James Bond to kultowa postać filmowa. Bohater szeregu powieści Iana Fleminga doczekał się do chwili obecnej 24 oficjalnych i 3 niezależnych produkcji filmowych. Agent Jej Królewskiej Mości to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci kinowych, a praktycznie każdy film z serii cieszy się dużym powodzeniem. Niemniej jednak niektóre ekranizacje lub osobne projekty wiązały się z mniejszym lub większym uznaniem. Prezentujemy w związku z tym wszystkie filmy o Agencie 007.
Dr No
W 1962 roku miała miejsce premiera pierwszego filmu o Jamesie Bondzie z Seanem Connerym w roli głównej. Dotyczy ona niecnych planów Dr No, który na Jamajce opracowuje plan przechwytywania amerykańskich rakiet. To właśnie w tym filmie po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć słynne zdanie: Nazywam się Bond. James Bond. Nasz bohater zamawia także wódkę z Martini – wstrząśniętą, nie mieszaną. Mamy tutaj także do czynienia z jedną z bardziej znanych scen w historii kina, czyli momentem, gdy Ursula Andress wychodzi z morza w białym bikini.
Pozdrowienia z Rosji
Rok później miała miejsce premiera kolejnego filmu. W rolę agenta ponownie wcielił się Sean Connery. Jego ekranową partnerką była Daniela Bianchi (do dziś najmłodsza dziewczyna Bonda). Akcja filmu ma miejsce w Moskwie, Orient Expressie, Wenecji i Stambule. Fabuła dotyczy międzynarodowej organizacji Widmo, która pragnie nie tylko przejąć specjalne radzieckie urządzenie do deszyfrowania wiadomości, lecz też zabić 007. Gratką dla fanów jest fakt, iż po raz pierwszy pojawia się tutaj Q ze swymi wyjątkowymi wynalazkami dla głównego bohatera.
Goldfinger
Jest to trzeci oficjalny film z serii 007, gdzie znów zagrał Sean Connery. Film opowiada o pojedynku agenta z Goldfingerem, przemytnikiem złota, który planuje zajęcie Fort Knox. Zdaniem fanów i ekspertów Goldfinger to najlepszy czarny charakter w historii całej serii. W tym filmie mamy do czynienia z kilkoma kultowymi dialogami między antagonistami czy też widzimy scenę z kobietą oblaną złotem. Tym razem w rolę dziewczyny Bonda wcieliła się Honor Blackman. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana 007.
Operacja Piorun
Kolejny film z Seanem Connerym opowiada o walce 007 z Emilio Largo. Przedstawiciel organizacji Widmo kradnie 2 bomby atomowe i grozi ich zrzuceniem na Anglię i USA. Bond ma niewiele czasu, by znaleźć ukryte ładunki. Na ekranie partneruje mu Claudine Auger jako Domino Derval. Charakterystycznymi symbolami tej produkcji są: basen pełen rekinów oraz jet pack, którym poruszał się James Bond.
Żyje się tylko dwa razy
Jest to piąty oficjalny film o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda. Jego premiera miała miejsce w 1967 roku. Fabuła dotyczy tajemniczego zniknięcia statków kosmicznych, przez co świat staje na krawędzi III wojny światowej. Akcja głównie ma miejsce w Japonii. Ponownie za całością stoi organizacja Widmo. Tym razem twórcy zdecydowali się na dwie dziewczyny Bonda: Mie Hama i Akiko Wakabayashi. Śmietanką dla fanów są tutaj rekwizyty, jak strzelający papieros czy minihelikopter.
W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości
Film ten powszechnie uznawany jest za jeden z najsłabszych w całej serii. Wpływ na to miała między innymi zmiana głównego aktora, którym stał się George Lazenby. Aktor zdaniem wielu zupełnie nie pasował do tej roli. Akcja filmu dotyczy tutaj ostatecznej walki między 007 a organizacją Widmo. Dziewczyną Bonda wybrana została Diana Rigg, która jako Teresa „Tracy” di Vincenzo zostaje jedyną żoną 007 w historii całego uniwersum.
Diamenty są wieczne
W kolejnej produkcji z 1971 roku producenci zdecydowali się powrócić do Seana Connery'ego. Po raz kolejny głównym przeciwnikiem Bonda zostaje Ernst Stavro Blofeld. Tym razem stoi on za kradzieżą wielu diamentów, które mają mu posłużyć przy specjalnym kosmicznym laserze. Bond ma niewiele czasu, aby go powstrzymać. Kobietą głównego bohatera została wybrana tym razem Jill St. John. Mamy tutaj do czynienia z większą ilością humoru, gdzie widać, że Connery podszedł do swej roli z dystansem.
Żyj i pozwól umrzeć
Od 1973 roku nastaje czas dla Rogera Moore'a. Jest to pierwszy film z jego udziałem. Tym razem 007 ma za zadanie zbadać serię 3 morderstw dokonanych na brytyjskich agentach. Film ten znacząco różni się od wcześniejszych produkcji, albowiem jest to bardziej przygodówka aniżeli klasyczny bondowski film. Agent 007 musi się tutaj zmierzyć z kultem Voodoo. Partneruje mu Jane Seymour, czyli późniejsza Dr Queen. Jedną z kultowych scen jest tutaj ucieczka po głowach krwiożerczych krokodyli.
