międzynarodowych jednostek wojskowych na niespotykaną dotąd skalę. Zgodnie z regułą Hitchcocka, najpierw następuje trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie.
Rozgrywka, podczas której gracz wciela się w członka militarnej drużyny, zaczyna się w chwili, gdy życie naszego bohatera wisi na włosku. O jego tożsamości i umiejętnościach decyduje klasa, którą wybierzemy spośród 9 dostępnych opcji. Kolejne etapy gry to pogoń za potencjalnym zdrajcą i żonglerka konwencjami – coś dla siebie znajdą fani thrillerów, filmów sci-fi, a nawet... kina noir z zombie w tle.
Nowością, która nadaje rozgrywce nowego wymiaru jest kampania w trybie kooperacji, gdy jedną postacią może kierować czterech graczy jednocześnie, przy czym każdy może wyposażyć bohatera we własną broń czy ekwipunek. Kilka pozytywnych zaskoczeń czeka też na fanów trybu wieloosobowego, od zawsze będącego mocną częścią serii. Krytycy są zgodni, że Call of Duty: Black Ops III to najlepsza od lat odsłona cyklu.
Forza Motorsport 6
Miłośnicy gier wyścigowych nie mogą pominąć w swej kolekcji tytułu takiego jak Forza Motorsport 6. Liczbę samochodów podwojono do imponujących 460 modeli, a do listy tras dołączyło kilka nowych, w tym tor uliczny w Rio de Janeiro. Kierowcy po raz pierwszy mogą się ścigać nocą i w deszczu, co wpływa nie tylko na otoczenie, ale, co ważniejsze, na fizykę jazdy.
Podobnie jak w poprzednich odsłonach gramy w trybie kariery, ten jednak uległ sporym zmianom. Przechodzenie kolejnych etapów skorelowano z wydarzeniami z historii motoryzacji, dzięki czemu poznajemy historyczne tory i auta, które pobijały rekordy szybkości.
Płynną jazdę i genialne odwzorowanie szczegółów zapewnia grafika w rozdzielczości 1080p i 60 klatek na sekundę. Dzięki temu każde z aut wygląda niemal jak prawdziwe nie tylko, gdy mknie po torze, ale również po zderzeniach, których skutki odwzorowano z dbałością o każdą rysę i wgniecenie.
Tryby w Forza Motorsport 6 obejmują standardową jazdę jednoosobową, w parze na współdzielonym ekranie lub w grupie liczącej 24 graczy.Gdy jazda po torze nam się już znudzi, możemy zamienić się w kibica i podziwiać zmagania aut z trybun, wsłuchując się w komentarze rzucane przez prowadzących Top Gear – Jamesa Maya i Richarda Hammonda.
Nasz wybór jest oczywiście czysto subiektywy, a na liście rezerwowej czeka wiele innych ciekawych tytułów, wśród których wymienić można chociażby Rise of the Tomb Raider, Halo 5: Guardians czy Batman: Arkham Knight. 2016 rok zapowiada się równie obiecująco dla użytkowników Xbox One. Wśród nadchodzących tytułów znalazło się napakowane akcją Quantum Break, dobrze zapowiadająca się strzelanka Hitman czy RPG Swoard Coast Legends, inspirowane serią Dungeons & Dragons.