Źródło zdjęcia: depositphotos.com
Człowiek ze złotym pistoletem
Następnym filmem ze zmarłym niedawno aktorem był Człowiek ze złotym pistoletem. Agent 007 otrzymuje przesyłkę ze złotą kulą z wygrawerowanym na niej napisem 007. Jest to oznaka, iż wydano na niego wyrok śmierci. Dostaje więc zadanie - musi znaleźć mordercę, zanim ten dokona swego dzieła. Choć film jest pełen luk scenariuszowych, to jednak uznawany jest za całkiem dobrze zrealizowany. Pełno jest tu typowego humoru Moore'a. Jako dziewczynę głównego bohatera wybrano Britt Ekland.
Szpieg, który mnie kochał
Jest to produkcja uznawana za najlepszą, w której wystąpił Roger Moore. Karl Stromberg, główny czarny charakter porywa brytyjskie i radzieckie okręty podwodne, aby wywołać konflikt nuklearny. Bond oczywiście musi mu przeszkodzić. Tym razem dochodzi do rzeczy niebywałej w świecie 007, albowiem w filmie następuje czynna współpraca wywiadu brytyjskiego z wywiadem radzieckim. Zresztą dziewczyną Bonda graną przez Barbarę Bach, zostaje radziecka agentka. W filmie pojawia się ikoniczny Lotus Esprit zamieniający się w łódź podwodną. Całe show kradnie jednak postać Buźki, wielkiego mężczyzny z metalową szczęką.
Moonraker
Moonraker to kolejny film z Moorem, który uchodzi za jeden ze słabszych i najbardziej absurdalnych w całej serii. Fabuła oparta jest na postaci szalonego bogacza, Hugo Draxa, który planuje zniszczyć całą ludzkość na Ziemi i zasiedlić ją specjalnie stworzonymi przez siebie ludźmi. W celu ratowania świata Bond wyruszy nawet w kosmos. Jest to niezwykle rozrywkowe kino, w którym mamy do czynienia z zabawnymi, aczkolwiek niedorzecznymi scenami. Również i tutaj na ekranie pojawia się Buźka – Szczęki. Na dziewczynę Bonda wybrana została Lois Chiles.
Tylko dla twoich oczu
W 12. filmie 007 musi zbadać zagadkę zaginięcia brytyjskiego nadajnika ATAC, służącego do zarządzania flotą Zjednoczonego Królestwa. Po złych recenzjach Moonrakera zmieniono tutaj styl opowieści. Jest to bardziej spokojny film, bez większych gadżetów czy humoru. Wprowadzono więcej scen dramatycznych. Akcja filmu dzieje się miedzy innymi w Grecji. Do roli dziewczyny Bonda wybrana została Carole Bouquet, która uważana jest za jedną z bardziej wyrazistych w historii.
Ośmiorniczka
Film z 1983 roku opowiada o radzieckim generale Orlovie, który za plecami swojego rządu chce wywołać trzecią wojnę światową. Plany jemu i wspólnikowi, Khalowi pokrzyżować chce nie tylko 007, lecz także tajemnicza indyjska księżniczka zwana „Ośmiorniczką”. Jest to zdaniem wielu niestety najsłabszy film z udziałem Moore'a. Na ekranie powoli widać już starszy wiek aktora. Ponadto scenariusz nie stoi na wysokim poziomie. Mimo wszystko produkcja ta ceniona jest za efekty i znakomite zdjęcia, zwłaszcza w Indiach. Partnerką Ekranową Bonda była tu Maud Adams.
Zabójczy widok
Jest to pożegnanie Rogera Moore’a z cyklem w całkiem dobrym stylu. Po złej Ośmiorniczce twórcy postawili tutaj na klasyczne rozwiązania, które dobrze się sprawdziły. Przeciwnikiem 007 zostaje Max Zorin, szalony naukowiec - jeden z najlepszych czarnych charakterów w całym cyklu. Na uwagę zasługuje tutaj kilka wyjątkowych scen, jak zjazd Bonda na nartach, przejazd połową samochodu przez miasto czy też rozstrzeliwanie robotników przez Maxa Zorina. Dziewczyną Bonda została Tanya Roberts.
W obliczu śmierci
W 1987 roku w rolę Agenta 007 wcielił się Timothy Dalton. Zdecydowano się wprowadzić sporo zmian do postaci Bonda. Stał się on bardziej poważny, realistyczny, a przy tym jest mniejszym kobieciarzem. Agent brytyjskiego wywiadu musi się zmierzyć z organizacją SMERSZ, która pragnie śmierci wszystkich 00. Zdaniem obserwatorów Dalton znakomicie sprawdził się w roli 007, gdzie jego charyzma w połączeniu z efektownymi scenami tworzą udany film. Ekranową partnerką Daltona została Maryam d'Abo.
Licencja na zabijanie
Niestety ostatnia produkcja z Daltonem. To jeden z najlepszych filmów o Bondzie. Nawiązuje on do klasycznych filmów akcji. Na skutek konfliktu z potentatem narkotykowym, ginie przyjaciel James Bonda - Felix Leiter. Agent 007 poprzysięga prywatną zemstę, przez co rezygnuje z pracy w wywiadzie. Jego ekranową partnerką zostaje Carey Lowell.
GoldenEye
Na kolejny film o Bondzie przyszło nam czekać aż 6 lat. GoldenEye okazał się jednak warty zainteresowania, gdyż jest jednym z najlepszych w historii. Wszystko tutaj idealnie zadziałało: Pierce Brosnan jako nowy 007, Sean Bean w roli przeciwnika czy też sceny akcji - niezapomniany pościg czołgiem w Rosji. Na deser otrzymaliśmy także prawdziwe polski akcent, czyli Izabelę Scorupco!
Źródło zdjęcia: depositphotos.com
Jutro nie umiera nigdy
Dwa lata później na ekrany kin wszedł Jutro nie umiera nigdy. Bond musi zmierzyć się z magnatem medialnym, który poprzez manipulację informacjami, chcę wywołać kolejną wojnę światową. Postawiono tutaj na ciekawą konwencję, w której Bondowi partnerują dwie kobiety: Michelle Yeoh oraz Teri Hatcher. Licznym krytykom spodobała się rezygnacja z nadmiaru efektów specjalnych.
Świat to za mało
W Świat to za mało agent 007 ma za zadanie ochraniać córkę bogatego przemysłowca. Jego przeciwnikiem jest terrorysta chcący przejąć kontrolę nad światowymi zasobami ropy naftowej. Bardzo dobre kreacje Brosnana, Sophie Marceau oraz Roberta Carlyle można niestety skonfrontować ze słabą Denise Richard jako główną dziewczyną Bonda. Oczywiście jak w innych produkcjach z Brosnanem, mamy tutaj do czynienia z wieloma gadżetami. To być może najbardziej erotyczny ze wszystkich Bondów.
Śmierć nadejdzie jutro
Jest to ostatni film z udziałem Brosnana. Po jednej z misji Bond zostaje oskarżony o zdradę, przez co musi walczyć o swą niewinność. To niestety jeden z najsłabszych dzieł w historii. Wpływ na to miały efekty specjalne oraz dziwne sceny akcji: niewidzialny samochód, zmiany twarzy. Ponadto w filmie z miernym skutkiem wystąpiła Madonna, która nagrała także główny utwór. Dziewczynami Bonda były z kolei: Rosamund Pike oraz Halle Berry.
Casino Royale
Zupełnie nowy rozdział w historii Bonda, który zakończył się prawdopodobnie najlepszym filmem w historii. Mimo wielu obaw Daniel Craig okazał się idealnym 007. Reżyser postawił tu przede wszystkim na realizm. Brak tu wymyślnych gadżetów, sceny walki są niezwykle prawdziwe, Bond wreszcie krwawi, cierpi, nieszczęśliwie się zakochuje. Ponadto fabuła stoi na wysokim poziomie. Nawet Agent na pytanie o to, co chce się napić, odpowiada, że ma to gdzieś. To wspaniałe otwarcie nowego Bonda ze zjawiskową Evą Green.
Źródło zdjęcia: depositphotos.com
007 Quantum of Solace
Film ten jest bezpośrednią kontynuacją Casino Royale. Mimo wielkich oczekiwań okazał się jednak rozczarowaniem. Pojawiło się za dużo efekciarstwa, a czarny charakter nie jest zbyt przekonujący. Po raz pierwszy nie dochodzi zresztą do zbliżenia między Bondem a jego ekranową partnerką - Olgą Kurylenko. Rolę tę tylko chwilowo wypełnia Gemma Arterton, z którą związana jest także ciekawa scena łóżkowa z olejem.
Skyfall
Na całe szczęście Bond w dobrym stylu powrócił wraz ze Skyfall. Podczas jednej z akcji Bond zostaje uznany za zmarłego, powraca jednak do życia po zamachu na siedzibę służb MI6. Okazuje się, że ktoś czyha na życie M. Przeciwnikiem staje się Raoul Silva - dawny agent, świetnie zagrany przez Javiera Bardema. W filmie zastosowano pewną nowość, albowiem oprócz krótkiego epizodu z Naomie Harris oraz Bérénice Marlohe, 007 nie partneruje klasyczna dziewczyna Bonda.
Spectre
Spectre to póki co, ostatni film o agencie 007. Tym razem Bond musi się zmierzyć z organizacją terrorystyczną SPECTRE. Podczas śledztwa odkrywa nie tylko jej plany, lecz także kilka faktów ze swej przeszłości. Film mimo sporego sukcesu kasowego, nie otrzymał aż tak dobrych recenzji, jak poprzednia część. Danielowi Craigowi na ekranie towarzyszą Léa Seydoux oraz Monica Bellucci. Wielu fanów ceni sobie jednak tę produkcję za sporo nawiązań do starszych części.